به گزارش ایسنا، مسابقات انجمن بسکتبال آمریکا یا لیگ NBA از ۷۰ سال پیش آغاز به کار کرد و در این سال ها بسکتبال از یک ورزش عادی و تفریحی برای مردم آمریکا به یک ورزش با اهمیت تبدیل گردد. در حال حاضر ستارگان ورزش بسکتبال اغلب در  لیگ ان بی ای آمریکا پرورش پیدا […]

به گزارش ایسنا، مسابقات انجمن بسکتبال آمریکا یا لیگ NBA از ۷۰ سال پیش آغاز به کار کرد و در این سال ها بسکتبال از یک ورزش عادی و تفریحی برای مردم آمریکا به یک ورزش با اهمیت تبدیل گردد. در حال حاضر ستارگان ورزش بسکتبال اغلب در  لیگ ان بی ای آمریکا پرورش پیدا می نمایند و آرزوی هر بسکتبالیستی هست که در این لیگ بازی کند. در اینجا به تاریخچه و جزییات لیگ ان بی ای پرداخته ایم:

تاریخچه NBA:

 مسابقات انجمن بسکتبال ملی آمریکا نامیده شده به NBA در اینجا به تاریخچه و جزییات لیگ ان بی ای پرداخته ایم: از ۷۰ سال پیش آغاز شده هست. در ماه ژوئن سال ۱۹۴۶ بوستون گادر، صاحب استادیوم والتر براون متوجه گردید که استادیوم های هاکی روی یخ، شب ها بلا استفاده می باشند و برای در آمدزایی بیشترمی توان از آنان برای برپایی مسابقات بسکتبال استفاده نمود. در آن زمان تیم های هاکی روی یخ وضعیت مالی خوبی نداشتند.

او انجمن بسکتبال آمریکا را بنیانگذاری کرد که در سال ۱۹۴۹ به لیگ بسکتبال آمریکا ملحق شد و به این ترتیب NBA ( (انجمن بسکتبال ملی) تشکیل شد. تا قبل از این اتفاق بسکتبال در آمریکا تنها یک ورزش دانشگاهی بود و به نحو کنونی طرفدار نداشت. بدین شکل بودکه بسکتبال  رشدی مضاعف در آمریکا پیدا نمود.

لیگ NBA شاهد مسابقات به یادماندنی و ظهور ستارگان بسکتبال بوده هست. در حال حاضر NBA در حال حاضر یکی از لیگ هایی هست که نوآوری بسیاری در راستای رشد و گسترش ورزش دارد.

درآمدهای NBA:

هر تیم بسکتبال در لیگ NBA، ، حدود ۵۰۹ میلیون دلار اعتبار دارد. اعتبار تیم های NBA اعتبار تیم های در سال های موخر به سبب درآمد زیادتر از پخش تلویزیونی و بازسازی استادیوم ها افزایش یافته هست. مالکان تیم های NBA مالکان تیم های حدودا هر فصل ۱۲ تا ۳۰ میلیون دلار در آمد دارند. تیم شیکاگو بولز، بیشترین درآمد را که در حدود ۵۵ میلیون دلار هست، داشته هست.

بازیکنان NBA ۴ ۴ میلیون دلار درآمد دارند. برترین بازیکنان NBA برترین بازیکنان حدودا ۲۵ میلیون دلار در سال اکتساب می کنند.

۷ میلیون دلار بیشترین درآمد هر ساله را در NBA ۷ میلیون دلار بیشترین درآمد هر ساله را در دارد.

هواداران NBA:

لیگ NBA در فیس بوک بر طبق آمار ۳۳.۳۹ ۳۹ میلیون طرفدار دارد.

آمار فیس بوک نشان می دهد که تیم لس آنجلس لیکرز با ۲۱.۵ ۵ میلیون هوادار در فیس بوک دوست داشتنی ترین هست.

