بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که «بی‌تدبیری و بی‌برنامگی سازمان هواپیمایی در موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی از روز روشن‌تر است»، اظهار کرد: درست است که آقای حاجی‌زاده همه گناه‌ها را به گردن گرفت ولی ما می‌دانیم طبق قوانین ایکائو و قوانین داخلی کدام سازمان مقصر است و نباید به این هواپیما اجازه […]

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که «بی‌تدبیری و بی‌برنامگی سازمان هواپیمایی در موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی از روز روشن‌تر است»، اظهار کرد: درست است که آقای حاجی‌زاده همه گناه‌ها را به گردن گرفت ولی ما می‌دانیم طبق قوانین ایکائو و قوانین داخلی کدام سازمان مقصر است و نباید به این هواپیما اجازه پرواز می‌داد یا باید برایش مسیر امن تعریف می‌کرد. سماجت آن‌ها بعد از این حادثه بر سر این‌که علت سقوط نقص فنی است نیز بسیار شتاب‌زده و غیرحرفه‌ای بود. هرگز نباید با قاطعیت علت سقوط را نقض فنی عنوان می‌کردند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی هم‌چنین با تاکید بر ضرورت پرهیز از سیاسی و امنیتی کردن حادثه سقوط هواپیما اضافه کرد: رهبری هم تاکید کردند که جلوی این حوادث گرفته شود؛ این اتفاق زمانی می‌افتد که دسترسی آزاد برای تشخیص اشتباهات رخ داده وجود داشته است. من به سهم خود معتقدم بخشی از خطا از سیستمی است که آن‌جا وجود دارد. تکنولوژی روز دنیا به گونه‌ای است که حتی اگر اپراتور هم خطا کند سیستم خطا نمی‌کند و نوع هواپیما، مسیر، مقصد و سرعت‌اش مشخص است، لذا بخشی از اشکال به سیستم ضد هوایی بر می‌گردد که باید اجازه دهیم در این باره کار کارشناسی انجام شود و کشور سازنده نیز توضیح دهد نباید این موضوع را سیاسی کنیم.

وی ادامه داد: رییس جمهور می‌گوید موضوع را دیر فهمیده نمی‌شود پذیرفت که رییس شورای عالی امنیت ملی دیرتر از دیگران متوجه شود چه اتفاقی افتاده است. اینها نکاتی است که باعث افزایش جو بی‌اعتمادی، ناراحتی مردم و سوء‌استفاده از خطاها و بی‌تدبیری‌ها می‌شود.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رویکرد مجلس به این حادثه اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی خیلی راحت از کنار اتفاقات متفاوتی که در کشور افتاده رد شده و از ماجرای بنزین گرفته تا حادثه کرمان و سقوط هواپیما به جلسه غیرعلنی بسنده کرده است. متاسفانه مجلس شورای اسلامی به دلایل مختلف به حاشیه رفته است.

انتهای پیام