به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، پژوهشکده سیاست پژوهی و پژوهش ها راهبردی فاوا در جدیدترین گزارش خود الزامات برنامه ریزی و توسعه موفق دیجیتالی در دو بخش مقررات و نظام بررسی بر راهبردهای توسعه اقتصاد دیجیتال در اقتصادهای نوظهور را منتشر نموده هست. طبق این گزارش، تقریباً ۶۰ درصد شرکت ها در لیست […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، پژوهشکده سیاست پژوهی و پژوهش ها راهبردی فاوا در جدیدترین گزارش خود الزامات برنامه ریزی و توسعه موفق دیجیتالی در دو بخش مقررات و نظام بررسی بر راهبردهای توسعه اقتصاد دیجیتال در اقتصادهای نوظهور را منتشر نموده هست.

طبق این گزارش، تقریباً ۶۰ درصد شرکت ها در لیست Global challengers سال ۲۰۱۸، یا در فضای دیجیتالی شکل گرفته اند یا به طور قابل ملاحظه ای از فناوری دیجیتالی بهره برداری می کنند که این رقم در قیاس با ۱۷ درصد سال ۲۰۱۲ بسیار معنادار هست.

هم چنین طبق گزارش های Forrester و eMarketer و آنالیزهای اولیه مرکز تحقیقاتی بوستون، در سال ۲۰۱۶ بیشتر از ۲.۲ ۲ میلیارد استفاده کننده آنلاین در بازارهای نوظهور وجود داشته که ۵۵۰ میلیون نفر آنان دست کم یک خرید آنلاین را تجربه نموده اند. این در حالی هست که آمارها نشان می دهد درصد خریداران آنلاین در اقتصادهای نوظهور نسبت به گذشته با قیمت بیش تری در حال افزایش هست. به عنوان نمونه در برزیل، استفاده کنندگان به میزان ۵۶ درصد، دست کم یک بار برای خریدهای خود از اینترنت استفاده نمود اند و ۷۰ درصد استفاده کنندگان هندی از طریق اینترنت، نسبت به خرید تصمیم می گیرند.

در ادامه این گزارش آمده هست: هواوی به عنوان یک شرکت برتر در سطح جهان از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ هر ساله ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ اختراع منحصربه فرد ثبت کرده هست. تمرکز بر تحقیق و توسعه توسط این شرکت طی پنج سال موخر علاوه بر  تغییر موقعیت از دنبال کننده به رهبری در حوزه امکانات مخابراتی باعث افزایش دو تساوی درآمد و قسمت بازار این شرکت در جهان شده هست. بزرگ ترین شرکت ساختمانی ترکیه  Koc Holding با استفاده از حجم ها و توانمندی های دیجیتالی، در حال حاضر به یکی از رهبران فناوری Industry ۴.۰

این گزارش به این مبحث اشاره دارد که نقطه تکیه، تمرکز و قدرت اقتصاد دیجیتالی، «کاربر» بوده و «داده» به عنوان مرجع استراتژیک اقتصاد جدید منسوب به عضو هست.

طبق این گزارش، توسعه اقتصاد دیجیتالی در فاز نخست و شروع روال دیجیتالی سازی با توسعه بازار ICT در بخش های زیرساختی و خدمات باعث ایجاد هزاران شغل جدید، دستاوردهای قابل ملاحظه برای بنگاه های خصوصی و دولتی و بهره مندی جامعه از مزایای رشد اقتصادی شده هست.

نکته مهم این هست که امروزه مدیریت و نظارت بر حوزه ICT، نیازمند مجموعه ای از چارچوب های قانونی مکمل هست که مباحث مهمی مثل مراقبت از عضو، امنیت سایبری، مالکیت فکری و حریم شخصی و نیازمندی های خاص بعضی صنعت های را پوشش دهد. بر همین اساس قانون ملی ICT به عنوان حساس ترین مؤلفه، قسمتی از چارچوب قانونی مدنظر هست. از سویی مقررات گذاری باید منفعت های استفاده کنندگان، عرضه دهندگان خدمات و دولت را به طور تاثیرگذار و متوازن مدنظر قرار داده و تصمیم سازی مبتنی بر بالاترین استانداردهای استقلال، کارایی، شفافیت و عدم تبعیض مستلزم توانمندسازی بازیگران و ذینفعان فضای جدید هست.

طبق گزارش پژوهشکده سیاست پژوهی و پژوهش ها فاوا، در میان ۱۷ کشور مورد بررسی منطقه MENA  – خاورمیانه و شمال آفریقا -، منحصرا کشور قطر همه پیشن یازهای مقررات گذاری برای یک دیجیتالی سازی تأثیرپذیر را داراست.

بخش دیگر این گزارش به این مبحث می پردازد که امروزه بعضی از کاربردی ترین خدمات اینترنتی رایگان هستند. اما این خدمات دیجیتالی رایگان، با ارزش هستند و زیادی از اشخاص حاضر هستند برای استفاده از آنان هزینه پرداخت کنند.

نتیجه های پژوهش نشان می دهد ارزش خدمات اینترنتی برای استفاده کنندگان قابل ملاحظه هست. طبق مقادیر استخراج شده، استفاده سالیانه یک فرد از ایمیل رایگان ۸۴۰۰ دلار، نقشه های دیجیتالی برابر ۳۶۰۰ دلار و سایت های تجارت الکترونیکی مثل آمازون حدود ۸۴۰ دلار ارزش دارد. به نظر می آید موتورهای جست وجو ارزش بیش تری دارند. بطوریکه استفاده کنندگان موردبررسی حاضر هستند ۱۷۵۰۰ دلار به آنان پرداخت گردد تا از استفاده این خدمت برای یک سال صرف نظر کنند.

توسعه اقتصاد دیجیتال فراتر از تحولات ایجادشده در الگوهای رشد، بازارهای کار، سازمان دهی و مدل های اکتساب وکار و تأثیرات فردی- اجتماعی، نظام و چارچوب های قانونی ناظر به این حوزه را دچار دگرگونی کرده هست. ارزش این مساله در حالی هست که طبق گزارش موخر شاخص نوآوری جهانی سال  ۲۰۱۸ علی رغم بهبود رده ایران، وضع نهادی دربردارنده وضع سیاسی، تنظیم مقررات و محیط اکتساب وکار و تعاملات بین المللی از شرایط مطلوبی بهره مند نیست.

انتهای پیام