به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار ایسنا، طبق آمارهای منتشرشده از سوی سازمان انرژی های نو، ایران دارای ۳۰۰ روز آفتابی هست که این عدد نشان از پتانسیل بالای کشور در حوزه انرژی های تجدیدپذیر دارد. این پتانسیل به شکلی هست که به باور مدیر کل” آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر ” این پتانسیل […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار ایسنا، طبق آمارهای منتشرشده از سوی سازمان انرژی های نو، ایران دارای ۳۰۰ روز آفتابی هست که این عدد نشان از پتانسیل بالای کشور در حوزه انرژی های تجدیدپذیر دارد. این پتانسیل به شکلی هست که به باور مدیر کل” آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر ” این پتانسیل به شکلی هست که به باور مدیر کل” آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر ” ایران بازار آینده انرژی هست و زمینه های سرمایه گذاری بسیاری در بخش انرژی های تجدید پذیر در ایران وجود دارد.

وجود این پتانسیل زمینه ای را فراهم کرده که علاوه بر ایجاد شرکت های دانش بنیان در راستای تولید قطعات نیروگاه های خورشیدی، حضور سرمایه گذاران بیگانه را در کشور به دنبال داشته هست با این حال به گفته عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران،   افزایش بی رویه نرخ ارز و سیاست های غیرمنتظره باعث کاهش جذابیت این بازار نزد سرمایه گذاران شده هست.

از سوی دیگر یکی از شرکت های بیگانه، سرمایه پروژه ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران را به سبب تلاطمات بین المللی متوقف نمود.    پروژه ساخت نیروگاه خورشیدی به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو (۵۷۰ میلیون دلار) در ایران در حالی متوقف شد که قرار بود این نیروگاه با حجم ۶۰۰ مگاوات به عنوان ششمین نیروگاه خورشیدی بزرگ جهان معرفی گردد.

فعالین ارائه انرژی های تجدید پذیر با اشاره به ضعف تولید کنندگان داخلی در ارائه قطعات نرمال نیروگاه های خورشیدی و وابستگی ۷۰ تا ۷۵ درصدی کشور به قطعات بیگانه، معتقد می باشند که کاهش جذابیت های سرمایه گذاری بیگانه در نیروگاه های تجدید پذیر،  کشور را در تحقق هدف تامین  ۵۰۰۰ مگاواتی برق ناکام خواهد کرد.  

تجدیدپذیرها در گره کور “خود تحریمی”ها

 سید محمدجواد موسوی، عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه بخش عمده ای از سرمایه گذاری های بیگانه که در این مدت وارد کشور شدند، زیادتر در حوزه انرژی بوده هست، اضافه کرد: قسمتی از این سرمایه گذاری در حوزه انرژی های فسیلی دربردارنده نفت و گاز و بخش دیگر سرمایه گذاری ها  مربوط به انرژی های تجدید پذیر می گردد.

وی انرژی های تجدید پذیر را یکی از مراجع پایدار در سطح دنیا معرفی کرد و یادآور گردید: به همین علت توجه زیادی از کشورها به سمت این نوع انرژی ها هست و وقتی که مبحث توسعه پایدار، کاهش گازهای گلخانه ای و کاهش کربن مطرح می گردد، تحقق این اغراض را در گرو توسعه انرژی های تجدید پذیر می دانند.

موسوی دنبال کرد: به همین علت در کشور هر مقدار انرژی های تجدید پذیر توسعه یابد، امتیازهای محیطی، توسعه اشتغال، جابه جایی فناوری به کشور و جذب مراجع ارزی را به دنبال خواهد داشت؛ چراکه هر میزان بستر را برای سرمایه گذاران بیگانه فراهم کنیم، منفعت آن برای کشور هست چون که ارز وارد کشور خواهد گردید.

عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران با اشاره به توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران از سوی یکی از شرکت های سرمایه گذار بیگانه اضافه کرد: در این پروژه قرار بود ۶۰۰ مگاوات برق خورشیدی تولید گردد که این میزان، میزان بالایی هست و خارج شدن این شرکت ها از کشور کمبودهایی در راستای های اشتغال زایی، جابه جایی فناوری و تولید انرژی در کشور به دنبال دارد.

موسوی، با تاکید بر اینکه خارج شدن سرمایه گذاران بیگانه، زیادی از معادلات را برهم می زند، یادآور گردید: به همین علت به نظر می آید محافظت و توسعه این نوع شرکت ها اگر فراهم گردد برای کشور با ارزش می باشد.

