بهروز برنا در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به این که در حال حاضر بیشتر از ۱۰ هزار معدن در کشور وجود دارد که  ۴۰ درصد آنان غیرفعال هست، اظهار کرد: باید تیمی از هیئت دولت با مشارکت بخش خصوصی، سمن ها و دانشگاه ها، علل عدم فعالیت این معادن راکشف کرده و […]

بهروز برنا در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به این که در حال حاضر بیشتر از ۱۰ هزار معدن در کشور وجود دارد که  ۴۰ درصد آنان غیرفعال هست، اظهار کرد: باید تیمی از هیئت دولت با مشارکت بخش خصوصی، سمن ها و دانشگاه ها، علل عدم فعالیت این معادن راکشف کرده و برای جذب سرمایه گذاران داخلی و بیگانه اقدام کنند.

وی اضافه کرد: این تیم باید در حوزه های مختلفی که بخش خصوصی در آنان مشکلاتی دارد، اختیار تام داشته باشد و به عنوان یک ستاد آسان سازی کننده از سوی خانه های صنعت، معدن و تجارت هر استان، به سرمایه گذاران معدنی معرفی گردد و مشکلات آنان را رفع کند.

عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با تاکید بر اینکه گفتاردرمانی راه حل توسعه معادن نیست، اظهار کرد: بیشتر معادن و صنعت های معدنی در حد حجم شان کار نمی کنند که تیمی از متخصص ها باید علل و راهکارهایی برای بهبود کارکرد این بخش عرضه دهند.

وی علاوه بر این کم بودن نقدینگی و تهیه امکانات وارداتی پس از اعمال تحریم ها را از مشکلات بخش معدن برشمرد و اظهار کرد: همه دست اندرکاران بخش معدن تمایل به گسترش صنعت های معدنی دارند اما کارکرد جزیره ای بخش های متفاوت و عدم وحدت آنان موجب شده هست کوشش ها نتیجه بخش نباشد.

به گفته برنا در حال حاضر در دنیا هزینه بسیاری صرف اکتشافات معدنی می گردد و با توجه به اینکه ایران یک درصد از خاک های دنیا را در اختیار دارد، باید یک درصد هزینه جهانی را در کشور صرف فعالیت های اکتشافی بکنیم. در نتیجه با توجه به اینکه ایران یک کشور معدنی هست، صنعت های معدنی توان دارد یکی از محورهای فنی و اقتصادی کشور باشد. اگر در حلقه اول، یعنی اکتشاف موفق عمل کنیم، به ابزار انرژی ارزانی که در اختیار داریم توان داریم صنعت های معدنی را گسترش دهیم.

انتهای پیام