فاطمه اکبرپور در اظهار کرد و گو با ایسنا با بیان اینکه هنگامی که گفت وگو از تفکیک از مبدأ پسماندها می شود جداسازی پسماندهای خشک و تر به ذهن می رسد، تاکید کرد: با توجه به اینکه پیشگیری خوب تر از معالجه هست در حوزه مدیریت پسماند باید کوشش کرد تا حد امکان پسماند […]

فاطمه اکبرپور در اظهار کرد و گو با ایسنا با بیان اینکه هنگامی که گفت وگو از تفکیک از مبدأ پسماندها می شود جداسازی پسماندهای خشک و تر به ذهن می رسد، تاکید کرد: با توجه به اینکه پیشگیری خوب تر از معالجه هست در حوزه مدیریت پسماند باید کوشش کرد تا حد امکان پسماند کمتری تولید شود. با این اقدام در فاز بعدی انرژی کمتری برای تفکیک و دفع پسماند صرف می شود.

نخستین قدم برای مدیریت پسماندها اصلاح الگوی استفاده هست

وی با اشاره به اینکه میتوان با تولید کمتر آشغال هایی که ​ از شیشه، کاغذ و نایلون متشکل هست برای مراقبت از محیط زیست قدم جدی برداریم، تصریح نمود: حقیقت این هست که امروزه تولید پسماند مبدل به بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره شده هست و  تنها کار مفیدی که میتوان در این باره انجام داد تولید پسماند کمتر و تفکیک از مبدأ هست. نخستین قدم برای تفکیک از مبدأ پسماندها اصلاح الگوی استفاده یعنی خرید به اندازه احتیاج و اجتناب از اسراف در خرید و مصرف هست.

این کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران دنبال کرد: خرید کالای با کیفیت، تاکید بر استفاده از کیسه های پارچه ای و برزنتی به جای کیسه های پلاستیکی، استفاده از وسایل برقی که استعداد شارژ باتری دارند، استفاده از فلش ها و هارد اکسترنال به جای CD و DVD، خرید محصولاتی که با بسته بندی های قابل بازیافت به بازار ارائه شده اند، استفاده کمتر از غذاهای آماده به سبب کاهش استفاده از ظروف یک بار استفاده و … کارهای آسان ای هست که انجام آنان توان دارد به عادات روزمره مفید مبدل و باعث کاهش تولید پسماند شود و نتیجه آن صرف انرژی کمتری برای تفکیک و دفع پسماند خواهد گردید.

اکبرپور با بیان اینکه برای پسماندهای خشک نیز میتوان دسته بندی های متفاوتی را انجام داد، اظهار کرد: برای مثال میتوان پلاستیک ها، شیشه ها، قوطی های فلزی، کارتن و مقوا و پسماندهای برقی و الکترونیک مانند تلفن همراه همراه، قطعات کامپیوتر، باتری ها و… را در چند دسته جدا قرار داد تا در صورت امکان دو مرتبه از آنان استفاده و در غیر این صورت به صورت پسماندهای تفکیک شده به جایگاه ها ذی ربط تحویل داده شود.

تفکیک از مبدا پسماندها راهی برای جلوگیری از هدر رفت ثروت ملی

این کارشناس محیط زیست در ادامه با اشاره به مزیت های تفکیک پسماندها از مبدا تاکید کرد: برای کاهش خطرهای متاثر از دفن پسماندها، جلوگیری از هدر رفت ثروت های ملی و مراجع کشور، جلوگیری از اختصاص زمین های برای دفن پسماندها و کاهش پهنه این زمین های، کاهش هزینه های تألیف و حمل و نقل پسماندها، منفعت های اقتصادی قابل اکتساب از مواد تفکیک شده، اشتغال و کار آفرینی و توسعه صنعت بازیافت و اقتصاد سبز باید مبحث تفکیک از مبدأ پسماندهای تر و خشک را جدی گرفت.