وی علاوه بر این به اثرها بحران های سیاسی در دسترسی کشور به قطعات مورد احتیاج نیروگاه های خورشیدی اشاره نمود و اظهار کرد:متاسفانه ما با بعضی بحران های داخلی نیز مواجهیم. سیاست گذاری های نادرست و غیر مترقبه باعث می گردد که معادلات اقتصادی کشور دچار چالش گردد.

موسوی با تاکید بر اینکه در چنین شرایط ما دچار نوعی “خود تحریمی”

تکرار تجربیات تلخ  

عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، با تاکید بر اینکه زیادی از کشورهای بیگانه اقدام به سرمایه گذاری در ایران کرده اند، یادآور گردید: بعضی از شرکت های آلمانی، ایتالیایی و یونانی بویژه بر روی توسعه انرژی های خورشیدی سرمایه گذاری های مستقیم انجام دادند.

وی بیان کرد: این در حالی هست که سیاست های اقتصادی نادرست باعث فرار آنان از کشور شده هست؛ چراکه این شرکت ها به ایران آمده اند و برای تولید انرژی خورشیدی در حد ۴۰ تا ۵۰ مگاوات در یکی از استان های کشور سرمایه گذاری کرده اند اما در شرایط فعلی که نرخ ارز افزایش بی رویه ای یافته، قصد دارند درآمد حاصل از فروش برق را دریافت کنند، به شرکت اعلام گردیده که با ارز آزاد محاسبه می گردد.

موسوی با تاکید بر اینکه با چنین شرطی درآمد این شرکت ها به یک سوم کاهش می یابد، دنبال کرد: این وضع رغبت شرکت ها را برای سرمایه گذاری کاهش می دهد ضمن آنکه اگر این شرکت ها مبحث را به دیگر همکاران خود در خارج از کشور جابه جا کنند، انعکاس زیادی منفی برای کشور خواهد داشت.

موسوی با بیان اینکه ما در پروژه های تجدید پذیر دچار خود تحریمی هستیم، تاکید کرد: در این وضع، سرمایه گذار بیگانه رغبتی برای سرمایه گذاری در ایران ندارد.

حضور موثر دستگاه های فعال در کاهش بحران ها

عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، با اشاره به لزوم حضور موثر نهادهای مسوول مثل وزارت نیرو در کاهش بحران های حوزه تجدید پذیرها، اظهار کرد: قرار دادهای خرید تضمینی (PPA) ) مستقیما با وزارت نیرو منعقد می گردد و نرخ های خرید تضمینی در توسعه این حوزه بسیار موثر هست.

به گفته وی خرید تضمینی برق تجدید پذیر بر مبنای نرخ ارز روز بود ولی با افزایش بی رویه نرخ ارز، هنوز نرخ خرید تضمینی با نرخ های قبلی هست.

وی با بیان اینکه ما به دنبال تعدیل نرخ خرید تضمینی برق تجدید پذیر هستیم، اظهار کرد: یا کالای ما که برق تجدید پذیر هست، جز کالاهای بنیادی قرار گیرد و ارز حمایتی ۴۲۰۰ تومانی به آن تعلق گیرد و یا نرخ های خرید تضمینی افزایش یابد تا جذابیت برای سرمایه گذاران بیگانه و داخلی ایجاد گردد.

موسوی تاکید کرد: اگر این امر اتفاق نیفتد نفع سرمایه گذاری کاهش می یابد که این امر عدم جذابیت در سرمایه گذاری را کاهش خواهد داد.

غیبت تجدید پذیرها در اولویت کالاهای استراتژیک

عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، دنبال کرد: متاسفانه در لیست ۲۶ گانه ابلاغی دولت برای اختصاص ارز دولتی، نامی از انرژی های تجدید پذیر نیست و این در حالی هست که در روزهای پیک استفاده برق که کشور با بحران تامین برق و خاموشی ها رو به رو بودیم بخش عمده ای از این کسری ها توسط نیروگاه های تجدید پذیر تامین می گردید.

وی برق تولیدی این نیروگاه ها را بالغ بر ۶۲۰ مگاوات در ساعت عنوان نمود و یادآور گردید: حال محاسبه گردد که اگر بستر سرمایه گذاری با ارز کالای بنیادی فراهم گردد، این نیروگاه ها توان دارند به سادگی کل کسری ۳ تا ۴ هزار مگاوات برق مصرفی را تامین کنند.

