به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا اجازه ورود این اقلام به داخل کشورش را نمی‌دهد؛ چرا که آن را بخشی از برنامه آمریکا برای دخالت در امور کشورش و ساقط کردن دولت چپ‌گرایی که او از هوگو چاوز به ارث برده، می‌داند. خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا با تقلبی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا اجازه ورود این اقلام به داخل کشورش را نمی‌دهد؛ چرا که آن را بخشی از برنامه آمریکا برای دخالت در امور کشورش و ساقط کردن دولت چپ‌گرایی که او از هوگو چاوز به ارث برده، می‌داند.

خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا با تقلبی و بی‌اعتبار خواندن انتخابات اخیر در این کشور، آغاز رسمی دور دوم ریاست جمهوری مادورو را غیرقانونی خوانده و خود را رهبر موقت کشورش تا هنگام برگزاری انتخابات مجدد اعلام کرده است.

آمریکا، کانادا، اتحادیه اروپا، پرو و چند کشور دیگر با حمایت از گوآیدو، رهبری او را به رسمیت شناخته‌اند و با همین بهانه آمریکا در ادامه سیاست‌های مداخله‌جویانه خود، کاروانی از «کمک‌های انسان‌دوستانه» را به کلمبیا و مرز ونزوئلا روانه کرده است.

در مقابل، کشورهایی چون روسیه، چین، ایران، ترکیه و مکزیک با دفاع از مادورو، حمایت قاطع خود از دولت او را اعلام کرده‌اند.

گوآیدو گفته که نیروهای مردمی تحت فرمان او تا چند روز دیگر (۲۳ فوریه) برای تحویل گرفتن این کمک‌ها و وارد کردن آنها به داخل خاک ونزوئلا به کوکوتا خواهند رفت.

مارک گرین، از مقام‌های نهاد کمک‌های به اصطلاح انسان‌دوستانه دولت آمریکا (یواس‌اید) که به شهر کوکوتا رفته، گفت، این هواپیما به درخواست گوآیدو ارسال شده؛ چرا که ونزوئلا در آستانه یک بحران انسانی است.

این مقام آمریکایی تاکید کرده که بحران سیاسی و اقتصادی در ونزوئلا ابعاد منطقه‌ای پیدا کرده زیرا تاکنون بیش از ۳ میلیون ونزوئلایی برای تأمین غذا و امنیت خود به کشورهای همسایه مهاجرت کرده‌اند.

او اظهار کرد: امروز ما اینجا (کوکوتا) در خط مقدم یکی از بزرگ‌ترین جابجایی‌های مردم در تاریخ آمریکای لاتین ایستاده‌ایم.

در همین حال، یک نماینده گوایدو گفته که قرار است علاوه بر کوکوتا در مرز کلمبیا، چند نقطه دیگر در برزیل و کشورهای حوزه کارائیب هم برای ورود کمک‌های انسان‌دوستانه در نظر گرفته می‌شود.

او گفت، قرار است در چند روز آینده دیدار و گفت‌وگو میان مقام‌های دولت برزیل و نمایندگان گوآیدو درباره چگونگی استفاده از تسهیلات در ایالت رورایما برزیل که در جوار مرز ونزوئلاست، شکل بگیرد.

آن طور که گفته شده یک محموله دیگر هم اکنون در فرودگاه میامی فلوریدا آماده انتقال شده و قرار است هفته آینده به جزایر کوراسائو که مرز آبی با ونزوئلا دارد، ارسال شود.

با وجود این اقدامات، هنوز معلوم نیست که ارتش ونزوئلا که همچنان بر پشتیبانی قاطع خود از مادورو تاکید دارد، اجازه عبور این اقلام از مرز را بدهد.

انتهای پیام