به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دور باطل دلیل گران شدن و نایاب شدن اقلام مورد احتیاج مردم از تولیدکننده پایانی به پتروشیمی ها و از پتروشیمی ها به بورس در حرکت هست. وقتی که پای سخن تولیدکنندگان می نشینی از کم بودن عرضه مواد اولیه توسط پتروشیمی گله دارند و شرکت های پتروشیمی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دور باطل دلیل گران شدن و نایاب شدن اقلام مورد احتیاج مردم از تولیدکننده پایانی به پتروشیمی ها و از پتروشیمی ها به بورس در حرکت هست. وقتی که پای سخن تولیدکنندگان می نشینی از کم بودن عرضه مواد اولیه توسط پتروشیمی گله دارند و شرکت های پتروشیمی از وضع آشفته بورس به ستوه آمده اند.

ابتدا گرانی آب معدنی گریبان مردم را گرفت

میتوان اظهار کرد سرآغاز این ماجرا گران شدن نرخ آب معدنی بود. در این راستا مدتی قبل پیمان فروهر، دبیر انجمن تولیدکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی از کاهش ۴۰ درصدی عرضه آب بسته بندی به سبب کم بودن بطری به ایسنا خبر داده بود. به گفته وی میزان هر کیلوگرم PET در این راستا مدتی قبل پیمان فروهر، دبیر انجمن تولیدکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی از کاهش ۴۰ درصدی عرضه آب بسته بندی به سبب کم بودن بطری به ایسنا . همین مساله باعث تا شاهد رشد افسارگسیخته نرخ مواد اولیه بطری باشیم و بازار این مواد به دست دلالان و سودجویان افتاده که باعث شده میزان عرضه  آب بسته بندی در بازار حدود ۴۰ درصد کاهش یابد.

کم بودن در یک قدمی ظروف یک بار استفاده

علاوه بر این بازار ظروف یک بار استفاده و فرآورده ها پلاستیکی افزایش نرخ بی پیشینه ای را تجربه می نماید که بعضی فعالین این حوزه، دلیل این گرانی را افزایش نرخ و کم بودن مواد اولیه و فرآورده ها پتروشیمی و امتناع شرکت های پتروشیمی از عرضه فرآورده ها خود در بازار داخلی اعلام می نمایند.به گفته احمد مقیمی، ریاست اتحادیه فروشندگان پلاستیک و ظروف یک بارمصرف اگر مواد اولیه تامین نشود، در ایام سوگواری محرم و صفر که تقاضای ظروف یک بار استفاده افزایش می یابد، مصیبت رخ خواهد داد.

در این راستا، بعضی تولیدکنندگان ظروف یک بار استفاده و فرآورده ها پلاستیکی باور دارند که شرکت های پتروشیمی به جای آنکه مواد اولیه را در بازار داخلی عرضه کنند اقدام به صادرات فرآورده ها خود کرده اند و این مبحث باعث افزایش نرخ و کم بودن فرآورده ها شده هست.

انگشت اتهام اتحادیه لوازم التحریر به سمت پتروشیمی ها

از طرف دیگر باتوجه به کاهش واردات و سخت شدن تامین مواد اولیه، تولید و تامین لوازم التحریر امکان دارد مشکل ساز گردد، چراکه به گفته رییس اتحادیه لوازم التحریر، پتروشیمی ها کارخانه های داخلی را بدون مواد اولیه گذاشته اند. به ۲۳ هزار تومان دست یافته هست که نسبت به نرخ ۴۵۰۰ تومانی سال گذشته نزدیک به ۵۰۰ درصد رشد یافته هست.

همین مساله باعث تا شاهد رشد افسارگسیخته نرخ مواد اولیه بطری باشیم و بازار این مواد به دست دلالان و سودجویان افتاده که باعث شده میزان عرضه  آب بسته بندی در بازار حدود ۴۰ درصد کاهش یابد.

جواب پتروشیمی ها چیست؟

به گفته موسی فرزانیان – رییس اتحادیه لوازم التحریر و درج کرد افزار تهران، گفته بود: تنها یکی از کارخانه های تولیدی کشور توان تامین احتیاج ۶۰ درصدی بازار نوارچسب کشور را دارد اما به سبب عدم دسترسی به مواد اولیه پتروشیمی ها، این کارخانه با حجم تمام فعالیت نمی کند و این در حالی هست که پتروشیمی ها قدرت تولید مواد اولیه را دارند. مدتی قبل احمد مهدوی، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در یک نشست خبری او تحریم های داخلی را بسیار تاثیرگذارتر از نوسانات نرخ ارز دانست و افزود: اگر مشکلات داخلی مثل عدم دسترسی ساده به تولیدات پتروشیمی ها رفع گردد، زیادی از تولید کنندگان قدرت تولید با حجم کامل را دارند و توان دارند احتیاج بازار را جواب دهند. درحالی که تولیدکنندگان فرآورده ها متفاوت چشم به راه تامین مواد اولیه نشسته اند و باور دارند که شرکت های پتروشیمی در حوزه تامین مواد اولیه کم کاری می کنند، پتروشیمی ها انگشت اتهام خود را به سمت بورس گرفته اند و مکررا بر این مبحث که وجود دلالان در بورس باعث کم بودن مواد اولیه شده هست تاکید کرده اند.