وی دنبال کرد: پسماندهای تر، پسماندهای فسادپذیر می باشند و استعداد مبدل به کمپوست به عنوان اصلاح کننده خاک را دارند. در حالتی که این پسماندها به صورت اصولی و به دقت از  پسماندهای خشک و پرخطر در مبدأ جدا گردد پتانسیل خوبی برای مبدل به کمپوست دارند. پسماندهای خشک نیز دربردارنده فلزات، شیشه، کاغذ، کارتن، پلاستیک، لاستیک و… می گردند که جداسازی این پسماندها و استفاده از آنان در صنعت بازیافت علت کاهش برداشت مراجع اولیه از معادن و واردات می شود و علاوه بر اینکه جلوی هدر رفت سرمایه ملی را می گیرد علت محافظت محیط زیست خواهد گردید.

این کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران در ادامه با اشاره به چرخه بازیافت آلومینیوم توضیح داد: بازیافت آلمینیوم در قیاس با فرآیند تولید خطی علاوه بر جلوگیری از دفع پسماند در محیط زیست و برداشت از معادن بوکسیت با ۹۴درصد صرفه جویی انرژی همراه هست و بنابراین آن تولید آلومینیوم با شیوه ای به مراتب ارزان تر و بهره وری به مراتب بالاتر علت جلوگیری از انتشار میلیون ها تن گاز گلخانه ای می شود.

اکبرپور در ادامه اظهار کرد: چرخه بازیافت شیشه در قیاس با فرآیند تولید خطی علاوه بر جلوگیری از دفع پسماند در محیط زیست و بدون احتیاج به مواد اولیه خام با ۲۶درصد صرفه جویی انرژی همراه هست. در چرخه بازیافت لاستیک نیز به همین ترتیب در قیاس با فرآیند تولید خطی علاوه بر جلوگیری از دفع پسماند در محیط زیست، مسموم شدن خاک و استفاده فرآورده ها پتروشیمی با ۴۴درصد صرفه جویی انرژی همراه هست. که باعث تولید لاستیک با شیوه ای به مراتب ارزان تر و بهره وری به مراتب بالاتر علت جلوگیری از انتشار میلیون ها تن گاز گلخانه ای می شود.

بازیافت هر تن کاغذ از قطع ۱۷ درخت و استفاده ۱۴۵۰ لیتر نفت جلوگیری می نماید

وی در ادامه در مورد چرخه بازیافت تولید کاغذ توضیح داد: چرخه بازیافت کاغذ در قیاس با فرآیند تولید خطی علاوه بر جلوگیری از دفع پسماند در محیط زیست، قطع درختان و سرازیر شدن میلیون ها لیتر پساب صنعتی به طبیعت با ۲۸درصد صرفه جویی انرژی همراه هست. بنابراین نیز تولید کاغذ با شیوه ای به مراتب ارزان تر و بهره وری به مراتب بالاتر، جلوگیری از انتشار میلیون ها تن گاز گلخانه ای و میلیون ها لیتر پساب صنعتی همراه هست. باید به این نکته اشاره نمود که بازیافت هر تن کاغذ از قطع ۱۷ درخت، استفاده ۱۴۵۰ لیتر نفت، ۷ هزار کیلوژول انرژی، ۲۷متر مکعب آب و اشغال دو متر مکعب زمین برای دفن آشغال جلوگیری می نماید و این به این معنی هست که ۲۸ درصد صرفه جویی انرژی و ۵۸ درصد صرفه جویی در استفاده آب و آلودگی هوای کمتر هست.

تاثیر کارکرد شهرداری بر کاهش داعیه مردم برای تفکیک پسماند از مبدا

این کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران با بیان اینکه به صورت قطع اقدام شهرداری در تألیف و جابه جایی یک جای پسماندها بدون تفکیک و فقدان زیر ساخت های لازم در شهر برای تحقق تفکیک از مبدأ پسماندها باعث کاهش داعیه های آن دسته از شهروندانی می شود که به صورت داوطلبانه نسبت به تفکیک از مبدأ پسماندها اقدام می کنند، اظهار کرد: با این حال تفکیک نکردن پسماندها با این استدلال منطقی به نظر نمی رسد، چون که نقش مردم در محافظت مراجع طبیعی، کاهش آلودگی، کاهش استفاده انرژی، کاهش تولید پسماند و تفکیک از مبدأ  پسماندها پررنگ هست و اجرای تفکیک از مبدأ با همکاری همه گیر و فعال مردم پژوهشگر می شود.

