به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مدتی قبل معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام نمود که سال کنونی درباره کیفیت خودروهای داخلی، جواد بداق جمالی مدیر گروه محیط زیست انسانی دانشکده محیط زیست می گوید: مخالف دریافت معاینه فنی نیستم اما خوب تر هست به جای جریمه ۵۰ هزار تومانی راننده […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مدتی قبل معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام نمود که سال کنونی درباره کیفیت خودروهای داخلی، جواد بداق جمالی مدیر گروه محیط زیست انسانی دانشکده محیط زیست می گوید: مخالف دریافت معاینه فنی نیستم اما خوب تر هست به جای جریمه ۵۰ هزار تومانی راننده های خودروهای بدون معاینه فنی، ابتدا خودروسازانی را جریمه کنند که خودروی کیفیت پایین تحویل مردم می دهند. معاینه فنی ضروری هست اما در ابتدا باید کیفیت خودروها را افزایش دهیم در این صورت نیازی به جریمه کردن مردم نیست.

وی با بیان اینکه متاسفانه عزم، عزم و باور جدی در مسئولین و مردم برای کاهش آلودگی هوا وجود ندارد، معتقد هست؛ بیشتر از سه دهه هست که درگیر آلودگی هوا در کلانشهر تهران هستیم و در حال حاضر آلودگی هوا علاوه بر تهران، در هشت کلانشهر دیگر هم این مشکل وجود دارد. دیرکرد در اجرای برنامه های کاهش آلودگی هوا باعث تشدید آلودگی و کاهش کنترل آن می گردد.

وی با بیان اینکه کیفیت خودروهایی که به شهروندان تحویل داده می گردد بسیار پایین هست، اظهار کرد: متاسفانه هنوز باور نکرده ایم که آلودگی هوا در شهر تهران و سایر کلانشهرها در وضع اورژانسی و احیا قرار دارد و این آلودگی سمی برای همه شهروندان و مسئولین در همه سطوح هست.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سید نواب حسینی منش مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران نیز با تاکید بر لزوم نوسازی خودروها می گوید: تا وقتی که خودورها نوسازی نشوند آلودگی هوا کاهش نخواهد یافت. در تهران تعداد خودروهایی که بیشتر از یک نقص فنی دارند؛ بسیار فراوان هست. البته این مبحث نافی مسیولیت شهروندان در گرفتن معاینه فنی نیست.

علاوه بر این مبحث، وی به  واقعه ی کاتالیست های کرایه ای در جریان معاینه فنی اشاره می کند و به ایسنا می گوید: متاسفانه این روزها شاهد کرایه دادن کاتالیست به خودروهایی هستیم که قصد اخذ برگه معاینه فنی دارند. 

البته بیشترین خودروهای مردودی، خودروهای حمل آشغال و نخاله های درون شهری می باشند.

اسقاط خودرو برای خودروسازان دولتی انجام نمی توان

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، یوسف رشیدی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه قسمت خودروهای سواری و موتورسیکلت ها در آلودگی هوا بالاست و باید اقدام عاجلی برای این معضل صورت گیرد، در یک برنامه رادیویی می گوید: اسقاط موتورسیکلت ها اقدام خوبی هست، اما ای کاش این کار برای خودروسازان دولتی ما نیز در قانون لحاظ گردد. به بخش خصوصی که موتورسیکلت تولید می کند؛ فشار می آورند که به ازای تولید هر موتورسیکلت باید یک دستگاه را اسقاط کنند اما این کار برای خودروسازان دولتی انجام نمی توان.

