به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، واقعه ی نرخ بنزین در ایران سر دراز دارد. واقعیت این است که نرخ بنزین در ایران حقیقی نیست و علی رغم اینکه سال ۱۳۸۹ دولت نهم به صورت رسمی شروع اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و عرضه حامل های انرژی با نرخ اصلاح شده از ۲۸ آذر […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، واقعه ی نرخ بنزین در ایران سر دراز دارد. واقعیت این است که نرخ بنزین در ایران حقیقی نیست و علی رغم اینکه سال ۱۳۸۹ دولت نهم به صورت رسمی شروع اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و عرضه حامل های انرژی با نرخ اصلاح شده از ۲۸ آذر را اعلام کرد  ، واقعیت این است که نرخ بنزین در ایران حقیقی نیست و علی رغم اینکه سال ۱۳۸۹ دولت نهم به صورت رسمی شروع اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و عرضه حامل های انرژی با نرخ اصلاح شده از ۲۸ آذر را ، در این قانون در نظر گرفته شده بود نرخ سوخت به صورت هر ساله و طی پنج سال باید ٢٠ درصد افزایش پیدا نماید تا به ٩٠ درصد نرخ بین المللی یا فوب خلیج فارس برسد، این اتفاق تا به حال رخ نداده است و همچنان یارانهه سرسام آور بنزین بر دوش دولت سنگینی می کند.

به گفته مدیران، هم حالا همه روزه ۳۵ میلیون دلار یارانه مخفی به بنزین اختصاص می یابد و در مجموع در شش ماه نخست امسال، بیشتر از ۵,۵ میلیارد دلار یارانه به بنزین تعلق گرفته است. نکته نهفته در این مبحث این است که پرداخت اعداد هنگفت به عنوان یارانه بنزین که نیمی از آن به دهک های ثروتمند جامعه اختصاص می یابد و همین گونه قاچاق بنزین با نرخ یارانه ای، هر دو از نمودهای بی نکته نهفته در این مبحث این است که پرداخت اعداد هنگفت به عنوان یارانه بنزین که نیمی از آن به دهکعدالتی است.

حدس می شود با ادامه روند کنونی استفاده بنزین در کشور با نرخ فعلی  یارانه پنهانی که دولت باید بابت بنزین بپردازد از ۳۵  میلیون دلار به ۴۵ میلیون دلار در روز افزایش خواهد یافت .با احتساب نرخ تسعیر ارز به میزان ۴۲۰۰۰ ریال، یارانه مخفی بنزین حدود  ماهانه برای هر نفر۴۶۰ هزار ریال بوده است که حدس می شود در ماه های آینده این رقم به ۷۰۰ هزار ریال افزایش یابد.

اگر جمعیت ایران را ۸۰ میلیون مد نظر داشته باشیم و به هرز فرد ماهانه ۴۶۰ هزار ریال یارانه بنزین پرداخت شود یعنی دولت ماهانه سه هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان یاراه پرداخت می نماید.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، برای سال ۱۳۹۵ بیشتر از ۵۰ درصد مبلغ یارانه مخفی به سه دهک پردرآمد کشور اختصاص یافته و باقی مانده آن بین ۷ دهک دیگر توزیع شده است. از ۳۰ میلیون دلار یارانه ای که دولت در سال ۱۳۹۵ برای بنزین  پرداخت نموده است بیشتر از ۱۵ میلیون دلار از این یارانه بین سه دهک درآمدی بالا تقسیم شده و باقی مانده آن بین هفت دهک دیگر توزیع شده است.

از ۳۰ میلیون دلار یارانه ای که دولت در سال ۱۳۹۵ برای بنزین  پرداخت نموده است بیشتر از ۱۵ میلیون دلار از این یارانه بین سه دهک درآمدی بالا تقسیم شده و باقی مانده آن بین هفت دهک دیگر توزیع شده است. استفاده بی رویه بنزین در کشور که حتی از حدس ها هم فراتر رفته است، تنها یک روی هدر رفت بودجه دولت در این زمینه است.

روی دیگر این سکه قاچاق این فرآروده است که در ماه های موخر و با بالا رفتن نرخ دلار در ایران تنور آن داغ تر از گذشته شده است. در ترکیه با جمعیت تقریبا همانند ایران، همه روزه ۸ میلیون لیتر  بنزین استفاده می مکررا اعلام گردیده که ایران دارای ارزان ترین نرخ بنزین در منطقه است. در ترکیه با جمعیت تقریبا همانند ایران، همه روزه ۸ میلیون لیتر  بنزین استفاده میشود و ما در حال رسیدن به مرز ۱۰۰ میلیون لیتر استفاده همه روزه هستیم. یکی از علل این تفاوت فاحش علاوه بر درست نبودن فرهنگ استفاده در کشور، اختلاف نرخ بنزین در ایران با کشورهای همسایه است.۲۹ برای مثال نرخ بنزین در ایران ۰.۱۶ سنت است.

آمارهای مختفلی درباره قاچاق بنزین عرضه شده است اما نمی شود عدد دقیقی برای آن مشخص نمود. اما این پول به جای ایران به چین یا ترکیه می رود و با آن لباس استوک وارد می شود و دو مرتبه پول آن مبدل به دلار شده و از کشور خارج می شود؛ یعنی قاچاق در قاچاق که این ظرفیت توان ندارد توسط کولبران صورت پذیرد.

انتهای پیام