به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، درحال حاضر آماری از گردشگران یا اتباع بیگانه که به داعیه معالجه به ایران عزیمت می کنند، در دست نیست. حتی درآمدی که از این راه عاید کشور شده هم معلوم نیست. آخرین آمار به سال ۹۵ ذی ربط می شود آخرین آمار به که شورای راهبری گردشگری […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، درحال حاضر آماری از گردشگران یا اتباع بیگانه که به داعیه معالجه به ایران عزیمت می کنند، در دست نیست. حتی درآمدی که از این راه عاید کشور شده هم معلوم نیست. آخرین آمار به سال ۹۵ ذی ربط می شود آخرین آمار به که شورای راهبری گردشگری تندرستی یک سال بعد آن را اعلام نمود. محمدعلی فیاضی، ، دبیر وقت این شورا بیان کرد: با ثبت عزیمت و معالجه ۱۵۰ هزار مریض بیگانه در سیستم وزارت بهداشت، سال ۹۵ حدود ۵۰۰ میلیون دلار درآمد از این محل برای کشور حاصل شده هست که نیم درصد از قسمت جهان می شود.

هرچند که این مقام مسؤول ارقام را زیادتر از این دانسته و در توضیح این مدعا اظهار کرده بود: خیلی ها برای جراحی پلاستیک و معالجه های پزشکی دیگر به ایران عزیمت می کنند اما اطلاعات شان در سیستم وزارت بهداشت ثبت نمی شود. از سویی پزشکان و بیمارستان هایی هم می باشند که مریض ها بیگانه را بدون ثبت و اعلام اطلاعات آنان عمل می کنند، برای همین ما برآورد می زنیم قسمت واقعیِ ایران از گردشگری تندرستی، حداقل یک میلیارد دلار باشد، هرچند که ظرفیت و زیرساخت های پزشکی ایران در حال حاضر، قدرت ایجاد ۷ میلیارد دلار درآمد را دارد.

آخرین باری که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آماری از درآمد گردشگری تندرستی داد به سال ۹۲ برمی شود

علی اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری ـ حدود یک ماه و نیم پیش با برآوردی که از عزیمت گردشگران بیگانه در شش ماهه دوم سال داشت، از ۵۱ درصد رشد عزیمت همایسگان به ایران خبر داده و آنان را جزء «گردشگران گران» دسته بندی کرده و بیان کرد: گردشگری گران، یعنی گردشگری تندرستی. ما به این مسافران، گردشگران ۲۵۰۰ دلاری می گوییم، در حالی که توریست های اروپایی، ۱۳۰۰ دلاری می باشند.

او اوایل آذرماه همم خیلی کلی در مورد رشد بالای گردشگری تندرستی حرف زد.

محمد جهانگیری ـ رییس انجمن گردشگری تندرستی ـ هم مدتی قبل با استناد به گزارش خبرنما به نقل از های دریافتی از پزشکان و بیمارستان هایی که عضو این انجمن می باشند و سیستم ای که در وزارت بهداشت وجود دارد، بی آن که از ارقام و ارقام صحبتی به میان آورد، از افزایش مراجعه اتباع بیگانه برای معالجه در ایران خبر داده بود.

این میان ولی تیموری ـ ـ معاون گردشگری کشور ـ به ایسنا می گوید: تا وقتی حساب اقماری راه اندازی نشود نمی شود در مورد این آمارها واضح و با جزییات حرف زد.

آمارهای گردشگری تندرستی در شرایطی نامرئی و مستتر هست که ایران چند سالی هست برای اتباع بیگانه، ویزای معالجه (T) را به نصف نرخ صادر می کند و یقینا این تقاضا در وزارت امور خارجه و پلیس کوچ ثبت می شود. از سویی وزارت بهداشت نیز سیستم ای برای ثبت اطلاعات اتباع بیگانه مراجعه کننده به بیمارستان ها دارد، اما تا به حال با توجیه این که گردشگری تندرستی دستخوش دلالی شده و خیلی از بیمارستان ها و یا پزشکان ترجیح می دهند خارج از ضابطه های و در توافق با دلال ها مستقیم اقدام کنند، آمارهای گردشگری تندرستی هم واضح سازی نمی شود.

زیادتر بیمارستان هایی که در گردشگری تندرستی و با مریض ها بیگانه کار می کنند، طبق معمول تعرفه های مصوب دولتی را عرضه می دهند، درحالی که بنا بر ادعای بعضی از این پزشکان، رقم ها گاه خیلی زیادتر از تعرفه های تعیین شده هست، مخصوصا بعد از افزایش نرخ ارز که هزینه های معالجه برای بیگانه ها ارزان تر هم شده هست.

عراقی ها و آذربایجانی ها آنچنان که سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری اعلام کرده، بیشترین مراجعان معالجه در ایران می باشند. معاون گردشگری جدیدا گفته افغانستانی ها و پاکستانی ها هم به این جمع ملحق شده اند، ولی آمار بخشی از تعداد اتباعی که از این کشورها به صورت مشخص برای معالجه به ایران عزیمت کرده اند وجود ندارد. با این وجود سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری با توجه به ظرفیت آورده اقتصادی که گردشگری تندرستی دارد، چند سالی هست روی این بخش هدف گذاری کرده، هرچند برنامه های منسجمی نداشته هست. جدیدا رییس این سازمان از حذف ویزای ایران برای عمانی ها خبر داده چون که بنا بر بررسی های صورت گرفته بیشترین داعیه مردم عمان از عزیمت به ایران، معالجه بوده هست. لیتوانی نیز جدیدا برای گسترش مشارکت با ایران در بخش گردشگری تندرستی به علت هزینه های پایین آن، تمایل نشان داده هست. با این وجود معلوم نیست ایران چه برنامه جامعی برای جذب گردشگران زیادتر در حوزه معالجه و تندرستی از این کشورها دارد و چه طور قرار هست در این حوزه که آمار درآمد و شمار مراجعه کنندگان آن گنگ هست، سرمایه گذاری کند یا سرمایه گذار جذب کند؟

تیموری ـ با این وجود معلوم نیست ایران چه برنامه جامعی برای جذب گردشگران زیادتر در حوزه معالجه و تندرستی از این کشورها دارد و چه طور قرار هست در این حوزه که آمار درآمد و شمار مراجعه کنندگان آن گنگ هست، سرمایه گذاری کند یا سرمایه گذار جذب کند؟ ـ معاون گردشگری ـ در همین راستا از تشکیل نشست ها شورای شورای راهبری گردشگری تندرستی بعد از یک سال وقفه خبر می دهد و به ایسنا می گوید: اختلافاتی با وزارت بهداشت پیش آمد که فعالت های این شورا را در یک سال گذشته کند کرد اما جدیدا با چهار عضو خود من جمله وزارتخانه های بهداشت و امور خارجه جلسه تشکیل داده هست تا ابهام ها و اختلاف ها رفع شود و به ساختارهای موجود انضباط ببخشد و سازگاری های بین ورود و خارج شدن اتباع بیگانه را انجام دهد.

به گفته او، تدوین سند راهبردی در گردشگری تندرستی، اصلاح و بازبینی شیوه نامه صادر کردن گواهی فعالیت در حوزه گردشگری تندرستی و طراحی سیستم الکترونیکی نظارت بر فعالیت شرکت های مجاز در حوزه گردشگری تندرستی من جمله برنامه های در اولویت این شورا هست.

تیموری استخراج آمارهای گردشگری تندرستی را به راه اندازی حساب اقماری منوط می داند و می گوید: قدم های جدیدی در این باره برداشته شده هست.

انتهای پیام