قسمت مردم در آلودگی هوا زیر ۱۰ درصد هست

این استاد دانشگاه علاوه بر این با اشاره به اینکه ممنوعیت واردات خودرو باعث شده اسقاط خودروهای کهنه بر زمین بماند، ضمن ابراز نگرانی درباره کیفیت هوای کلانشهرها می گوید:  دولتمردان در کشورهای دیگر اهتمام می کنند سال به سال آلودگی را کاهش دهند اما شاهد چنین روندی در کشورمان درمورد کاهش آلودگی هوا نیستیم. قسمت مردم در آلودگی هوا زیر ۱۰ قسمت مردم در آلودگی هوا زیر درصد هست اما بیشترین فشار به مردم وارد می گردد. سال کنونی قطعا با آلودگی هوا رو به رو خواهیم گردید و نباید چشم را به آسمان دوخت و اقدامی نکرد. قطعا سال کنونی با مشکل آلودگی هوا رو به رو خواهیم گردید چون شدت تهویه هوا در فصل زمستان کاهش پیدا می نماید و آلودگی هوا تشدید می گردد.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، درباره قوانین کاهش آلودگی هوا، وحید حسینی دبیر تیم ملی کاهش آلودگی هوا نیز ضمن انتقاد از کیفیت خودروهای داخلی می گوید: مردم از مسائل کیفی خودروهای داخل ناراضی می باشند و این مشکل باید حل گردد. البته سازمان محیط زیست برای اجرای معاینه فنی در سطح شهر تهران و هشت کلانشهر دیگر با تمام وجود ایستاده هست.

وی با بیان اینکه اینکه مصوبات متعددی در قانون هوای پاک و هیأت وزیران برای کاهش آلودگی هوا وجود دارد، با اشاره به عده ای از این مصوبات، می گوید: اخیراً آئین نامه ماده «۲» قانون هوای پاک را تدوین و به همه دستگاه های دولتی ابلاغ کردیم که دربردارنده مواد بسیار خوبی من جمله استفاده از موتورسیکلت های الکتریکی و اسقاط موتورسیکلت هست. 

ضمن اینکه ۱۰ درصد تولیدات باید موتورسیکلت الکتریکی باشد. ضمن اینکه از دو سال پیش، پلاک گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری متوقف شده و این موتورسیکلت ها دیگر تولید نمی گردند.

دبیر تیم ملی آلودگی هوا سازمان محیط زیست علاوه بر این در اظهار کرد وگویی که با ایسنا داشته به اشاره به اینکه قوانین بالادستی نظیر «قانون هوای پاک»، بر لزوم اخذ برگه معاینه فنی توسط کلیه خودروها تاکید دارد، ، درباره طرح کاهش می گوید: طی سه سال موخر با راه اندازی سیستم سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی)، افزایش و بالا بردن جایگاه ها معاینه فنی، اجرای طرح کاهش در منطقه (LEZ) و اطلاع رسانی و مکانیزه شدن معاینه فنی، زیرساخت ها و مقدمات اجرای معاینه فنی فراهم شده و طبق طرح کاهش همه خودروهای دیزلی و بنزینی که در تهران رفت و آمد می کنند، اعم از شخصی، عمومی، اتوبوس، کامیون، کامیونت، نخاله بر، آشغال بر و … باید برگه معاینه فنی داشته باشند، چون باید برگه معاینه فنی داشته باشند، چون در فاز دوم طرح کاهش، تنگنا رفت و آمد خودروهای بدون معاینه فنی، به صورت شبانه روزی، در هفت روز هفته و ۳۶۵ روز سال اجرا می گردد.

حسینی ضمن انتقاد از کارکرد دستگاه های دولتی در اجرای طرح های ذی ربط به کاهش آلودگی هوا با بیان اینکه دست کم ۱۷ دستگاه دولتی در ارتباط با کاهش آلودگی هوا موظف هستند، اما متاسفانه تاحالا اجرای این مصوبات از سوی نهادهای دولتی به خوبی پیش نرفته هست، می گوید: پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه تیم ملی آلودگی هوا به نشانی dabir.doe.ir ir به منظور پیگیری مصوبات کاهش آلودگی هوای کشور راه اندازی شده هست و شهروندان ایرانی توان دارند از طریق این سیستم، در جریان کارکرد دستگاه هاقرار گیرند.

انتهای پیام