۶۵درصد آشغال های تولیدی در تهران تر می باشند

به گفته اکبرپور برای اینکه فرهنگ تفکیک از مبدا بتواند در کشور پیشرفت کند باید شهروندان نگاهی عمیق تر به تولید  پسماند در خانه های خود دارا باشند. همه روزه نزدیک به ۸۵۰۰  تن پسماند در شهر تهران تولید می شود که از این میزان حدود ۶۵ درصد آشغال ها، آشغال های تر هست. بنابراین ۳۵ درصد پسماندهای تولیدی در روز پسماندهای خشک می باشند. در بیشتر خانه های ما منحصرا یک سطل آشغال تقریبا بزرگ (معمولا در آشپزخانه) قرار دارد و اعضای خانواده بدون توجه، تمام پسماندهای تر و خشک را یک جا در آن سطل تألیف می کنند، این در حالی هست که مردم بیشتر کشورهای جهان از چند سال پیش به اهمیت تفکیک پسماندها در محافظت محیط زیست و کاهش آلودگی ها پی برده اند و تا حد ممکن در طرح تفکیک آشغال از مبدا همکاری می کنند.

هر شهروند تهرانی هر ساله ۳۱۰ کیلوگرم پسماند تولید می کند هر کیلوگرم پسماند شهری استعداد تولید ۲۰۰ سی سی شیرابه را دارد

وی با اشاره به اینکه برای مثال هر تهرانی به صورت میانگین در سال ۳۱۰ کیلوگرم پسماند شهری تولید می کند، اظهار کرد: هر کیلوگرم پسماند شهری استعداد تولید ۲۰۰ سی سی شیرابه را دارد که  ۲۰۰ سی سی شیرابه توان دارد ۶ متر مکعب زمین رودخانه ای را مسموم کند و مسمومیت ۶ متر مکعب آب منتج به مسمومیت ۲۰۰ رأس دام و ۱۰۰۰ نفر آدم می شود بنابراین کاهش تولید پسماندها در فاز اول و کاهش  میزان رطوبت در پسماند تولیدی به کاهش این مبحث کمک موثری خواهد کرد. من جمله اقداماتی که علت کاهش میزان رطوبت پسماند و کاهش تولید شیرابه می شود میتوان به خشک کردن تفاله چای، تهی کردن پسماندهای غذایی از ظروف پیش از شست و شو، تهی کردن بطری های آب و  انواع نوشیدنی ها و فشرده کردن آنان، کاهش ضخامت پوست میوه ها  و … این کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران دنبال کرد: زیادی از ما آدم ها برای شانه تهی کردن از بار مسیولیت دستاویز تراشی می کنیم.

برای مثال خود را توجیه می کنیم که وقتی بیشتر مردم در جامعه به محافظت محیط زیست اهمیتی نمی دهند من به چه سبب باید خود را به زحمت بیندازم یا چون ما در یک کشور در حال توسعه زندگی می کنیم توان نداریم مثل مردم کشورهای توسعه یافته عمل کنیم یا وقتی دولت و شهرداری به این مبحث کم توجهی می کنند ما به چه سبب وقتمان را صرف فکر کردن به مراقبت از محیط کنیم. شاید همه این گفت وگو ها منطقی به نظر بیاید ولی حقیقت این هست که پیشرفت یک جامعه در فاز اول به کارکرد شهروندان آن بستگی دارد. برای اینکه بتوانیم تحولی در دیگران ایجاد کنیم باید از خودمان آغاز کنیم.   اکبرپور در ادامه در جواب به این سؤال که آیا زیرساخت های تفکیک از مبدا در شهر تهران وجود دارد، توضیح داد: شهرداری تهران نسبت به ایجاد غرفه های بازیافت در بعضی از منطقه های شهر تهران اقدام کرده هست که شهروندان توان دارند پسماندهای تفکیک شده را تحویل این جایگاه ها دهند، علاوه بر این شهرداری های منطقه های ۲، ۱۱ و .

