به گزارش ایسنا، بازی های جام جهانی فیفا تاریخچه ای طولانی دارد. مسابقات فوتبال ابتدا تنها در بازی های المپیک انجام می شده است اما به تدریج فیفا بازی های جام جهانی را آغاز می کنند. * تاریخچه جام جهانی: جام جهانی فوتبال که از سوی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) برگزار می گردد، از سال […]

به گزارش ایسنا، بازی های جام جهانی فیفا تاریخچه ای طولانی دارد. مسابقات فوتبال ابتدا تنها در بازی های المپیک انجام می شده است اما به تدریج فیفا بازی های جام جهانی را آغاز می کنند.

* تاریخچه جام جهانی:

جام جهانی فوتبال که از سوی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) برگزار می گردد، از سال ۱۹۳۰ آغاز شده است. از همان سال تاحالا هر چهار سال یک بار این رقابت ها انجام می گردند. تنها در سال های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ این بازی ها به سبب جنگ جهانی دوم برگزار نشد.

نخستین تورنمنت بین المللی فوتبال در سال ۱۸۸۴ به نام” قهرمانی خانه بریتانیا”

در همان سال بریتانیا قهرمان مسابقات فوتبال المپیک گردید.

المپیک ۱۹۰۸

از آن جایی که  المپیک تنها برای فوتبالیست های آماتور بود، در سال ۱۹۰۹ سرتوماس لیپتون، سرمایه دار اسکاتلندی و بنیانگذار کارخانه چای لیپتون، مسابقات جام “لیپتون”

این مسابقات گاها به عنوان نخستین جام جهانی شناخته می گردند.

جام لیپتون

در سال های ۱۹۲۴ و ۱۹۲۸ اروگوئه قهرمان مسابقات فوتبال المپیک گردید.

ژول ریمه، رییس فیفا در همان سال ها دو مرتبه ایده مسابقات جهانی فوتبال را بازبینی کرد. در ۲۸ می ۱۹۲۸ در کنگره فیفا تصمیم گرفته گردید که مسابقات جهانی فوتبال برگزار گردد. فیفا، اروگوئه را به عنوان میزبان بازی های جام جهانی ۱۹۳۰ پذیرفت.

نخستین گل جام جهانی توسط لویسن لوران از فرانسه زده گردید.

لوسین لوران

به این ترتیب اروگوئه نخستین قهرمان جام جهانی گردید.

قهرمانی اوروگوئه در جام جهانی ۱۹۳۰

پس از برپایی جام جهانی، IOC

نخستین مشکلات برپایی جام جهانی سفرهای بین قاره ای و جنگ بود. تنها چند کشور آمریکای جنوبی حاضر گردیدند در جام جهانی ۱۹۳۴ به اروپا عزیمت کند. در سال ۱۹۳۸ تمام کشورهای آمریکای شمالی و جنوبی بجز برزیل و کوبا جام جهانی را تحریم نمودند.

جام جهانی ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ که قرار بود در آلمان و برزیل برگزار گردد به سبب جنگ جهانی دوم کنسل گردید.

جام جهانی ۱۹۵۰ که در برزیل برگزار گردید نخستین جامی بود که بریتانیایی ها در آن حاضر بودند. اروگوئه نیز دو مرتبه از سال ۱۹۵۰ وارد مسابقات جام جهانی گردید.

در سال ۱۹۵۰ اروگوئه با شکست دادن برزیل میزبان در فینال جام جهانی دو مرتبه قهرمان گردید. این مسابقه که در ورزشگاه شگرف ماراکانا برگزار گردید، “ماراکانازو”

ماراکانازو ماراکانازو

زیادتر کشورها از اروپا و آمریکای جنوبی بودند و کشورهای اندکی از آمریکای شمالی، آفریقا، قاره آسیا و اقیانوسیه در جام جهانی شرکت می کردند.

این تیم ها طبق معمول در بازی های اول می شکست خوردند. تنها تیم هایی که از اروپا و آمریکای جنوبی نبودند و در سال های اول توانستند از دور اول صعود کنند، عبارت هستند از: آمریکا که به نیمه پایانی جام جهانی ۱۹۳۰ راه یافت. کوبا که به فاز یک چهارم پایانی جام جهانی ۱۹۳۸ راه یافت، کشور کره شمالی که به فاز یک چهارم پایانی جام جهانی ۱۹۶۶ راه یافت و مکزیک که به فاز یک چهارم پایانی جام جهانی ۱۹۷۰ راه یافت.

