دولت در پی این هست که کشور به شرایط مطلوب تری برگردد و پس از ان به موضوعات دیگر ورود نماید یا حداقل به مبحث افزایش دستمزدها پرداخت کند. لبافی درعین حال، معافیت مالیاتی کارگران، حدس بسته های غذایی و سبد کالا، معافیت کارفرمایان از دادن مالیات، عارضه ها و کاهش تعرفه خدمات درمانی کارگران و […]

دولت در پی این هست که کشور به شرایط مطلوب تری برگردد و پس از ان به موضوعات دیگر ورود نماید یا حداقل به مبحث افزایش دستمزدها پرداخت کند.

لبافی درعین حال، معافیت مالیاتی کارگران، حدس بسته های غذایی و سبد کالا، معافیت کارفرمایان از دادن مالیات، عارضه ها و کاهش تعرفه خدمات درمانی کارگران و بازنشستگان را من جمله راهکارهای پشتیبانی از معیشت خانوارهای کارگری عنوان نمود.

او در جواب به این سوال که به چه سبب در شرایطی که زیادی از تولیدکنندگان نرخ کالاهای خود را افزایش داده اند، بالابردن دستمزدها منطقی نیست؟گفت: این مبحث در مورد تمام واحدهای تولیدی صدق نمی کند، همین اکنون زیادی از واحدها با مشکل تامین مواد اولیه و فروش مواجهند و افزایش دستمزد نیروی کار را ندارند؛ البته در مورد آن دسته واحدهایی که از شرایط به وجود آمده سوءاستفاده کرده و با گران کردن فرآورده ها خود مردم را در فشار و تنگنا گذاشته اند، قضیه فرق می کند.

سؤال این هست که آیا ما به نیروی کار ایرانی به دلار و ارز حقوق می دهیم یا انرژی را به نرخ ارز می پردازیم که اکنون کالاهای تولیدی را با افزایش نرخ ارز به فروش می رسانیم؟ این کار مصداق بی انصافی و بی قانونی هست.

به گفته این کارشناس حوزه کار، بخش اعظمی از به هم ریختگی های اقتصادی متاثر از جو روانی جامعه هست و شاخص های اقتصادی ما به شکلی نیست که وضعیت آن قدر بغرنج و بحرانی باشد که به افزایش دستمزدها فکر کنیم ولی شرایط امروز اقتصاد غیرعادی هست و در این حالت دولت باید کمک های جانبی را برای محرومان و اقشار ضعیف درنظر بگیرد.

در مورد نامه های ارسالی تشکل های کارگری به سرپرست وزارت کار برای تشکیل هرچه فوری تر نشست ها شورای عالی کار اظهار کرد: به شخصه اعتقاد دارم که تصمیم وی برای تشکیل ندادن نشست ها شورای عالی کار عقلایی هست چون وی در شرایط تحولات مدیریتی حاضر، می داند که حضورش موقتی است لذا دست به کاری نمی زند که برایش تبعات داشته باشد و مایل به برپایی نشست ها شورای عالی کار از خود نشان نمی دهد. وزیر کار رئیس شورای عالی کار را برعهده دارد و برای آن که قدرت تشکیل نشست ها شورا را داشته باشد، باید کار کارشناسی و اشراف کامل به موضوعات حوزه داشته باشد.

وی دنبال کرد: هر فرد دیگری هم که در این شرایط بود، این کار را می کرد و ترجیح می داد که خطر نکند تا وزیر کار معرفی گردد اما فارغ از این مبحث، طرح بازبینی دستمزد در شرایط فعلی هست که به صلاح نیست. امکان دارد دیدگاه تشکل های کارگری این باشد که وضعیت معیشت کارگران رو به وخامت رفته و در شرایط کنونی باید اقدام بنیادی انجام گیرد اما برای بالا بردن قدرت معیشت کارگران راهکارهای دیگری هم هست که دولت و وزارت کار توان دارند دنبال کنند.

پرداخت نقدی سبد غذایی مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی و توزیع سبد کالای آنان با توجه به شارژ کارت های یارانه در روزهای موخر در حالی شروع شده که هنوز اقدامی برای کمک به معیشت خانوارهای کارگری و توزیع سبد پشتیبانی غذایی وعده داده شده به کارگران صورت نگرفته هست.

انتهای پیام