نرم افزار های تفکیک از مبدا پسماندها در تهران

نسبت به استفاده از نرم افزار و نرم افزار برای تفکیک از مبدأ اقدام کردند و شهروندان توان دارند از این نرم افزار ها  نیز استفاده نمایند… پیمانکاران طرف قرار داد شهرداری نیز نسبت به تألیف پسماندهای خشک از سطح منطقه های اقدام می کنند ولی این کارهای برای شهری چون تهران و ظرفیت قابل ملاحظه تولید پسماند در آن مشابه قطره ای از دریاست و انتظار می رود شهرداری تهران با طرحی مدون نسبت به ایجاد زیرساخت های لازم برای اجرای تفکیک از مبدأ پسماندها اقدام کنند. به گفته این کارشناس محیط زیست، آمار دقیقی از میزان تفکیک از مبدا پسماندها در تهران در دسترس نیست ولی طبق برآوردها میتوان اعلام نمود تفکیک از مبدأ پسماندها در تهران  کمتر از ۱۰ درصد هست.

تفکیک از مبدا پسماندها در تهران کمتر از ۱۰ درصد

این کارشناس محیط زیست اضافه کرد: در کشورهای مدرن مثل آلمان، دانمارک، سوئیس و .

تفکیک نکردن پسماندها از مبدا در کشورهای مدرن جریمه دارد

مبحث تفکیک از مبدأ پسماندها نهادینه شده هست به به صورتی که که مردم با علاقه شخصی این کار را انجام می دهند… هر چند در این کشورها جرایمی برای افرادی که این کار را انجام نمی دهند مدنظر داشته شده و اعمال می شود البته در کشورهای آسیایی مثل ژاپن، سنگاپور و هنگ هنگ و . نیز مبحث تفکیک از مبدأ پسماندها مسأله حل شده ای هست و کاملاً اجرایی می شود… وی در ادامه با بیان اینکه در دهه های موخر با توجه به تحولات متفاوت اقتصادی، اجتماعی و فناورانه مثل افزایش شهرنشینی، تغییر الگوی استفاده و میزان استفاده گرایی و افزایش نفوذ و بهره گیری از فناوری های نوین، زندگی بشر با چالش ها و مسائل تازه ای در سبک زندگی و محیط زیست رو به رو شده هست،گفت: پدیده هایی مثل کم بودن مراجع آبی پایدار، تحولات آب و هوایی، آلودگی هوا، امنیت و امنیت غذایی و پسماند در دهه های موخر به مسائلی اصلی برای بشر مبدل شده اند که آینده و بقای ما را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

اکبرپور تصریح نمود: با این حال چنین چالش هایی در نوع خود باعث ایجاد وضع تازه ای در زندگی ما شده که مملو از مجال ها و الگوهای نوین اکتساب وکار هست.

با گسترش شرکت های نوپا (استارت آپ ها) و اکوسیستم های استارت آپی در سال های موخر، علاوه بر توجه به حوزه هایی که برگشت فوری اقتصادی داشته اند و با مدل های اکتساب وکار جدید توانسته اند خدمات و اعتبار های تازه ای را با بهره وری بالاتر و با نرخ پایین تر به مشتریان ارائه کنند، روند روبه رشدی از استارت آپ هایی دیده می شود که با تمرکز بر حل مسائل و چالش های اصلی زندگی امروزی علاوه بر ارایه راه حل های خلاقانه مبتنی بر مدل های اکتساب وکار جدید به حل این مسائل و چالش ها کمک های بزرگی کرده اند برای مثال جدیدا نرم افزار هایی برای تفکیک از مبدأ پسماندها راه انداری شده هست که استفاده از این فضای استارت آپی نیز کمک موثری در اجرای طرح تفکیک از مبدأ پسماندها خواهد کرد. این کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران در مورد نرم افزار های تفکیک از مبدا پسماندها اظهار کرد: در حقیقت این نرم افزار ها استفاده از پلتفرم نرم افزاری آنلاین جهت ثبت توصیه و پیگیری تألیف و دفع پسماندها می باشند که مخاطب های آن تولیدکنندگان پسماند و افراد واقعی و حقوقی تألیف پسماندهای قابل بازیافت هست.