در سال ۱۹۸۲ جام جهانی با ۲۴ تیم برگزار گردید و در سال ۱۹۹۸ تعداد تیم ها به ۳۲ تیم افزایش یافت.

در جام جهانی ۲۰۱۰ این رقم به ۲۱۰ تیم رسید.

در اکتبر ۲۰۱۳ سپ بلاتر، اعلام نمود که تصمیم دارد تعداد تیم های جام جهانی را به ۴۰ افزایش دهد. در سال ۲۰۱۶ در زمان رئیس جیانی اینفانتینو موافقت گردید که ۴۸ تیم در جام جهانی شرکت کنند.

جام جهانی فوتبال بانوان از سال ۱۹۹۱ با میزبانی چین آغاز به کار کرد.

جام و جوایز جام جهانی:

از سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۷۰ پاداش ژول ریمه به تیم قهرمان جام جهانی اهدا می گردید. ابتدا این جام تنها به جام جهانی معروف بود اما از سال ۱۹۴۱ به جام “ژول ریمه” ابتدا این جام تنها به جام جهانی معروف بود اما از سال ۱۹۴۱ به جام “ژول ریمه” تغییر اسم داد. در سال ۱۹۷۰ ، سه دوره قهرمانی متوالی برزیل موجب گردید که این جام در برزیل به مدت بسیاری بماند. در سال ۱۹۸۳ جام دزدیده گردید و هیچگاه پیدا نشد. احتمال داده می گردد که دزدها این جام را آب کرده باشند.

جام ژول ریمه

از سال ۱۹۷۰ به بعد جام تازه ای به عنوان “جام جهانی” از سال ۱۹۷۰ به بعد جام تازه ای به عنوان “جام جهانی” طراحی و استفاده گردید. این جام را هنرمند ایتالیایی به اسم “سیلویو گازانیگا” وزن این جام ۶.۱۷۵ در زیر این جام اسم کشورهایی که از سال ۱۹۷۴ قهرمان شده اند حک شده است. جام جدید به طور دایم به کشور برنده داده نمی توان لکن پس از مراسم افتتاحیه یک جام همانند به آنان داده می گردد تا به خانه ببرند.

جام جهانی

در حال حاضر به تمامی اشخاص تیم قهرمان مدال و یک نشان جام جهانی داده می گردد. در جام جهانی ۲۰۰۲ به تیم چهارم که کره جنوبی بود و میزبان جام جهانی بود نیز مدال هایی اهدا گردید.

فیفا در جام جهانی ۲۰۱۸ به طور کلی ۴۰۰ میلیون دلار پاداش به تیم ها پرداخت نمود که تیم قهرمان ۳۸ میلیون دلار از این پاداش را از آن خود کرد. فیفا اعلام نمود که به همه ۳۲ تیم که در جام جهانی حاضر بودند دست کم ۸ میلیون دلار پاداش اهدا می گردد.

* آمار تماشاگران جام جهانی:

بر طبق آمار فیفا جام جهانی ۲۰۱۸ فوتبال حدود ۳ میلیون تماشاگر در استادیوم ها داشت.

آمارها نشان داده است که جام جهانی فوتبال در دوره های موخر حدود ۳.۵

* هزینه های جام جهانی:

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با ۱۴ میلیارد دلار هزینه گران ترین جام جهانی در طول تاریخ معروف است. قبل از آن در سال ۲۰۱۴ جام جهانی برزیل ۱۱.۸ علی رغم این به نظر می آید که جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، پر هزینه ترین جام جهانی باشد زیرا آمارها نشان داده که قطر حدود ۲۰۰ میلیارد دلار برای زیر ساخت ها و ابزارها جام جهانی ۲۰۲۲ هزینه نموده است.

* حضور ایران در جام جهانی:

ایران در سال های ۱۹۷۸، ۱۹۹۸، ۲۰۰۶، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ در جام جهانی حضور داشته است. در جام جهانی ۱۹۷۸ ایران چهاردهم گردید و در فاز گروهی با دو باخت و یک برابری حذف گردید. در این جام ایران نخستین برد خود در جام جهانی را با نتیجه ۲ بر یک مقابل آمریکا به دست آورد. آن دیدار به سبب حساسیت های خاصی که داشت به “بازی قرن”

در جام جهانی ۲۰۱۸ اما ایران با یک برد، یک برابری و یک باخت در فاز گروهی حذف گردید و عنوان هجدهم جهان را به دست آورد.

