در روزهای موخر اختلاف هایی که به حالت طنز و جدی بین یکی از برنامه های صبحگاهی تلویزیون و یکی از بخش های خبری پیش آمد و البته بالاخره تعجب به آنتن زنده و صفحات شخصی مجریان و برنامه سازان هم کشیده گردید، به خوراک جدید برای رسانه هایی بدل گردید که فارغ از نگاه […]

در روزهای موخر اختلاف هایی که به حالت طنز و جدی بین یکی از برنامه های صبحگاهی تلویزیون و یکی از بخش های خبری پیش آمد و البته بالاخره تعجب به آنتن زنده و صفحات شخصی مجریان و برنامه سازان هم کشیده گردید، به خوراک جدید برای رسانه هایی بدل گردید که فارغ از نگاه دلسوزانه، در پی انتشار اخباری هستند که با کلیک بیشتری رو به رو گردند.

احسان محمدی ـ روزنامه نگار و  دانش آموخته دکترای دکترای فرهنگ و ارتباطات ـ در مورد حاشیه های موخر صداوسیما مبنی بر تسویه حساب های شخصی روی آنتن زنده، در اظهار کرد وگویی با ایسنا شرکت نمود.

او با استقبال از چنین اتفاق هایی در رسانه در توضیح نظر خود چنین می گوید: افرادی که تلویزیون را به یکنواختی و یک شکل بودن نقد می کردند، از رخدادهای این چنینی استقبال کنند.

البته محمدی این نکته را هم مطرح می نماید که خوب هست این مسائل به نحو بهتری نشان داده شود؛ به طور مثال اگر شوخی رضا رشیدپور وجهه ی جنسیتی پیدا نمی کرد، خوب تر بود.

این روزنامه نگار در اوائل این اظهار کرد وگو تبیین می کند: ما اصولا نمی دانیم پشت این رخدادهای چه رخدادهای دیگری نهفته هست که آن را به حساب تسویه حساب بگذاریم. از سویی توان نداریم قضاوت کنیم، خانم رکوعی ـ گوینده خبر شبانگاهی شبکه سه ـ این گفته ها را طبق ناراحتی شخصی خودش مطرح نموده هست یا نه؟ و امکان دارد کسی که مدیر بخش خبری بوده هست این گله مندی را عنوان نموده و او هم روی انتن زنده گفته هست. یک نکته دیگر را هم در نظر دارا باشیم که این بخش خبری شبکه سه، گرچه زیر نظر معاونت سیاسی و خبر صداوسیما فعالیت می کند، اما طبق معمول لحن خبر ها آن همانند لحن خبر رسمی ساعت ۲۱ و ۲۲:۳۰ نیست و شاید اگر این گله مندی در آن بخش های خبری مطرح می گردید، بازخوردش به این شکل نبود.

** ضرورت حضور یک سخنگو در صداوسیما برای شفافیت **

این فعال رسانه در ادامه این اظهار کرد وگو در مورد ی بازخورد حاشیه های که در صداوسیما اتفاق افتاد و برداشت مخاطب های در این خصوص، چنین اظهار کرد: میتوان این برداشت را از زاویه مخاطب دید و در آن به این می رسیم که حاشیه های که سر برنامه «۹۰» پیش آمد، انگار ذهن ما را برای پذیرش این نکته آماده کرده هست که پشت این گله نرم یک شکایت یا یک جنجال بزرگی نهفته هست و مخاطب با همین نگاه عکس العمل نشان می دهد. روز پس از خبر شامگاهی، وقتی رشیدپور با مبحث شوخی می کند، نکته ای که به خیلی ها هم برمی خورد آن شوخی نیست، لکن جنسیتی کردن شوخی هست که عکس العمل زیادی را بهمراه داشت و از آن طرف هم خبر شبانگاهی در جواب به این شوخی رشیدپور بیان می کنند که مواظب سلامتی خودت باش. از آن طرف آقای رشیدپور می آید و با هوشمندی سوار این خیز می شود و آن را برای خودش یک تهدید حساب می کند. در حقیقت برداشت او این بوده هست و تمام این مسائل تا اینجا قابل قبول هست. در تمام دنیا رسانه ها از این پاسکاری ها دارند و ذات رسانه همین هست. افرادی در رسانه ها حاضر هستند که اتفاقا علاقمند به این جریان ها و حاشیه های هستند و خودشان جریان می سازند. اما نکته ای که وجود دارد این هست که صداوسیما هنوز نتوانسته، جواب روشنی در مورد حاشیه ها بدهد و افکار عمومی را قانع کند. شاید اگر صداوسیما یک سخنگوی واحد داشته باشد و برای جریان هایی از این دست، شفا سازی نماید و صریح گفت وگو کند، دیگر رسانه ها از تعبیر دعوای بچگانه برای رسانه ملی استفاده نمی کنند؛ در نتیجه فقدان یک سخنگو یا کسی که بتواند فراتر از ارتباطات عمومی که نوشته ها را جواب می دهد، این حاشیه های را پاسخگو باشد، احساس می شود.

