سید عباس صالحی در گفت و گوی تلویزیونی امشب شبکه خبر افزود: در دوران کرونا فعالیت های فرهنگی در فضای مجازی مخاطبان گسترده پیدا کرده است . وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پیامدها و خسارت های شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: با فعالیت بخشی از اصحاب فرهنگ و هنر در فضای […]

سید عباس صالحی در گفت و گوی تلویزیونی امشب شبکه خبر افزود: در دوران کرونا فعالیت های فرهنگی در فضای مجازی مخاطبان گسترده پیدا کرده است .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پیامدها و خسارت های شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: با فعالیت بخشی از اصحاب فرهنگ و هنر در فضای مجازی، این فضا  مخاطبان زیادی پیدا کرده است به طوری برخی از نمایش های آنلاین ما در این فضا مخاطبان بسیار گسترده داشته است.

وی تاکید کرد: ما باید در این شرایط تهدیدها را با فرصت تبدیل کنیم و با عرضه فرهنگ و هنر ایرانی در فضای مجازی، باید مخاطبان عام خود را در این فضا در ایران به ۸۰ میلیون نفر و در جهان به میلیاردها نفر برسانیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شیوع ویروس کرونا به اصحاب فرهنگ و هنر تا ۲۵ فروردین ماه سال جاری، ۹۷۶ میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.

صالحی اظهارداشت: متاسفانه به علت تعطیلی تمام اماکن فرهنگی وهنری در کشور، امسال این همه خسارت به اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه وارد شده است.

وی با بیان اینکه برای بررسی وضعیت اصحاب فرهنگ و هنر آنها در ۱۰ رسته قرار گرفته اند اظهارداشت: بحث مسائل اقتصادی اصحاب فرهنگ و هنر به کمیته اقتصادی مقابله با کرونا هیات دولت ارجاع شده است تا کلیات خسارت های وارده به اصحاب فرهنگ و هنر در این فضا مورد بررسی قرار گیرد و امیدواریم با نگاه مثبت دولت و این کمیته هرچه از دست آنها بر می آید برای هنرمندان کشور مضیقه نشود.

صالحی با اشاره به بحث بیکاری اصحاب فرهنگ و هنر یادآورشد: بخش وسیعی از اصحاب فرهنگ و هنر همواره کار مستمری ندارند و شغل های آنها کوتاه مدت است، اما کرونا مشکلات آنها را بسیار بیشتر کرده است و تمام فعالیت گروه‌های تولیدی در سینما، نمایش، تئاتر، گروه های موسیقی در تهران و شهرستان ها در این ایام تعطیل شدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: در نامه‌ای که به کمیته اقتصادی ستاد مقابله با کرونا دولت ارسال شده بر این مساله تاکید شده است که با نگاه مثبت اصحاب فرهنگ و هنر بتوانند از بیمه بیکاری نیز همانند بنگاه‌های اقتصادی به صورت شخصی استفاده کنند، زیرا انتشار بیماری کرونا و تعطیلی فعالیت های هنری در این نوروز فشار بیشتری را بر اصحاب فرهنگ و هنر تحمیل کرده است.

صالحی بیان کرد: در ایام نوروز سال ۹۸ اکران فیلم های سینمایی در سینماهای کشور حدود ۵۷ میلیارد تومان بود و در اسفند و فروردین ماه سال سال گذشته در مجموع سالن های سینما در کشور بیش از ۶۷ میلیارد تومان فروش داشتند اما امسال شاهد تعطیلی همه سالنهای سینما در این ایام بودیم.

وی با بیان اینکه در این ایام به ۴۰۰ گروه موسیقی در کشور خسارت زیادی وارد شد گفت: فعالیت هر ۲۵۰ گروه هنرهای تجسمی در کشور تعطیل شد و ۵۰۰ خانه مد و لباس در کشور غیر فعال شدند و ۶ هزار آموزشگاه هنری نیز در کشور عملا از فعالیت باز ماندند و بیش از ۱۷۰ سالن نمایشی نیز در کشور تعطیل شدند.