خرید و دریافت پسماندها از در منزل

برای مثال نرم افزار های ذی ربط به یکی از منطقه های شهرداری تهران ذی ربط به ثبت اسم توسط شهروندان برای اطلاع از برنامه زمانبندی حضور خودروهای تألیف کننده پسماندها هست که شهروندان با برنامه ریزی پسماندهای خود را تحویل مأمورین تألیف کننده می دهند. یکی دیگر از نرم افزار ها ذی ربط به درج میزان پسماندها با اطلاع از نرخ های آن توسط تولید کننده پسماند و تحویل آنان جلوی در منزل و دریافت هزینه ذی ربط هست. وی با بیان اینکه تفکیک از مبدأ پسماندهای شهری خوب ترین روش بازیافت هست که به صورت وسیع در کشورهای صنعتی اجرا می شود، اظهار کرد: روش ها و برنامه های تفکیک از مبدأ  از یک شهر به شهر دیگر و حتی از یک منطقه به منطقه دیگر در یک شهر توان دارد متمایز باشد.

بهر صورت گزینه های متعددی برای جداسازی پسماندهای شهری از مبدأ وجود دارد، ولی باید توجه کرد که برای اجرای برنامه های بازیافت باید راهبرد مشخصی را طراحی نمود و در طراحی این  راهبرد نقش همکاری مردم بسیار با اهمیت هست. اکبرپور با تاکید بر اینکه با اهمیت ترین عامل در اجرای موفقیت آمیز برنامه تفکیک از مبدأ جلب اعتماد و همکاری مردم هست، اظهار کرد: برای جلب اعتماد و همکاری مردم باید زمینه های اعتمادسازی از راه های متفاوت فراهم شود.

نقش شهرداری و رسانه های جمعی در تعلیم و آگاه سازی مردم بسیار تاثیرگذار هست. حذف موانع بازدارنده تفکیک پسماندها از دیگر وظیفه ها شهرداری هست که باید به تناسب هر محله با آن برخورد شود بنابراین میتوان اظهار کرد که در طراحی برنامه های تفکیک از مبدأ پسماندها  نمی شود از الگوهای کشورهای صنعتی پیروی کرد البته آگاهی از تجربیات آنان لازم هست. به گفته این کارشناس محیط زیست در شهری مثل تهران برنامه های تفکیک از مبدأ امکان دارد از یک محله به محله دیگر متمایز باشد بنابراین شناخت محیط اجتماعی مثل جو خاص حاکم بر جامعه، فضای فرهنگی و ارزشی، هنجارها و باورها و تعیین اثر پذیری اجزا و عناصر برنامه های تفکیک از مبدأ بسیار حائز اهمیت  هست.

ارزیابی این عاملان و شناخت ارتباطات تعاملی آنان با اجزای برنامه های تفکیک از مبدأ به پژوهش ها دقیق روان شناختی و جامعه شناسی شهر و محله بستگی دارد. وی در انتهاء با اشاره به اینکه طبیعی هست که برای اجرای برنامه های تفکیک از مبدأ به تجهیزاتی مثل ماشین های مخصوص تألیف به صورت مجزا و ظروف با رنگ های متفاوت برای حفظ پسماندها احتیاج هست، اظهار کرد: علاوه بر این برنامه ریزی خاص برای دریافت ظروف از شهروندان و ایجاد ساز و کارهای تشویقی با شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر محله برای همکاری مردم الزامی هست.

در کمال خوشبختی کلیه امکانات و ماشین ادوات مورد احتیاج برای تفکیک از مبدأ در داخل کشور قابل ساخت می باشند و میتوان متناسب با شرایط هر محله، امکانات مورد احتیاج را فراهم کرد و این امکانات توان دارد با شرایط محله، منطقه، شهر و کشور قابل انطباق باشد.

ایسنا- مهشاد کریمی

انتهای پیام