جوایز NBA:

اعتبار جام قهرمانی فینال NBA بر طبق گزارش USA today مبلغ ۱۳ هزار و ۵۰۰ دلار هست. تیم قهرمان فینال لیگ NBA تیم قهرمان فینال لیگ حدود ۲ میلیون و ۶۵۶ هزار دلار هست که بین بازیکنان، مربیان و کادر فنی تیم تقسیم می شود.

علاوه بر پاداش قهرمانی جوایز دیگری نیز در انتهاء لیگ داده می گردند که عبارت هستند از: پاداش با اعتبار ترین بازیکنان سال NBA، پاداش با پیشرفت ترین بازیکن سال NBA، ، پاداش مربی سال پاداش بازیکن تازه وارد سال، پاداش خوب ترین مدافع سال، پاداش مدیر اجرایی سال، پاداش جوانمردانه و …

نحوه برپایی مسابقات:

تیم های لیگ NBA به دو کنفرانس شرق و غرب تقسیم شده اند. بازی های NBA بازی های هر سال در ماه نوامبر آغاز می گردند و تا اواسط آوریل ادامه دارند. در اواخر آوریل پس از ۸۲ بازی فصل بین تمام تیم های لیگ، تیم ها طبق نتیجه های در هر کنفرانس رتبه بندی می گردند. پس از آن هشت تیم برتر کنفرانس شرق و هشت تیم برتر کنفرانس غرب به طور حذفی با هم رقابت می کنند (هر تیم با تیم های کنفرانس خود)، صعود تیم ها طبق چهار برد در هفت بازی هست به این فاز پلی آف گفته می شود که تا آخر ماه می ادامه دارد. قهرمان هر کنفرانس که مشخص گردید دو تیم در فینال (چهار برد در هفت بازی) با هم رقابت می کنند و سر انجام قهرمان NBA قهرمان هر کنفرانس که مشخص گردید دو تیم در فینال (چهار برد در هفت بازی) با هم رقابت می کنند و سر انجام قهرمان می شود.

مسابقه بین منتخب کنفرانس غرب و منتخب کنفرانس شرق در ماه فوریه برگزار می شود که به آن استار بیان می کنند.

حقایق جالب در مورد NBA:

ـ شکیل اونیل، یکی از خوب ترین بازیکنان NBA که چهار بار در NBA و ۱۵ بار در مسابقات آن استار قهرمان شده هست، تنها ۲۲ بار پرت سه امتیازی داشته هست که یک بار موفقیت آمیز بوده هست!

ـ ـ کوبی برایانت وقتی که نخستین قرارداد خود را امضا نمود زیر ۱۸ سال بود. در نتیجه بر طبق قوانین، والدین برایانت به جایش قرارداد امضا نمودند.

ـ لبرون جیمز، یکی از ستارگان NBA که با دست راست خود توپ را پرت می کند و بازیکنی راست دست محسوب می شود و در حقیقت چپ دست هست. جیمز با دست چپ خود غذا می خورد و می نویسد. او در مورد این مبحث گفته هست به سبب این که مایکل جردن و تیم هاردوی الگوهای او در کودکی بودند او اهتمام کرد با دست راست توپ را پرت کند.

ـ ۶۰ درصد از بازیکنان NBA، ، پنج سال پس از بازنشستگی ورشکست می گردند. آمارها نشان داده هست که ۶۰ درصد از بازیکنان NBA آمارها نشان داده هست که ۶۰ درصد از بازیکنان به سبب این که از درآمد خود در راستای داشتن زندگی اشرافی استفاده می نمایند و سرمایه گذاری ندارند ورشکست می گردند.

ـ تایرون بوگس با ۱۶۰ سانتیمتر قد، کوتاه ترین بازیکن لیگ NBA او با این که قد بلندی نداشت ۳۹ توپ بلندترین بازیکنان را بلاک کرده هست. او با این که قد بلندی نداشت ۳۹ توپ بلندترین بازیکنان NBA

ستارگان NBA:

-لبرون جیمز

-کوین دورانت

-کوبی برایانت

-مایکل جردن

-شکیل اونیل

-مجیک جانسون

-لری برد

-کرم عبدالجبار

انتهای پیام