** صداوسیما را خط کشی شده نبینیم **

این روزنامه نگار در ادامه اظهار کرد وگوی خود با پذیرفتن این نکته که رسانه ملی باید یک پروتکل واحدی داشته باشد، اظهار کرد: این پروتکل واحد بویژه در بخش هایی نظیر بخش خبری که موضع رسمی صداوسیما در آن مطرح می شود از ارزش مخصوصی بهره مند هست، اما حقیقت این هست که خیلی از مخاطب های هنوز می اندیشند کت و شلوار مجریان تلویزیون را هنوز صداوسیما انتخاب می نمود و به آنان می دهد. در حالی که اینچنین نیست و خیلی از مجریان لباس شان را با خودشان همراه دارند. مجریان به غیر از اینکه یک نگاه کلی که از جانب تهیه کننده به آنان القا می شود را می پذیرند، اما به صورت کلی خطوط قرمزی در صداوسیما وجود دارد که خیلی وقت ها برای آنان معلوم نیست و از یک شبکه به شبکه دیگر این خطوط قرمز برای آنان فرق می کند و حتی زیادی از مجریان به سادگی نظرها و علایق شخصی شان را بیان می کنند و البته این اتفاق بدی نیست. بنظرم صداوسیما را به این سمت هل ندهیم که تمام مجریانش به یک سمت، به یک پوشش و به یک طرز فکر واحد دربیایند. خوب هست که شبکه ها همدیگر را نقد کنند و مخاطب های نیز از این تسویه حساب ها و شوخی ها استقبال کنند.

محمدی با اشاره به اینکه به طور مستمر زیادی از مخاطب های و رسانه ها از صداوسیما نسبت به قالب تک بعدی اش انتقاد داشتند، مطرح نمود: خیلی از منتقدان صداوسیما تاکید داشتند که این رسانه از بعد چندوجهی کار کند، اما چه شده هست که اکنون مدعی شده اند این نوع حاشیه ها وجود نداشته باشد. در حالی که این حاشیه ها را باید اختلاف نظر نامید؛ در نتیجه باید به شبکه ها مجال داد که با یکدیگر شوخی کنند.

این روزنامه نگار پس از آن با اشاره به حاشیه های که در روزهای گذشته در آنتن تلویزیون اتفاق افتاد، اظهار کرد: ۹۹ درصد از افرادی که در مورد این ماجراها اظهار نظر می کنند نمی دانند که واقعا اصل ماجرا چیست؟ آیا یک مدیر شبکه خودسری کرده هست. از آن طرف آیا ناظر پخش هم خودسری کرده هست. نمی دانیم شاید اشتباه شخصی یک مدیر بوده هست که آن را علنی کرده هست. نمی دانیم آن پشت غوغایی بوده هست یا نه؟ منحصرا دو نفر خودسری کرده اند؛ در نتیجه در این میان فقدان یک سخنگوی واضح احساس می شود که در این رسانه شکل بگیرد. ما در حال حاضر یک دولت داریم که رییس جمهور عده ای از وزرا را انتخاب می نمود. حتی با هم میثاق نامه هم دارند و هر چهارشنبه هم در هیات دولت با هم جلسه دارند اما دو مرتبه هم شما خواهید دید وزرا بر علیه همدیگر با یکدیگر موضع گیری می کنند. با وجود اینکه توان دارند همدیگر را نگاه کنند اما دو مرتبه هم در رسانه ها بر علیه زیرمجموعه هم اظهار کرد وگو می کنند و انسان تعجب می کند. این حاشیه های را می شود یکی از علامت های تندرستی جامعه دانست. البته شاید این نگاه خوش بینانه باشد. در نتیجه این علامت های کوچک در سازمان صدا و سیما را نشانه آشفتگی نمی بینم. آن را یک کودتا و انقلاب در رسانه هم نمی بینم. اینها اتفاق هایی هست که در پشت صحنه حل خواهد گردید. زیادتر نگاه ما باید به مخاطب باشد و اینکه آیا مخاطب دوست دارد صداوسیمای یکدست و خط کشی شده را ببیند؟ در کدام بخش جامعه این اتفاق می افتد که ما از صداوسیما انتظار دارا باشیم. در هر مجموعه ای از این نشتی ها شاهد هستیم. به چه سبب می اندیشیم صدا و سیما جای مجزا و استریلیزه ای هست که مسئولان در آن طبق خط کشی مشی می کنند. در نتیجه اتفاق هایی از این جنس طبیعی هستند. ما در ایران زندگی می کنیم و اینجا را نمی شود با سوئیس و فرانسه قیاس کرد. گرچه در این کشورها هم گاهی وقت ها از اینچنین اختلاف نظرها پیش می آید و گاهی شبکه ها بر علیه هم برنامه پخش می کنند اما تفاوتی که وجود دارد این هست که شبکه های آنان خصوصی هست. از رسانه دولتی این انتظار نمی رود اما این مورد ها و حاشیه ها چیزی هست که ما در وزارتخانه ها، دولت ها و سازمان های همانند آن را شاهد هستیم؛ در حالی که نقد می نماییم نقد را هم قبول کنیم. خطاهای انسانی را هم در یک مجموعه قبول کنیم.