مدتی قبل احمد مهدوی، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با انتقاد از شرایط بورس توضیح داد: در سه ماهه اول سال گذشته درخواست ها برای فرآورده ها پلیمری در بورس یک میلیون و ۶۴۸ هزار تن بوده هست که این میزان در سال جاری به ۴ میلیون و ۵۷۳ هزار تن دست یافته و از دو برابر هم زیادتر شده هست. مگر احتیاج کشور چقدر بالا رفته هست؟ این اتفاق به سبب بالا بودن میزان نقدینگی در کشور هست. به گفته وی در سال ۹۶، ۸۳۰ هزار تن در بورس خرید و فروش شده که این میزان سال کنونی به یک میلیون و ۵۶ هزار تن دست یافته هست. یعنی خرید و فروش نسبت به سال گذشته حدود ۲۱۰ هزار تن زیادتر شده هست. باید ارزیابی کنند و شرکت هایی که سال گذشته فرآورده ها را نخریده اند اما سال کنونی می خرند از بورس خارج کنند. الا اینکه مطمئن گردند شرکت ها محصول را برای تولید قصد دارند.

جواب پتروشیمی ها به خبر ها کم بودن مواد اولیه آب معدنی، ظروف یک بار استفاده در حال حاضر بورس به محل دلالی مبدل شده و دولت باید تدبیری بیندیشد. در این شرایط استفاده کننده حقیقی بیچاره شده هست به ۱۰۰ تن جنس احتیاج دارد اما منحصرا توان دارد ۱۰ تن جنس بخرد و بقیه احتیاج خود را در بازار آزاد تهیه کند. و لوازم التحریر هم جولان دلالان در بورس بود.

پتروشیمی ها درباره گرانی آب معدنی اظهار کردند: تقاضایی که برای فرآورده ها پتروشیمی در بورس کالا وجود دارد حقیقی نیست و از سال گذشته بیشتر از سه برابر شده هست درحالی که میزان تولید پایین دستی که سه برابر نشده هست. البته امکان دارد میزان تولید اندکی افزایش یافته باشد اما سه برابر نشده هست. به گفته جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس تعدادی با عنوان های متفاوت و به عنوان تقاضاکننده به بورس کالا وارد می گردند و مواد اولیه را بر طبق ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری می نمایند اما با نرخ های بالاتر به دست استفاده کننده می رسانند.

“درخواست ها برای مواد اولیه ۳۵۰ درصد رشد داشته است” برای مثال نرخ هر کیلو مواد اولیه پت در چهار ماه نخست سال کنونی در بورس کالا ۶ هزار تومان بود اما تا به دست استفاده کننده  واقعی برسد به حدود ۲۰ هزار تومان دست یافته هست. احمد مهدوی – دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، به ایسنا اظهار کرد: از این افزایش نرخ نه تولیدکننده و نه عرضه کننده پت نفع برده هست. “درخواست ها برای مواد اولیه ۳۵۰ درصد رشد داشته است” جوابی که شرکت های پتروشیمی به ادعای تولیدکنندگان ظروف یکبار استفاده درباره کم بودن عرضه مواد اولیه توسط شرکت های پتروشیمی دادند.

احمد مهدوی – دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، شرکت های پتروشیمی در بازار کف عرضه دارند و عرضه آنان کنترل می گردد. وی با تاکید بر اینکه درخواست ها برای مواد اولیه چهار برابر شده هست، میافزاید: سبب این مبحث هم وجود رانت هست. اشخاص مواد را با ارز ارزان تر می خرند و با سه برابر یا چهار برابر نرخ می فروشند.

پتروشیمی ها بر طبق فرایند پیشین مواد را عرضه می کنند اما درخواست ها در این پنج ماهه سال ۹۷ نسبت به مدت همانند سال گذشته حدود ۳۵۰درصد بالا رفته هست. آیا تولید ما ۳۵۰ درصد بالا رفته هست؟ کارخانه ها افزایش پیدا نموده هست؟ داستان چیست؟ داستان رانت هست دیگر.مهدوی علاوه بر این درباره گرانی کم بودن لوازم التحریر به ایسنا توضیح داد:در بورس کالا مواد اولیه به حد کافی به تقاضا کنندگان حقیقی نمی رسد.

چرخه باطل

درخواست ها نسبت به سال گذشته بشدت افزایش یافته هست.شرکت های پتروشیمی مواد اولیه را به حد کافی در بورس عرضه می کنند و کم بودن مواد اولیه به سبب شرایط بورس هست.

انتهای پیام