به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، طبق قانون هدفمندی یارانه ها که در سال ۱۳۸۹ اجرایی گردید، قرار بود که طی پنج سال به تدریج نرخ حامل های انرژی هم چون آب و برق افزایش پیدا نماید و به نرخ های حقیقی خود برسد که این کار باید تا سال ۱۳۹۴، اجرایی و نرخ […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، طبق قانون هدفمندی یارانه ها که در سال ۱۳۸۹ اجرایی گردید، قرار بود که طی پنج سال به تدریج نرخ حامل های انرژی هم چون آب و برق افزایش پیدا نماید و به نرخ های حقیقی خود برسد که این کار باید تا سال ۱۳۹۴، اجرایی و نرخ ها به طور غیریارانه ای و حقیقی به مردم عرضه می گردید اما تاحالا این مبحث پژوهشگر نشده هست.

در دولت دهم نرخ ها تثبیت و در دولت یازدهم نیز هرچند که نرخ ها کمی افزایش پیدا نمود اما از آنچه که قانون حدس کرده بود، بسیار کمتر بود و نتیجه همان گردید که باوجود نرخ تمام شده معادل ۱۲۰ تومان، برق را ۶۶ تومان و در آب، باوجود نرخ تمام شده ۱۰۰۰ تومان، این کالا ۴۰۰ تا ۴۵۰ تومان عرضه گردد، یعنی تنها ۵۰ درصد از هزینه ها توسط وزارت نیرو دریافت می گردد.

این در شرایطی هست که میزان افزایش هزینه های آب و برق بسیار کم تر از متوسط نرخ تورم این سال ها بوده یعنی آهنگ افزایش نرخ در سایر کالاها و خدمات بسیار بالاتر از افزایش نرخ در آب و برق بوده هست ،در دولت فعلی نیز در اردیبهشت ماه سال جاری تعرفه آب و برق هفت درصد افزایش یافت اما این رقم نیز نتوانست فاصله نرخ تمام شده و آنچه از مشترکان اخذ می گردد را پر کند.

در این بین وزارت نیرو خوب ترین راهکار را مدیریت استفاده و افزایش تعرفه مشرکان پرمصرف دانسته هست و بویژه در دولت دوازدهم یکی از کلیدی ترین شعارهای این وزارتخانه مدیریت استفاده بوده چراکه این باور وجود دارد که تنها راه حل تنش های این دو صنعت همین مبحث هست.

در این باره، رضا اردکانیان – وزیر نیرو – معتقد هست که طبق آمار عرضه شده از مرکز آمار، آنچه که مردم در هزینه خانوار برای مجموع آب و فاضلاب و برق پرداخت می کنند، تنها قدری بیش تر از هزینه ای هست که برای دخانیات می پردازند. این حرف به آن معناست که چنانچه دخانیات پایین ترین قسمت در سبد هزینه خانوار را داشته باشد، قسمت مجموع آب و فاضلاب و برق کمی بیش تر از دخانیات

به گفته وی، اصلاح تعرفه پرمصرف ها راهی برای تامین درآمد کوتاه مدت نیست؛ ما وقتی که با استفاده از وسیله تعرفه بتوانیم مشترکان پرمصرف را برای ملحق شدن به الگوی مناسب استفاده تشویق کنیم، طبعا در بلندمدت خود را از صرف مراجع زیاد برای احداث نیروگاه برحذر داشته ایم و این با اهمیت منفعت کلیدی صنعت برق هست.

وزیر نیرو با بیان این که اصلاح تعرفه مشترکان پرمصرف آب و برق به هیچ عنوان راهی برای تامین درآمد کوتاه مدت نیست لکن درصدد تامین درآمد بلندمدت از این بخش خواهیم بود، گفت: تعرفه، وسیله ای برای مدیریت استفاده هست؛ ما وقتی که با استفاده از وسیله تعرفه بتوانیم مشترکان پرمصرف را برای ملحق شدن به الگوی مناسب استفاده تشویق کنیم، طبعا در بلندمدت خود را از صرف مراجع زیاد برای احداث نیروگاه برحذر داشته ایم. هرچند امکان دارد در کوتاه مدت درآمدهای این بخش کاهش پیدا نماید ولی در آینده، این با اهمیت منفعت کلیدی صنعت برق ایران می باشد.

هرچند امکان دارد در کوتاه مدت درآمدهای این بخش کاهش پیدا نماید ولی در آینده، این با اهمیت منفعت کلیدی صنعت برق ایران می باشد.

انتهای پیام