خبرگزاری ایرنا: ولیعهد عربستان در کشاکش انتقادات تهران و دهلی نو از اسلام آباد به خاطر حضور و تحرک عناصر تروریستی در خاک پاکستان، به این کشور سفر کرده تا اعتبار مخدوش خود را اعاده کند. ورود «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به پاکستان در شامگاه یکشنبه ۲۸ بهمن ماه برای مقامات پاکستان نوید بخش […]

خبرگزاری ایرنا: ولیعهد عربستان در کشاکش انتقادات تهران و دهلی نو از اسلام آباد به خاطر حضور و تحرک عناصر تروریستی در خاک پاکستان، به این کشور سفر کرده تا اعتبار مخدوش خود را اعاده کند.

ورود «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به پاکستان در شامگاه یکشنبه ۲۸ بهمن ماه برای مقامات پاکستان نوید بخش سرمایه گذاری های چند میلیارد دلاری تازه عربستان بود.

حدود پنج ماه ماه پس از آنکه «عمران خان» نخست وزیر پاکستان ریاض را با دست پر یعنی وعده دریافت وام سه میلیارد دلاری و اعتبار سه ساله ۹ میلیارد دلاری برای واردات نفت خام سعودی ترک کرد، سران اسلام آباد گرم ترین پذیرایی را از ولیعهد عربستان به جا آوردند.

هزینه - فایده حضور محمد بن سلمان در پاکستان

عمران خان که در میان مقامات کشورهای مختلف، پس از قتل «جمال خاشقچی» همراهی و همدلی چشمگیری را برای بیرون کشیدن بن سلمان از انزوا و فشارهای فراوان به خرج داد، حتی رانندگی وی را برعهده گرفت و ولیعهد سعودی را در اقامتگاه رسمی خود اسکان داد تا میزبانی بی نظیری را از میهمان پر ریخت و پاش خود به عمل آورد.

بن سلمان پیش از آنکه بالاترین نشان شهروندی را از رئیس جمهوری پاکستان دریافت دارد، خود را نماینده مردم این کشور در عربستان دانست تا به نوعی به استقبال داغ رهبران اسلام آباد پاسخ گوید.

هر چند عربستان به طور سنتی با اعطای وام های سنگین به پاکستانِ اغلب درگیر با چالش های اقتصادی و کسری بودجه، کوشیده مقامات اسلام آباد را در زمره دوستان خود نگاه دارد اما این بار رقمی چشمگیر و نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار برای تازه ترین سرمایه گذاری سعودی در پاکستان اعلام شد.

پس از انعقاد قرارداد هشت میلیارد دلاری تاسیس پالایشگاه نفتی در بندر گوادر پاکستان و همکاری در زمینه هایی دیگر از جمله انرژی و معدن، بن سلمان اعلام کرد مناسبات دو طرف ماه به ماه و سال به سال گسترش خواهد یافت.
تازه ترین ماه عسل در روابط ریاض و اسلام آباد در شرایطی شکل گرفته که پاکستان با انتقادات گسترده ای در زمینه حضور عناصر گروهک های تروریستی افراطی در خاک خود مواجه است.

در تازه ترین موضع گیری در خصوص عملیات تروریستی شامگاه چهارشنبه هفته گذشته (۲۴ بهمن ماه) در سیستان و بلوچستان، «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه، دیروز اعلام کرد: قابل تحمل نیست که دولت و ارتش پاکستان نتواند در مقابل این نوع شرارت‌ها و اقدامات تروریستی از درون خاک خودش نسبت به جمهوری اسلامی ایران جلوگیری کند.

در پی شهادت ۲۷ تن از مرزبانان ایرانی در محور خاش- زاهدان در محدوده چانعلی، مقامات دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ضمن احضار سفیر پاکستان در تهران وی را حامل این پیام ساختند که جمهوری اسلامی ایران از دولت و ارتش پاکستان انتظار دارد با قاطعیت و جدیت لازم علیه پایگاه ها، تحرکات و استقرار گروهک های تروریستی فعال در مناطق مرزی این کشور با جمهوری اسلامی ایران برخورد کند.

علاوه بر این مقامات سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی ایران واکنش هایی جدی در این زمینه ابراز داشتند. «حسن روحانی» رئیس جمهوری یک روز پس از حادثه و پیش از ترک تهران به مقصد اجلاس سوچی در روسیه، همسایگان را به انجام رسالت و وظایف قانونی خود در چارچوب حسن همجواری فرا خواند و از آنها خواست با عمل به وظیفه و رسالت خود، اجازه ندهند تروریست‌ها با سوء استفاده از خاک این کشورها، علیه همسایگان دست به اقدامات تروریستی بزنند.

به گفته رئیس جمهوری اگر این روند بخواهد ادامه یابد و آنها نتوانند جلوی تروریست‌ها را بگیرند، از لحاظ قانونی و مقررات بین‌المللی روشن است که ما حقوقی داریم و در زمان لازم حقوق خودمان را استیفا می‌ کنیم.

«علی لاریجانی» رئیس مجلس نیز در جلسه روز یکشنبه مجلس بیان داشت دولت پاکستان باید پاسخگوی حادثه تروریستی زاهدان باشد. به گفته وی چنین اتفاقاتی سطح همکاری دو کشور را مخدوش می‌کند.

از سوی دیگر یکی از جدی ترین واکنش ها را سردار «محمدعلی جعفری» فرمانده کل سپاه پاسداران نشان داد که به مقامات پاکستان به دلیل فعالیت گروهک تروریستی «جیش العدل» در خاک این کشور تاخت و بیان داشت انتقام خون شهیدان‌مان را از دولت‎های عربستان و امارات خواهیم گرفت.

همزمان با حملات تروریستی گروه جیش العدل وابسته به القاعده به مرزداران ایرانی، دولت هند نیز پاکستان را به خاطر فعالیت دیگر گروه تروریستی افراطی در خاک این کشور مورد عتاب و خطاب خود قرار داد.

در حادثه چند روز پیش در منطقه کشمیر ۴۴ تن از پرسنل پلیس هند در حمله تروریستی مشابه حادثه سیستان و بلوچستان جان خود را از دست دادند و بلافاصله گروه موسوم به «جیش محمد» حاضر در خاک پاکستان مسوول این حمله شناخته شد.

نکته جالب توجه اینکه دیروز رسانه ها خبر از کشته شدن ۶ تن از نظامیان پاکستانی در منطقه بلوچستان این کشور دادند که نشان داد خود پاکستانی ها هم از حملات تروریستی گروه های افراطی در این کشور در امان نیستند.

با این حال اظهارات اخیر و گذشته مسوولان کشورمان درباره وظایف پاکستانی ها برای مقابله با تروریست ها و مسائلی نظیر اینکه هنوز هفت تن از نیروهای مرزبانی ایران پس از حمله مهرماه گذشته تروریست ها به پاسگاه میرجاوه، در خاک پاکستان در اسارتند، کاستی در عملکرد و اهمال مقامات اسلام آباد در این زمینه را به نمایش می گذارد.

پاکستانی ها در شرایطی برای بن سلمان سنگ تمام گذاشته اند که عربستان طی سال های گذشته یکی از اصلی ترین حامیان گروه های مسلح افراطی در منطقه بوده است. بنابر این در کنار سرمایه گذاری های چند میلیارد دلاری، جولان تروریست ها در خاک پاکستان را می توان دیگر نتیجه همگامی مقامات اسلام آباد با سعودی ها برشمرد.