درباره روش‌های مراقبتی نوجوانان در مقابل ویروس کرونا و ایام خانه نشینی گفت: از آن جایی که سن نوجوانی با یک سری تغییرات هورمونی که در بدن اتقاق می‌افتد، همراه است؛ بنابراین در جسم و روح افراد در سنین نوجوانی ما شاهد تغییرات گوناگون هستیم که باید به آن‌ها توجه شود. او افزود: در نوجوانی، […]

 درباره روش‌های مراقبتی نوجوانان در مقابل ویروس کرونا و ایام خانه نشینی گفت: از آن جایی که سن نوجوانی با یک سری تغییرات هورمونی که در بدن اتقاق می‌افتد، همراه است؛ بنابراین در جسم و روح افراد در سنین نوجوانی ما شاهد تغییرات گوناگون هستیم که باید به آن‌ها توجه شود.

او افزود: در نوجوانی، افراد نیازمند استقلال و هویت هستند و قرار گرفتن در جمع دوستانه مهم‌ترین بعد اجتماعی آن‌ها است که همه امور را با دوستان خود می‌سنجند، به این معنا که اگر دوستانشان او را در کاری تشویق یا نهی کنند برایشان کافی است.

پورمولایی تصریح کرد: اگر به صورت دستوری با نوجوانان به خصوص برای مقابله با ویروس کرونا رفتار شود، نتیجه آن لج بازی و انجام ندادن کار‌هایی است که مدنظر خانواده‌ها است و باید در نظر بگیریم که قرنطینه و خانه نشینی برای همه افراد در هر سنینی و جنسیتی سخت بوده و تبعاتی را به همراه دارد.

او ادامه داد: نوجوانان در سنینی هستند که نیازمند تحرک بیشتر هستند و اگر انرژی آن‌ها تخلیه نشود و خانواده‌ها مدام به شستشوی دست‌ها و بیرون نرفتن هشدار دهند، باید انتظار لج بازی آن‌ها را داشته باشیم.

این کارشناس ارشد روان شناسی اظهار کرد: نوجوانان تا حدودی از سنین کودکی در حال فاصله گرفتن هستند که باید به استقلال آن‌ها احترام گذاشته و امر و نهی کردن را از آن‌ها دور کرده و سعی کنیم با اطلاعات گرفتن از آن‌ها درباره کرونا مانند سرچ کردن در سایت‌های گوناگون آن‌ها را در این امور مشارکت دهیم؛ چرا که مشورت کردن با نوجوانان در هر زمینه‌ای باعث می‌شود تا آن‌ها دیده شوند و به استقلال و اعتماد به نفس کافی دست یابند.

پورمولایی گفت: اگر خانواده‌ها به صورت امر و نهی با فرزندان خود رفتار کنند، هم کودکان و هم نوجوانان حتما با لج بازی کردن انجام تمامی امور به خصوص رعایت پرتکل‌های بهداشتی را حتما به تاخیر خواهند انداخت.

او افزود: وقتی نوجوانان به خانواده‌ها مطالبی را آموزش می‌دهند یا آن را از سایت‌های گوناگون می‌خوانند حتما خودشان با احساسات خوب هم این امور را رعایت می‌کنند ولج بازی را کنار می‌گذارند.

این کارشناس ارشد روانشناسی با بیان اینکه تغییر سبک زندگی تاثیر زیادی در رعایت اصول بهداشتی توسط نوجوانان دارد، گفت: تغییر سبک زندگی و توجه به علایق نوجوانان مانند پرسیدن سوال‌هایی مانند اینکه دوست داری چه کاری انجام دهی؟ یا برنامه مورد علاقه ات چیست؟ بتوانیم او را تشویق به رعایت اصول بهداشتی کنیم.

پورمولایی گفت: اولین نکته‌ای که والدین باید متوجه آن باشند این است که نوجوانان را در تمام امور مشارکت دهند، از آن‌ها نظر بگیرند و آن‌ها را به عنوان کودک در نظر نگیرند، متاسفانه والدین انتظار چشم گفتن را از فرزندان خود داشته و به استقلال آن‌ها توجهی ندارند، که در این صورت نوجوانان نسبت به دستور دادن جبهه گرفته و لج بازی می‌کنند.

او افزود: والدین باید فرزندان را از سبک زندگی یکنواخت در این شرایط خارج کرده، یعنی با فراهم کردن بازی‌های خانگی مانند انجام فعالیت‌های هنری، آشپزی، بازی‌های کامپیوتری که نوجوانان از آن‌ها لذت می‌برند، اجازه دهند تا آن‌ها انرژی خود را تخلیه کنند.

این کارشناس ارشد روان شناسی اظهار کرد: درک والدین از نوجوانان امری لازم و ضروری است و از آن جایی که انرژی نوجوانان امری مهم است در صورت درک نشدن شرایط قرنطینگی و خانه نشینی کمی سخت‌تر خواهد شد.