ایرنا: وزیر خارجه آمریکا سعودی ها را شرکای تجاری و خالق مجال های زیاد برای رشد اکتساب و کار و ثروت آمریکایی ها شرح کرد و اظهار کرد: توان نداریم از منفعت های خود در ارتباطات با آنان چشم پوشی کنیم.   مایکل پمپئو روز پنج شنبه این مطلب را روز پنج شنبه در اظهار کرد […]

ایرنا: وزیر خارجه آمریکا سعودی ها را شرکای تجاری و خالق مجال های زیاد برای رشد اکتساب و کار و ثروت آمریکایی ها شرح کرد و اظهار کرد: توان نداریم از منفعت های خود در ارتباطات با آنان چشم پوشی کنیم.

  مایکل پمپئو روز پنج شنبه این مطلب را روز پنج شنبه در اظهار کرد و گو با رادیوی تونی کتس مطرح نمود.

تعلق و اتکای سیاست های کاخ سفید به سعودی ها که از دوران ترامپ شدیدتر شده هست و حکام ریاض برخلاف تحقیرهایی که ریاست جمهوری آمریکا بر علیه سعودی ها به کار برده، همچنان می کوشند نقش خود را در تامین حساب های بانکی صاحبان صنعت های دفاعی و تزریق مراجع نفتی ادامه دهند، این روزها با مماشات واشنگتن در کشتن جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد حکام فعلی سعودی بیشتر از پیش آشکار گردیده هست.

این مسئله آنجایی پررنگ تر می گردد که پمپئو از نقش آفرینی سعودی ها برای جبران کاهش صادرات نفت ایران بعد از اعمال تحریم ها در ۵ نوامبر(۱۴ آبان) حرف می زند که «پادشاهی عربستان سعودی در عقب راندن ایران و کوشش برای تغییر مشی آن یک متحد استراتژیک ما بوده است».

پمپئو: نمی‌توانیم ارتباطات با سعودی چشم بپوشیم

پمپئو با تکرار اتهام های سعودی و صهیونیست پسند، ایران را بزرگترین حمایت کننده مالی آنچه که او تروریست نامید دانست و اضافه کرد: در همین هفته گذشته شاهد بودیم که آنان قصد داشتند در اروپا ترور انجام دهند.

وی دنبال کرد: این ها نشانه هایی هست که آنان بی ثباتی بزرگی را در خاورمیانه ایجاد نموده اند و به همین سبب هم ترامپ ریاست جمهوری آمریکا معتقد هست برجام توافق ترسناکی هست و تصمیم گرفت که از آن خارج گردد.

وزیر خارجه آمریکا که توهم خام تغییر نظام را در سر می پروراند، اضافه کرد: به همین سبب هست که روز دوشنبه آینده تحریم های شدیدی که بر علیه جمهوری اسلامی ایران وجود داشته هست را باز می گردانیم.

پمپئو که دولتش به باعث رای الزام آور دیوان بین المللی دادگستری باید تحریم ها را متوقف و از تشدید شرایط در آینده بپرهیزد، همچنان بر طبل یکجانبه گرایی و ضدیت با ایران می کوبد که این اقدام سعودی ها برای جبران نفت خامی هست که به گفته او «ایران از فروش آن برای تامین کمک های تروریستی در سراسر جهان» به فروش می رساند.

خبرنگار سؤال کرد من می اندیشم در ذهن مردم این سؤال مطرح هست که علی رغم اینکه سعودی، شریک ما، قتلی را به طور تماما ناشیانه انجام می دهد و این مسئله در مورد ۱۱ سپتامبر هم وجود دارد، چه طور هنوز آن را یک دوستی و یک ارتباط با ارزش تشریح می کنید؟

پمپئو مدعی گردید که من و ریاست جمهوری تماما روشن کرده ایم که «قتل جمال خاشقچی تماما ناپذیرفتنی است». «

با این وجود وزیر خارجه آمریکا می کوشد که سعودی ها را علی رغم ۱۸ روز پنهان کاری تطهیر کند و می گوید «سران سعودی هم چنین گفته اند».«

معلوم نیست این کمپین علی رغم سندهای و مدارک روشن دال بر کشتن برنامه ریزی شده، به چه سبب هنوز نتوانسته هست سبب این اقدام را روشن کند و عوامل و فرمان دهنده کلیدی آن را کشف کند و عجیب هست که آمریکا برای چندمین بار ارزیابی یک جنایت را به خود جانی واگذار می کند.

