آفتاب‌‌نیوز : اندرو مک‌کیب رئیس موقت و سابق اف‌بی‌آی روز یکشنبه ۱۷ فوریه در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس گفت که بعد از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نهم مه ۲۰۱۶ جیمز کومی را از ریاست اف‌بی‌آی برکنار کرد، راد روزنستاین معاون دادستان کل موضوع برکناری آقای ترامپ را از ریاست جمهوری مطرح کرده […]

آفتاب‌‌نیوز : اندرو مک‌کیب رئیس موقت و سابق اف‌بی‌آی روز یکشنبه ۱۷ فوریه در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس گفت که بعد از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نهم مه ۲۰۱۶ جیمز کومی را از ریاست اف‌بی‌آی برکنار کرد، راد روزنستاین معاون دادستان کل موضوع برکناری آقای ترامپ را از ریاست جمهوری مطرح کرده بود.
آقای ترامپ در چند توییت چنین رفتاری را “غیرقانونی” و “خائنانه” و “اقدامی برای کودتای غیرقانونی” دانست.
به گفته آقای مک‌کیب، پس از برکناری کومی، آقای روزنستاین فعال کردن متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا را در نظر گرفته بود.
متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا مربوط به زمانی است که رپیس‌جمهوری به علت ناتوانی جسمی یا روانی فاقد صلاحیت شناخته ‌شود و معاون رییس‌جمهوری جای او می‌نشیند. این متمم به ویژه در مواقعی که روسای‌جمهور با بیماری‌های سخت یا ناگهانی روبرو می‌شوند کاربرد دارد اما اگر اعضای هیات دولت تشخیص دهند رییس‌جمهور به لحاظ روانی هم قدرت کنترل اوضاع را ندارد با اجماع می‌توانند متمم ۲۵ را فعال کنند.
ترامپ امروز (دوشنبه ۱۸ فوریه) در یک رشته توییت،‌ نوشت: “عجب. دروغ‌های فراوان آندرو مک‌کیب،‌ رئیس موقت اف‌بی‌آی، که حالا رسوا شده است. او به خاطر دروغگویی اخراج شده و حالا ماجرای او آشفته‌تر هم می‌شود.”
ترامپ نوشت: “به نظر می‌آید که او و راد روزنستاین معاون دادستان کل که بوسیله جف سشنز (یک خوشگل دیگه) استخدام شده بود،‌ مشغول برنامه‌ریزی برای یک عمل خیلی غیرقانونی بودند و مچشان گرفته شده است.”
او همچنین نقل قولی در یکی از برنامه‌های شبکه فاکس‌نیوز را که این ماجرا را “اقدامی برای یک کودتای غیرقانونی است” خوانده بود،‌ بازنشر کرد و در توییتی افزود: “این حقیقت است.”
روزنستاین این را که درباره برکناری آقای ترامپ صحبت کرده تکذیب کرده است و حتی “به شوخی” گفته بود که به این فکر کرده بود تا مکالماتش با رئیس‌جمهور آمریکا را مخفیانه ضبط کند تا معلوم شود آیا او واقعا چنین قصدی داشته است یا خیر.
وقتی از آقای مک‌کیب سوال شد آیا راد روزنستاین جدی به نظر می‌رسید که “قصد دارد از یک راهی از دست رئیس‌جمهور آمریکا خلاص شود” گفت: “من نمی‌توانم این موضوع را تائید کنم اما می‌توانم بگویم که معاون دادستان کل بی‌شک نگرانی بسیاری درباره رئیس‌جمهور داشت و همچنین درباره ظرفیت‌ها و نیات او در آن مقطع زمانی نگران بود.”
“این فقط یکی از موضوعاتی بود که ناگهان او در میانه گفتگو درباره موضوعات متعدد مطرح کرد.”
ترامپ جیمز کومی را در بحبوحه جنجال‌های دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ناگهان اخراج کرد.
کومی گفته است که رئیس جمهور آمریکا از او خواسته بود علنا اعلام کند که آقای ترامپ سوژه تحقیقات اف‌بی‌آی نیست.
لینزی گراهام، از چهره‌های برجسته جمهوری خواهان و رئیس کمیته قضایی سنا از تحقیق و تفحص درباره این مساله در سنا خبر داد و گفت که در صورت صحت این ادعا، می‌تواند “اقدام برای یک کودتای بوروکراتیک باشد.”
اندرو مک‌کیب کیست؟
اندرو مک‎کیب که بیش از ۲۰ سال سابقه کار در پلیس فدرال آمریکا را داشت پس از اخراج جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی، برای چند هفته جای او را گرفت و مسئول رسیدگی به پرونده ارتباط ادعایی میان ستاد آقای ترامپ و روسیه شد.
او پیش از ورود ترامپ به کاخ‌سفید هم مسئولیت تحقیقات مربوط به پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون، رقیب آقای ترامپ را داشت.
در همان ایام هم ترامپ بارها با پیش کشیدن موضوع نامزدی همسر آقای مک‌کیب در قامت یک دموکرات در انتخابات ایالت ویرجینیا، بی‌طرفی معاون اف‌بی‌آی را زیر سوال برده بود.
مک کیب در مارس سال ۲۰۱۸ پس از بررسی داخلی اف‌بی‌آی در زمینه مدیریت تحقیقات درباره هیلاری کلینتون رقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، به دلیل آنچه “عدم بی‌طرفی” خوانده شد برکنار شد.
مک‌کیب در اطلاعیه‌ای به اخراجش واکنش نشان داد و گفت او به علت آن که شاهد وقایع پس از اخراج جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی، بوده مورد غضب قرار گرفته و به همین علت برکنار شده است.
او در حال حاضر مشغول نوشتن کتاب خاطرات دوران خدمتش است.
منبع: بی بی سی