به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ریاست جمهور روز یکشنبه ۲۹ مهر، محمد اسلامی را برای تصدی وزارت راه، فرهاد دژپسند برای تصدی وزارت اقتصاد، رضا رحمانی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت و محمد شریعتمداری برای تصدی وزارت کار به مجلس معرفی کرد. شنبه ۵ آبان ماه جلسه رای اعتماد به وزرا با […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ریاست جمهور روز یکشنبه ۲۹ مهر، محمد اسلامی را برای تصدی وزارت راه، فرهاد دژپسند برای تصدی وزارت اقتصاد، رضا رحمانی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت و محمد شریعتمداری برای تصدی وزارت کار به مجلس معرفی کرد. شنبه ۵ آبان ماه جلسه رای اعتماد به وزرا با حضور ریاست جمهور در مجلس برگزار خواهد گردید.

در عکس العمل به معرفی وزرای ایده ای، فراکسیون های ولایی، مستقلین و امید اعلام نمودند که بعد از تشکیل نشست ها خود و شنیدن دیدگاه های وزاری ایده ای، نظراتشان را اعلام خواهند کرد. البته فراکسیون های امید و مستقلین از دولت انتقاد و گلایه هم داشتند.

فراکسیون ولایی اعلام نمود که به ارزیابی کارنامه کارکرد وزرای ایده ای و میزان تطابق تخصص آنان با وزارتخانه های معرفی شده می پردازد و  در نشست ها بعدی نظر خود را اعلام خواهد کرد. فراکسیون امید با گلایه از دولت به سبب عدم مشورت در معرفی وزرا، اعلام نمود که موضع این فراکسیون در مورد ترمیم کابینه بعد از تشکیل جلسه شورای مرکزی و مجمع عمومی مطرح خواهد گردید. فراکسیون مستقلین  نیز از عدم رایزنی دولت با فراکسیون های سیاسی مجلس در مورد معرفی وزرا انتقاد و اعلام نمود که فراکسیون مستقلین بعد از دعوت از گزینه های ایده ای دولت و استماع برنامه های آنان در مورد این گزینه ها اظهار نظر خواهد کرد.

البته دولت ابراز امیدواری نمود با رایزنی با نمایندگان مجلس، نظر قبول کننده آنان را برای رای به وزرای ایده ای بدست آورد. مطابق روند رای اعتماد مجلس به وزرا، وزرای ایده ای با حضور در فراکسیون ها و کمیسیون های مجلس برنامه های خود را ارئه داده و به پرسش ها و ابهامات نمایندگان جواب دادند. دژپسند و شریعتمداری روز سه شنبه اول آبان ماه ماه به فراکسیون ولایی رفتند و رحمانی و اسلامی هم امروز به این فراکسیون می روند. محمد اسلامی به فراکسیون مستقلین هم رفته است. از طرفی پورابراهیمی ریاست فراکسیون اقتصادی مجلس در جلسه این فراکسیون با رحمانی خطاب به وزیر ایده ای صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد:«اعتماد به شما بالاست و به همان میزان انتظار هم وجود دارد.»

»البته آنالیز ها و اظهارنظرهای متفاوتی هم در مجلس طرح شده است. در حالیکه فراکسیون امید هنوز موضع رسمی اتخاذ نکرده است، محسن علیجانی عضو شورای مرکزی این فراکسیون در آنالیز شخصی خود از وضع رای آوری وزرای ایده ای گفته است:«دژپسند تجربه خوبی در حوزه سازمان برنامه و بودجه داشته که به نظر می آید با این تجربه توان دارد در وزارت اقتصاد موفق باشند… رحمانی زمینه شایسته ای برای رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دارند… شریعتمداری و اسلامی کار دشواری برای گرفتن رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دارند و حتی امکان دارد نتوانند رای اعتماد دریافت کنند.» » حمید گرمابی عضو فراکسیون امید و نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی هم اظهار کرد: «رئیس جمهور چهره های توانمندتری برای معرفی وزرا نداشته، در نتیجه از همان نیروهای قبلی استفاده نمود است. علی الظاهر به نظر می آید که دست دولت بسته است وگرنه در صورت داشتن چهره های جدید و چهره هایی که برای مجلس و مردم معقول باشند و بتوانند از عهده وظیفه ها سنگین وزارتخانه بر بیایند، آنان را معرفی می کردند. مجلس انتظار داشت که چهره های جدید را در بین وزرا شاهد باشد اما این اتفاق نیفتاد.»

»نتیجه کلی نشست ها وزرا با نمایندگان، تمایل مجلس برای رای اعتماد به وزرا بود. مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس اظهار کرد: «اعضای فراکسیون مستقلین با آقای رضا رحمانی، گزینه ایده ای وزارت صنعت تشکیل جلسه داده و بعد از ارزیابی برنامه های وی به طور یکپارچه از وی اعلام پشتیبانی کردند.»

»در میان وزرای معرفی شده، انتقادات زیادتر متوجه کارکرد محمد شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت بود اما گویی فراکسیون مستقلین اعلام نموده است که فضای مجلس برای محمد شریعتمداری خوب تر شده و این فراکسیون برای رای آوردن وی کوشش می نماید. ابهامات فراکسیون ولایی نیز بعد از دیدار با شریعتمداری برطرف شده است. هرچند امیدی های مجلس هنوز موضع رسمی اتخاذ نکرده اند، اما اعضایی از فراکسیون امید اعلام داشته اند که برای رای آوری شریعتمداری کوشش می نمایند.

همین اظهارنظرها و موضع های رسمی و غیررسمی فراکسیون های مجلس امیدواری دولت برای رای آوردن وزرای ایده ای خود را افزایش داده است. حسینعلی امیری معاون پارلمانی ریاست جمهور با اشاره به این که روند قانع کردن نمایندگان مجلس برای رای وزرای ایده ای خیلی خوب پیش می رود، اظهار کرد: «خیلی امید داریم چهار وزیر ایده ای دولت رای بالایی در مجلس به دست بیاورند… سایر وزرا نیز برنامه های خود را در مجلس اعلام نمودند و فضای مجلس نسبت به روزهای گذشته در ازای وزرای ایده ای خوب تر شده است.»

»البته این ابهام هنوز وجود دارد که آیا فراکسیون ها به وزرای ایده ای رای فراکسیونی می دهند یا رای به وزرا را به اختیار خود اعضای فراکسیون واگذار می کنند.

در ماه های موخر ترمیم تیم اقتصادی دولت به یک مطالبه عمومی از دولت و ریاست جمهور مبدل شده بود که این مطالبه با معرفی چهار وزیر به مجلس همراه گردید. هرچند رای اعتماد به وزرای ایده ای از اختیارات نمایندگان مجلس است اما با توجه به جنگ تمام عیار اقتصادی که آمریکا بر علیه کشورمان به راه انداخته است، لزوم دارد که هرچه تندتر تیم اقتصادی دولت تکمیل گردد. قطعا نمایندگان مجلس هم در روند رای اعتماد به وزرا، منفعت های ملی کشور و لزوم برطرف مشکلات اقتصادی کشور را موردنظر دارند.

محسن فرامرزی – خبرنگار ایسنا

انتهای پیام