مهدی مهدوی کیا با شش بازی در جام جهانی ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲، آندرانیک تیموریان با شش بازی در جام جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴، احسان حاج صفی با شش بازی جام جهانی در ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ و علیرضا جهانبخش با شش بازی در جام جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ بیشترین حضور را برای ایران در جام جهانی داشتند.

بازیکن هایی که برای ایران در جام جهانی گلزنی کردند عبارت هستند از:

ایرج دانایی فرد و حسن روشن در جام جهانی ۱۹۷۸.

تیم ایران در جام جهانی ۱۹۷۸

حمید استیلی و مهدی مهدوی کیا در جام جهانی ۱۹۹۸.

یحیی گل محمدی  و سهراب بختیاری زاده در جام جهانی ۲۰۰۶.

یحیی گل محمدی در جام جهانی ۲۰۰۶

رضا قوچان نژاد در جام جهانی ۲۰۱۴.

کریم انصاری فرد در جام جهانی ۲۰۱۸.

* حقایق جالب در مورد جام جهانی:

ـ ـ برزیل با پنج بار قهرمانی بیشترین میزان قهرمانی در بازی های جام جهانی را دارد.

ـ ـ در سال ۲۰۰۲ برای نخستین بار جام جهانی فوتبال در دو کشور متفاوت یعنی کره جنوبی و ژاپن برگزار گردید.

ـ ـ مسن ترین گلزن جام جهانی روژه میلا بود که در ۴۲ سالگی در جام جهانی ۱۹۹۴ برای کامرون مقابل روسیه گل زد.

روژه میلا

ـ ـ در سال ۱۹۶۶ ، کاپ قهرمانی جام جهانی قبل از آغاز مسابقات به مدت شش روز دزدیده گردید.

ـ ـ پرگل ترین بازی جام جهانی، بازی اتریش مقابل سوییس در جام جهانی ۱۹۵۴ بود.

ـ ـ ایتالیا بیشترین تعداد برابر را در جام جهانی دارد. این تیم ۲۱ بار در بازی های جام جهانی برابر کرده است.

ـ ـ اندونزی بین تیم هایی که در جام جهانی حضور داشته اند پایین ترین بازی را در جام جهانی داشته است. این تیم تنها یک بازی در جام جهانی ۱۹۳۸ کرده است.

ـ ـ مکزیک بیشترین میزان باخت را در جام جهانی دارد که ۲۵ باخت است.

ـ ـ بیشترین تعداد گل در یک تورنمنت جام جهانی توسط یک بازیکن روس به ثمر فرا دست یافته است؛ ژوست فونتن، ۱۳ گل در سال ۱۹۵۸.

ژوست فونتن

ـ ـ تقریبا نیمی از جمعیت ۷ میلیارد نفری جهان بازی های جام جهانی را تماشا می کنند.

ـ ـ در همه فینال های جام جهانی بجز دو جام جهانی، تیم هایی از اروپا حاضر بودند.

ـ ـ دو تیم ملی فوتبال برزیل و ایتالیا تقریبا قهرمان ۵۰ درصد تورنمنت های جام جهانی بوده اند.

ـ ـ زودرس ترین گل در جام جهانی ۲۰۰۲ توسط هاکان شوکور از ترکیه پس از ۱۱ ثانیه از آغاز بازی زده گردید.

هاکان شوکور

ـ ـ خوسه بابتیست از اروگوئه زودرس ترین کارت قرمز را در جام جهانی دریافت نمود.

ـ ـ بجز آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۰ دیگر میزبان های جام جهانی توانستند به دور دوم بازی ها راه پیدا کنند.

ـ ـ تنها چهار بار پیش آمده که یک تیم، در تمام بازی های خود در جام جهانی برنده گردد؛ اروگوئه چهار بازی در جام جهانی ۱۹۳۰، ایتالیا چهار بازی در جام جهانی ۱۹۳۸، برزیل شش بازی در جام جهانی ۱۹۷۰ و برزیل هفت بازی در جام جهانی ۲۰۰۲.

ـ ـ همه جام های جهانی توسط تیم هایی برده شده که مربی بومی داشتند.

انتهای پیام