قبل تر در واقعه ی بمباران یک اتوبوس کودکان یمنی هم آمریکا، جانی یعنی ائتلاف سعودی را مامور تحقیق این جنایت نمایان کرد که نتیجه آن نیز هیچ گاه واضح نشد و هیچکدام از مرتکبان این جنایت هم پاسخگو نشدند. اما وزیر خارجه ایران ستیز آمریکا این بار هم می گوید «ما کارمان را انجام می دهیم تا به شکلی دقیق بدانیم چه رخدادی افتاده است»! و «ما دارای تعهد شده ایم که مسئولین کشتن جمال خاشقچی را پاسخگو نگهداریم».

وزیر خارجه آمریکا حتی در چنین شرایطی که افکار عمومی جهان و سران جامعه بین المللی اقدام سعودی را در کشتن این روزنامه نگار محکوم نموده اند و حتی بعضی مثل آلمان و سناتورهای آمریکا خواستار توقف فروش جنگ افزار به این رژیم شده اند، ادامه می دهد « با این وجود، ارتباطات ما با پادشاهی عربستان ارتباطات استراتژیک بلند مدت و عمیق است».

از دیگر نکات عجیب از سخنان سناتور سابق اسلام ستیز آمریکایی این هست که سعودی ها را «متولی دو مکان مقدس» می داند.

پمپئو تیر خلاص در ارتباطات با سعودی ها را این چنین شلیک می کند که «آنها شرکای تجاری می باشند. آنان مجال های بسیاری برای آمریکایی ها برای رشد اکتساب و کار خود و ایجاد ثروت در ایالات متحده فراهم می کنند».

وی با نادیده گرفتن اعتراف های صریح ترامپ در تامین مالی سعودی ها برای تروریسم بویژه القاعده و النصره، مدعی گردید: آنان مشارکت خوبی با دولت ترامپ در مقابله با تروریسم در سراسر جهان دارند. اینها با اهمیت ترین منفعت های امنیت ملی آمریکا می باشند و ما توان نداریم از آن چشم پوشی کنیم.

جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی منتقد حکام فعلی سعودی، دهم مهرماه در کنسولگری سعودی در استانبول ناپدید گردید.

علی رغم اعلام رسمی دادستانی سعودی مبنی بر کشتن این روزنامه نگار در این محل دیپلماتیک، هنوز جسد وی به دست نیامده و اطلاعاتی از عوامل یا فرمان دهندگان کلیدی این جنایت نیز منتشر نشده هست.

از دیگر نکات طرح شده در این گفت و گو ذی ربط به ترکیه بود که مجری برنامه اظهار کرد: «گفته اید که ایران و ترک ها در پی هژمونی در منطقه می باشند. ترکیه اردوغان که عضو ناتو هست به سمت شرق چرخش داشته هست، آیا ترکیه همچنان به عنوان عضو ناتو و متحد آمریکا مطرح خواهد بود؟»

ترکیه اردوغان که عضو ناتو هست به سمت شرق چرخش داشته هست، آیا ترکیه همچنان به عنوان عضو ناتو و متحد آمریکا مطرح خواهد بود؟»وزیر خارجه آمریکا از این رویکرد ترکیه ابراز تاسف کرد و آن را برای ناتو و حتی مردم ترکیه هم «ترسناک» دانست.
پمپئو ارتباطات آنکارا- واشنگتن را در یک سال و نیم نخست دولت ترامپ «چالش برانگیز» دانست اما اظهار کرد در جاهایی هم «موفقیت های مهمی» داشته هست.

وی «همکاری در سوریه برای ممانعت از شکل گیری پناهگاه های امن برای تروریست ها» را یکی از این مشارکت ها در جایی دانست که بنا بر ادعای وی، «تروریست ها طرحی برای هجوم به هواپیمایی آمریکا» داشته اند و «اینها منفعت های با اهمیت آمریکا» هست.

وزیر خارجه آمریکا که به نظر می آید نتوانسته هست سیاست های تحمیلی خود را بر علیه ایران در ترکیه به کار گیرد، اظهار امیدواری کرد «ترکیه و اردوغان فهم کنند که آمریکا شریک بهتری از ایران است» و مسیری که ریاست جمهوری ترکیه باید حرکت کند، «حمایت از ارتباطات عمیق تر با ایالات متحده، اروپا و ناتو است».