به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به صورت کلی درآمد قشر پزشک جامعه به نسبت دیگر مشاغل بالاست اما وقتی سال های سختی که این اشخاص صرف تحصیل کرده اند و نیز کش و قوس های شغل آنان را موردنظر داشته باشیم، درمیابیم که این درآمد اغلب وقت ها عادلانه هست. گرچه درآمد پزشکان در سراسر […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به صورت کلی درآمد قشر پزشک جامعه به نسبت دیگر مشاغل بالاست اما وقتی سال های سختی که این اشخاص صرف تحصیل کرده اند و نیز کش و قوس های شغل آنان را موردنظر داشته باشیم، درمیابیم که این درآمد اغلب وقت ها عادلانه هست.

گرچه درآمد پزشکان در سراسر جهان بالاست اما در بعضی از کشورها این درآمد به بیشترین میزان خود می رسد.

در این مقاله به نقل از پایگاه خبری “naibuzz” اسم ۱۰ کشور که پزشکانِ آنان بیشترین درآمد را دارند، عنوان شده که به توصیف زیر هست:

۱) ایالات متحده آمریکا

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک متخصص: ۳۷۰ هزار دلار

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک عمومی: ۲۳۰ هزار دلار

درآمدی که یک پزشک در آمریکا توان دارد کسب نماید به عاملان مختلفی من جمله ایالتی که در آن کار می کند و حتی جنسیت او بستگی دارد. به صورت کلی پزشکان مرد آمریکایی ۳۶ درصد زیادتر از پزشکان زن همتای خود درآمد کسب می کنند. تخصص یک پزشک نیز بر میزان درآمد او تاثیر دارد.

میانگین درآمد پزشکان متخصص در آمریکا از ۴۷۲ هزار دلار در “داکوتای شمالی” تا ۲۹۱ هزار دلار در “رود آیلند” میانگین درآمد پزشکان متخصص در آمریکا از ۴۷۲ هزار دلار در “داکوتای شمالی” تا ۲۹۱ هزار دلار در “رود آیلند” متمایز هست.

۲) کانادا

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک متخصص: ۳۳۸ هزار دلار

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک عمومی: ۲۷۱ هزار دلار

در حال حاضر بیشتر از ۹۰ هزار پزشک در کانادا وجود دارد و سرعت افزایش تعداد پزشکان آن از سرعت افزایش جمعیت کشور نیز زیادتر هست. به به صورتی که نسبت پزشکان برای اشخاص ۲۲۸ پزشک برای هر ۱۰۰ هزار نفر هست.

میانگین درآمد پزشکان در کانادا از ۲۵۸ هزار دلار در “نوا اسکوشیا” تا ۳۶۶ هزار دلار در “آلبرتا” میانگین درآمد پزشکان در کانادا از ۲۵۸ هزار دلار در “نوا اسکوشیا” تا ۳۶۶ هزار دلار در “آلبرتا” تخمین شده هست.

۳) استرالیا

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک متخصص: ۲۶۰ هزار دلار

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک عمومی: ۱۴۰ هزار دلار

در استرالیا جراحان مغز و اعصاب با درآمد هر ساله ۴۳۰ هزار دلار و پس از ان چشم پزشکان با درآمد هر ساله ۴۲۰ هزار دلار، بیشترین درآمد را میان پزشکان به خود اختصاص داده اند. هرچند این درآمد بسته به منطقه ای که پزشک در آن طبابت می کند نیز متمایز هست. برای مثال پزشکانی که در ملبورن یا سیدنی کار می کنند می توانند تا ۵۰ درصد درآمد بیشتری کسب نمایند.

از دیگر متخصصانی که درآمدهای بالاتری در استرالیا دارند میتوان به متخصص ها قلب، جراحان پلاستیک و زیبایی و متخصص ها بانوان و زایمان اشاره نمود.

۴) هلند

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک متخصص: ۲۵۳ هزار دلار

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک عمومی: ۱۱۷ هزار دلار

۵) بلژیک

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک متخصص: ۱۸۸ هزار دلار 

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک عمومی: ۶۱ هزار دلار

۶) ایرلند

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک متخصص: ۱۸۳ هزار دلار

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک عمومی:  ۱۲۵ هزار دلار

۱ ۷۶

۷) انگلستان

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک متخصص: ۱۵۰ هزار دلار

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک عمومی: ۱۲۰ هزار دلار

به صورت کلی در انگلستان درآمد پزشکان به نحو وسیع طبق تجربه و مرتبه علمی شان متمایز هست.

رزیدنت های پزشکی در انگلستان کار خود را با درآمد حدود ۲۶ هزار پوند در سال آغاز نموده و این رقم طبق درجات متفاوت تا ۶۵ هزار پوند نیز می رسد. پزشکان متخصص در انگلستان نیز از حقوق پایه ۳۷ هزار و ۹۲۳ پوند تا ۷۰ هزار و ۷۰۰ پوند بهره مند می باشند.

۸) فرانسه

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک متخصص: ۱۴۹ هزار دلار

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک عمومی: ۶۰ هزار دلار

حق ویزیت برای هر مریض در فرانسه حدود ۲۸ دلار هست.

۹)  سوییس

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک متخصص: ۱۳۰ هزار دلار

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک عمومی: ۱۱۶ هزار دلار

این کشور حدود ۳۲ هزار پزشک دارد. بیشترین درآمد را نیز در این کشور متخصصان  قلب، متخصص ها گوارش، جراحان مغز و اعصاب و رادیولوژیست ها دارند.

۱۰) دانمارک

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک متخصص: ۹۱ هزار دلار

– میانگین حقوق هر ساله یک پزشک عمومی: ۱۰۹ هزار دلار

انتهای پیام

مترجم: مهسا سلطانی/ دبیر خبر: معصومه انصاری