عصر ایران- کُنا کراس اوور جمع و جور کمپانی هیوندای است که از سال ۲۰۱۷ تا کنون روی خط تولید قرار دارد. کنا در زمان معرفی یکی از متفاوت ترین محصولات بازار جهانی خودرو از منظر طراحی بود؛ بویژه چراغ های اصلی جلوی آن که با الگوی نامتعارف خود به شدت جلب توجه می کرد. […]

عصر ایران- کُنا کراس اوور جمع و جور کمپانی هیوندای است که از سال ۲۰۱۷ تا کنون روی خط تولید قرار دارد. کنا در زمان معرفی یکی از متفاوت ترین محصولات بازار جهانی خودرو از منظر طراحی بود؛ بویژه چراغ های اصلی جلوی آن که با الگوی نامتعارف خود به شدت جلب توجه می کرد.

این محصول طی تکامل خود در سال های اخیر با پیشرانه های متنوعی شامل ۱ لیتری ۴ سیلندر، ۱٫۶ لیتری ۴ سیلندر، ۱٫۶ لیتری هیبرید و همچنین الکتریکی کامل عرضه شده است.

تصاویری از مدل های مختلف کنا

کنا از منظر ابعاد برابر با ۴۱۶۵ میلیمتر در طول توسعه یافته که این شاخص برای مدل الکتریکی آن برابر با ۴۱۸۰ میلیمتر و در نسخه ویژه بازار چین برابر با ۴۱۹۵ میلیمتر است. عرض خودرو برابر با ۱۸۰۰ میلیمتر و فاصله بین محورها ۲۶۰۰ میلیمتر است. اما برای ارتفاع بازهم آمار متفاوتی وجود دارد که در نمونه استاندارد ۱۵۶۵ میلیمتر، در مدل الکتریکی ۱۵۵۵ میلیمتر و در نسخه ویژه بازار چین ۱۵۷۵ میلیمتر است.

در سال ۹۷ نیز مدیرعامل کرمان موتور از همکاری با هیوندای و هدفگذاری تولید و همچنین ارائه محصولات جدید مانند کنا و آزرا در کشورمان خبر داد تا جایئکه ایران تبدیل به هاب منطقه ای تولید هیوندای شود اما متاسفانه به دلیل تحریم های اقتصادی این تصمیم محقق نشد.

 با کم رنگ شدن حضور محصولات هیوندای در ایران و توقف همکاری خودروسازان ایرانی با کره ای ها؛  امروز شاهد هستیم که جدیدترین محصولات هیوندای با قیمت رقابتی در امارات عرضه می شوند و عجیب نیست اگر در آینده شاهد تولید جدیدترین های هیوندای در امارات هم باشیم!

نایت ادیشن/ یک نسخه ویژه با جزئیات مشکی!

اما اخیرا تصاویری رسمی از نسخه ویژه کنا توسط هیوندای منتشر شده که مربوط به مدل نایت ادیشن می شود. همانطور که از این نامگذاری مشخص است با یک کراس اوور مجهز به المان های مشکی در نمای خارجی و داخل کابین سر و کار داریم که در مدل های استاندارد کنا غالبا کرومی و یا رنگی بوده است.

گریل(جلوپنجره)، آینه های جانبی، رینگ های پره ای آلومینیومی، بخش هایی در ستون آخر، نمای عقب و … همگی با تم مشکی ارائه شده اند. داخل کابین نیز مشکی جایگزین تمامی تزئینات کرومی شده است.

این نمونه از پیشرانه ۱٫۶ لیتری توربوشارژ ۴ سیلندر با ۱۷۵ اسب بخار خروجی استفاده می کند که با یک جعبه دنده ۷ سرعته دی سی تی هماهنگ شده است. هیوندای هنوز در مورد حضور سامانه تمام چرخ محرک بصورت پیش فرض یا آپشن در نایت ادیشن اطلاعاتی ارائه نکرده است.

این خودرو در ۳ رنگ قابل سفارش خواهد بود که شامل اولترا بلک، خاکستری کهکشانی(که تصاویر آنرا در مطلب حاضر مشاهده می کنید) و سفید گچی می شود. اینجا منظور از رنگ تیره در نامگذاری فقط به تریم تیره اشاره دارد بنابراین جای تعجب ندارد که محصول جدید در رنگی مانند سفید گچی با المان های مکمل(تریم) مشکی نیز ارائه شود.

فروش محدود نایت ادیشن از سپتامبر و به میزان محدود آغاز می شود اما قیمت آن هنوز مشخص نشده است.

مازیار دانیالی بیشتر بخوانید:

*بررسی سدان اسپرت جنسیس۲۰۱۹(+تصاویر)

*بررسی ویژه هیوندای سوناتا مدل ۲۰۲۰ (+فیلم و تصاویر)

*۲۳ هزار دلار برای “کوچکترین” کراس اوور هیوندای (+تصاویر)

*رونمایی از هیوندای آزرا ۲۰۲۰/ گرانترین مدل ۳۸ هزار دلار (+فیلم و تصاویر)