مهرداد پهلوان زاده در اظهار کرد و گو با ایسنا، در مورد اینکه در در خلال مسابقات قهرمانی جهان سن پترزبورگ حضور مربی در کنار شطرنج بازان با اهمیت به نظر می رسید، مخصوصا در بخش برق آسا که فیروزجا به کارلسن باخت و پس از ان شکست های پشت سر هم را تجربه کرد، […]

مهرداد پهلوان زاده در اظهار کرد و گو با ایسنا، در مورد اینکه در در خلال مسابقات قهرمانی جهان سن پترزبورگ حضور مربی در کنار شطرنج بازان با اهمیت به نظر می رسید، مخصوصا در بخش برق آسا که فیروزجا به کارلسن باخت و پس از ان شکست های پشت سر هم را تجربه کرد، اظهار کرد: بودن مربی در کنار ورزشکاران موثر است اما اصل مطلب تجربه است. این یک تجربه برای فیروزجا بود.

رییس فدراسیون شطرنج در ادامه اظهار کرد: البته ما بعد به علیرضا این مبحث را گفتیم، اما اعتقاد داشت که موقع مسابقه هر کسی هم این مبحث را به وی اظهار می کرد باز فکر می کرد که باید ببرد و اول گردد. کارلسن خیلی قوی است ولی علیرضا در پی این بود که اول جهان گردد. توضیح واضحات است که اگر مربی کنار بازیکن باشد به مراتب خوب تر است. حضور دو مربی، ماساژور و مسئول تدارکات در مسابقات خیلی خوب تر است.

وی در جواب به این سؤال که داشتن یک مربی در مسابقات کنار بازیکنان انتظار بسیاری از فدراسیون است؟ اظهار کرد: این ها بستگی به بودجه و قدرت مالی فدراسیون دارد. امکان دارد که بگوییم یک مربی لازم است اما باید بودجه وجود داشته باشد که بتوان برای همه مربی استخدام کرد. یک بازیکن که نداریم، در این مسابقات ۴ نماینده داشتیم، همه هم در حال کوشش بودیم که بچه ها را تر و خشک کنیم. یک وقت هایی تجربه زیادتر از مربی اهمیت بیشتری دارد. اگر مربی هم در کنارشان دارا باشیم خوب تر است اما بضاعت مالی ما آنقدر نیست که برای همه سفرها مربی بفرستیم. علیرضا که یک مربی معمولی قصد ندارد. مربی قصد دارد که دست کم برای یک عزیمت که همراهش می رود ۴ تا ۵ هزار یورو بگیرد. این پول وجود دارد که ما دریغ کنیم و ندهیم؟

این پول وجود دارد که ما دریغ کنیم و ندهیم؟پهلوان زاده در جواب به این سؤال که آیا به عنوان داور به این مسابقات اعزام شدید یا خیر اظهار کرد: بله من به عنوان داور در روسیه بودم و از این بابت هم پاداش دریافت خواهم کرد. من داوری درجه A من داوری درجه فدراسیون جهانی را دارم. لازم است که من هم داوری را انجام دهم. چند سالی است که کار داوری نکرده بودم، در حالتی که پیشتر همیشه مسابقات سطح بالا را داوری می کردم. همه هزینه های اعزام و ساکن کردن من را هم فدراسیون جهانی پرداخت نموده است.

رییس فدراسیون دوومیدانی در مورد پرداخت هزینه های شطرنج بازان اظهار کرد: همه هزینه ها را ندادیم، بلیت چند نفر از آنان و علاوه بر این هزینه اتاق بعضی از آنان را پرداخت کردیم، بقیه را هم پرداخت می نماییم. بچه ها هم که از این مسابقات درآمد خوبی داشتند. پرهام مقصودلو از این مسابقات هزار دلار، علیرضا فیروزجا ۹ هزار دلار و سارا خادم الشریعه هم که ۹۵ هزار دلار پاداش گرفتند.

وی در جواب به این سؤال که بیشتر فدراسیون ها هزینه اعزام ورزشکاران به مسابقات آسیایی و جهانی را پرداخت می نمایند چگونه فدراسیون شطرنج این کار را انجام نمی دهد، اظهار کرد: خیلی از فدراسیونها اعزام هایشان را کنسل می کنند و بیان می کنند بودجه نداریم. فدراسیون شطرنج اعزام هایش را کنسل نمی کند. سهمیه ای ها را باید به مسابقات بفرستیم. هر فدراسیون یک نفر سهمیه برای مسابقات قهرمانی جهان دارد. طبیعتا توان نداریم هزینه همه را پوشش دهیم.

وی در جواب به این سؤال که مبینا علی نسب در مسابقات قهرمانی زنان جهان یک نفر بود ولی هزینه خود و مربی اش را خودش پرداخت اظهار کرد: یک مسابقاتی است که پاداش تضمینی دارد، در آن مسابقات علی نسب حتی اگر در دور اول می باخت پاداش می گرفت. ورزشکاران را به مسابقات می بریم، در این شرایط سخت سوکولوف را می آوریم. هند با شطرنج باز شماره ۹ جهان، ۱۷ جهان در بخش آزاد و شماره ۵ جهان و ۱۳ جهان در بخش زنان به روسیه آمد اما دست از پا دراز تر برگشتند.

  رییس فدراسیون شطرنج در ادامه در مورد کارکرد شطرنج بازان در رقابت های قهرمانی جهان سن پترزبورگ اظهار کرد: همه بچه ها در این مسابقات نتیجه خیلی خوبی گرفتند. . آن موقع که فدراسیون و کشور مسابقات گرندپری و قهرمانی جهان را برگزار نمود اکنون به شکلی برگشت آن سرمایه گذاری ها بود که اینجا دیده گردید. شطرنج بازان ایران بازیکنان خوبی را مغلوب کردند.

وی در مورد گم شدن چمدان مقصودلو در مسابقات روسیه اظهار کرد: در نهایت یکسری مشکلات هم ناخواسته در این مسابقات است که همیشه پیش می آید. نباید فراموش کنیم که پرهام نفر اول جهان نبوده که دراین مسابقات به رتبه ۳۰ جهان دست یافته باشد. شماره ۵۵ جدول مسابقات بود و به رتبه ۳۰ رسید که یعنی پیشرفت. ما نیز دوست داشتیم که او اول جهان گردد ولی باید در واقع با جایگاهی که فرد داشته وی را ارزیابی کرد. در رتبه بندی جهان هم پرهام در رتبه ۶۶ قرار دارد.

انتهای پیام