به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه چند روز بعد از سقوط تاریخی لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا با مولوت چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در آنکارا دیدار نمود. لاوروف در کنفرانس خبری مشترک با چاووش اوغلو به خبرنگاران اظهار کرد: استفاده از ارزهای ملی برای تجارت دوطرفه سال […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه چند روز بعد از سقوط تاریخی لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا با مولوت چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در آنکارا دیدار نمود.

لاوروف در کنفرانس خبری مشترک با چاووش اوغلو به خبرنگاران اظهار کرد: استفاده از ارزهای ملی برای تجارت دوطرفه سال های بسیاری هست که یکی از اغراض تعیین شده از سوی روسای جمهور ترکیه و روسیه بوده هست. نه فقط ترکیه و ایران لکن ما با چین هم در حال ایجاد و اجرایی کردن سامانه های پرداخت به ارزهای ملی  هستیم.

با این وجود وزیر خارجه روسیه هیچ قول سریع برای کنار گذاشتن دلار در تجارت با ترکیه یا فراهم نمودن کمک مالی به این کشور نداد.

تجارت غیردلاری

ترکیه در استفاده از ارزهای ملی در تجارت بین المللی پیشینه دارد. بانک های مرکزی ترکیه و ایران که در گذشته از یورو برای تسویه مبادلاتشان استفاده نمود بودند، در اکتبر سال گذشته به صورت رسمی موافقت کردند در تجارت دوطرفه از ارزهای ملی استفاده نمایند.

طبق گزارش رویترز، با این وجود استفاده از ارز ملی در تجارت دوطرفه معایب خود را دارد.

رجب طیب اردوغان، ریاست جمهور ترکیه، در سخنرانی اخیرش گفته هست ترکیه و متحدین اقتصادی این کشور به استفاده از دلار در تجارت دوطرفه نیازی ندارند.

انتهای پیام