موسوی با تاکید بر اینکه برق تجدید پذیر جز اقلام بنیادی کشور لحاظ نشده هست، دنبال کرد: این امر باعث کاهش توجیه اقتصادی این نوع پروژه ها خواهد گردید.

وی از طرف دیگر با تاکید بر اینکه کلیه سرمایه گذاری های انرژی های تجدید پذیر از سوی بخش خصوصی انجام شده هست، اضافه کرد: اصلا و ابدا دولت سرمایه گذاری مستقیمی در این حوزه ندارد و تنها در قرار داد خرید تضمینی پشتیبانی می کند که در این زمینه نیز با چالش افزایش نرخ ارز رو به رو هستیم.

احتیاج کشور به فناوری های وارداتی

موسوی به بیان وضع توسعه فناوری انرژی های خورشیدی در کشور پرداخت و اظهار کرد: در حال حاضر ۷۰ تا ۷۵ درصد از امکانات نیروگاه های خورشیدی وارداتی هست.

وی این میزان را دربردارنده پنل های خورشیدی، اینورتر و قسمتی از کابل ها دانست و دنبال کرد: عده ای از شرکت های تولید کننده امکانات خورشیدی در کشور ایجاد شده هست که این شرکت ها قادر به تامین نیازهای داخل نیستند ضمن آنکه این شرکت ها موفق به اکتساب استانداردهای مورد احتیاج این امکانات نیز نشده اند.

عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، اضافه کرد: طبق سندهای بالا دستی تا افق ۱۴۰۴ باید ۵۰۰۰ مگاوات برق مورد احتیاج کشور از نیروگاه های تجدید پذیر تامین کنیم ولی میزان تولید برق تجدید پذیر ما با همه فعالین این صنعت به ۲۰۰ مگاوات نمی رسد.

وی دنبال کرد: ما نشست ها زیادی با مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر نهادهای ذی ربط در این زمینه داشتیم ولی متاسفانه نتیجه روشنی از آن به دست نیامد ضمن آنکه امکانات نیروگاه های خورشیدی نیز علی رغم آنکه مواد اولیه احداث نیروگاه محسوب می گردند به عنوان کالای بنیادی لحاظ نشده هست.

موسوی محصول خروجی این نیروگاه ها را برق دانست و یادآور گردید: برق جز کالاهای بنیادی هست. همان گونه که در تابستان سال کنونی شاهد بودید تمام صنعت و بیمارستان ها و جایگاه ها حیاتی با نبود برق قادر به انجام عملکردهای خود نیستند در حالی که با تقویت نیروگاه های خورشیدی به سادگی میتوان کسری و احتیاج کشور به برق را تامین کرد.

این فعال حوزه انرژی تجدید پذیر، عدم احتیاج به آب فراوان را از با اهمیت ترین مزایای نیروگاه های خورشیدی عنوان نمود و اضافه کرد: نیروگاه های سیکل ترکیبی ضمن آنکه احتیاج به سرمایه گذاری های کلان دارد، در یک جا باید معطوف باشد ولی نیروگاه های خورشیدی را میتوان به طور پراکنده احداث و به سرعت به بهره برداری رساند.

وی با بیان اینکه یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی در مدت چهار تا پنج ماه به بهره برداری می رسد، بیان کرد: اگر در ۱۰ نقطه کشور این نیروگاه ها احداث گردد ظرف کمتر از یک سال میتوان هزار مگاوات برق را به شبکه متصل کرد در حالی که این مدت برای نیروگاه های سیکل ترکیبی چهار تا پنج سال زمان احتیاج دارد.

موسوی بیان کرد: از آنجایی که این انجمن منسوب به اتاق بازرگانی هست، توقع داریم همه بخش ها و وزارت نیرو و مجلس پشتیبانی نمایند و امید داریم وزارت صنعت با توجه به بخشنامه بانک مرکزی مبحث تولید برق تجدید پذیر را در لیست کالاهای بنیادی بگنجاند تا ما بتوانیم مواد اولیه احداث نیروگاه های خورشیدی که دربردارنده پنل، اینورتر و علاوه بر این توربین های بادی می گردد با ارز حمایتی وارد کشور کنیم تا هزینه تولید برق در کشور کاهش یابد.

انتهای پیام