** خوب هست که گارد رسمی و جدی تلویزیون شکسته شود**

این فعال رسانه ای با اعتقاد بر اینکه خوب هست که گارد رسمی و جدی تلویزیون شکسته شود، اظهار کرد: به عقیده من شاید یکی از علل استقبال مردم از بخش خبری ۲۰:۳۰ یا ۲۲ که شاید خودم آن را نپسندم این باشد که ادبیات رسمی در این مجموعه شکسته گردید و به نحو محاوره ای درآمد. علاقمند به یک آنارشیسم نیستم اما از این حاشیه های استقبال می نمایم. اینکه این حاشیه های مجال نقد ایجاد می کند و این مجال را ایجاد می کند که تلویزیون از گارد رسمی بودن خارج شود؛ البته تاکید می کنم احترام به پروتکل ها بسیار خوب هست اما مدیریت ها انسانی هست و رباتیک نیست و از این گاف ها هم به وجود می آید. صداوسیما یک رسانه هست. جایی که اشخاص حق دارند تا اندازه ای علایق و سلایق خود را وارد کنند اما رعایت پروتکل و ساختار کلی واجب هست.

او در بخش انتهایی اظهار کرد وگوی خود با بیان اینکه صداوسیما نباید پادگان باشد یادآور گردید: من سال ها منتقد صداوسیما بودم اما وقتی که وارد صداوسیما گردیدم هر نوع تفکری را در آنجا نگاه کردم. اما خروجی آن طبق پروتکل واحد هست. با وجود اینکه تنوع فکری در آن وجود دارد. در نتیجه این اتفاق و حاشیه های موخر تلویزیون را باید به فال نیک گرفت اما اگر آقای رشیدپور این شوخی را جنسیتی نمی کرد شاید زیادتر مورد استقبال قرار می گرفت.

این فعال رسانه ای علاوه بر این با اعتقاد بر اینکه زبان طنز شبکه ها بر نقد از همدیگر رخدادی خوب هست، اظهار کرد: یکی از برنامه های تلویزیون که در شبکه ورزش به روی آنتن می رود برنامه «ویدئو چک» هست که در آن سر به سر مجریان در شبکه های متفاوت گذاشته می شود و گاف مجریان را بُلد می کنند. در نتیجه اینکه شبکه ها به نقد هم بپردازند یک نگاه مردمی هست اما با زبان رسانه ای که همدیگر را نقد می نمایند. خوب هست که از این حاشیه های استقبال کنیم و بدانیم پشت همه این حاشیه های در سازمان صداوسیما، افرادی هم هستند که سلیقه همدیگر را نمی پسندند؛ در نتیجه افرادی که تلویزیون را به یکنواختی و یک شکل بودن نقد می کردند از رخدادهای این چنینی استقبال کنند. گرچه معتقدم خوب هست این مسائل را به نحو بهتری نمایش داد.

انتهای پیام