به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری سانا، در تغییری خاص مواضعی در منطقه ساحل سوریه خاستگاه قوم علوی که بشار اسد، ریاست جمهوری سوریه منسوب به این قوم هست، در فراروی حمله موشکی کم پیشینه ای جای گرفت که تهدید کننده دو پایگاه هوایی حمیمیم و دریایی طرطوس هست که […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری سانا، در تغییری خاص مواضعی در منطقه ساحل سوریه خاستگاه قوم علوی که بشار اسد، ریاست جمهوری سوریه منسوب به این قوم هست، در فراروی حمله موشکی کم پیشینه ای جای گرفت که تهدید کننده دو پایگاه هوایی حمیمیم و دریایی طرطوس هست که روسیه در آنجا مستقر هست.

مراجع باخبر احتمال می دهند، موشک های اسرائیل عامل حمله باشند و گفته اند، این یک اخطار به نظام سوریه بوده که به صورت جدی از حضور ایران در این کشور بکاهد.

طی سال هایی که سوریه شاهد بحران بوده منطقه ساحلی بدور از هر گونه حمله و ناامنی به زندگی ادامه داده و به همین سبب روسیه این منطقه را برای دو پایگاه نظامی خود پذیرفت.

یک مرجع نظامی سوریه ای اظهار کرد، سیستم های دفاع هوایی سوریه موشک هایی را که از سمت دریا به طرف شهر لاذقیه شلیک گردیده بودند رهگیری و عده ای را پیش از رسیدن به اغراض شان ساقط کردند.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز به نقل از یک مرجع امنیتی گزارش کرد، سیستم های دفاع هوایی سوریه موشک ها و پهپادهایی را که حومه لاذقیه را هدف قرار داده بودند رهگیری و اجسام مشکوکی را در ساحل سوریه ساقط کردند.

این مرجع اظهار کرد: احتمال می رود این حمله که چندین تاسیسات صنعتی را هدف گرفته از سوی آمریکا باشد.

خبرگزاری آلمان به نقل از مراجع سوریه ای در لاذقیه آورده هست، سه منطقه در فراروی حمله هوایی جای گرفت یکی ایستگاه پمپ گاز در ورودی شرقی لاذقیه دیگری، موسسه تکنولوژی در نزدیکی منطقه سامیه در شرق لاذقیه و دیگری مرکز تحقیقات علمی در نزدیکی دانشگاه تشرین در اطراف لاذقیه بوده هست.

دیده بان حقوق بشر سوریه گفته هست، صدای انفجارهای مهیبی که متاثر از حمله های موشکی به انبار تسلیحاتی موجود در داخل موسسه صنعت های تکنولوژیکی منسوب به نظام سوریه در حومه شرقی لاذقیه بود، شنیده شده هست.

شاهدان عینی گفتند، ساکنان منطقه واقع شده در سمت لبنان در مرزهای سوریه شاهد حضور جنگنده هایی در حریم هوایی منطقه های شان بودند.

هواپیماهای اسرائیلی تاحالا سلسله هجوم هایی را به سوریه از حریم هوایی لبنان داشته اند و جدیدا نتانیاهو دیگربار تهدید کرد که همچنان مانع از رسیدن امکانات به دشمنانش در سوریه می گردد.

شاهدان عینی علاوه بر این از شنیده شدن صدای انفجارها و شلیک موشک های سیستم های دفاع هوایی در حومه لاذقیه خبر دادند، این در حالی هست که سانا خبر ها منتشر گردیده از سوی بعضی شبکه ها مبنی بر هدف گرفتن پالایشگاه “بانیاس” شاهدان عینی علاوه بر این از شنیده شدن صدای انفجارها و شلیک موشک های سیستم های دفاع هوایی در حومه لاذقیه خبر دادند، این در حالی هست که سانا خبر ها منتشر گردیده از سوی بعضی شبکه ها مبنی بر هدف گرفتن پالایشگاه “بانیاس” را تکذیب نمود.

اما نکته جالب این هست که معلوم نیست این حمله از سوی چه طرفی بوده هست اما ظواهر امر نشان می دهد حمله از سوی اسرائیل انجام گرفته هست.

در حالی که مرجع نظامی سوریه آمریکا را پشت حمله دانسته شون رابرتسون، سخنگوی پنتاگون اظهار کرد، آمریکا هیچ حمله ای به موضع های سوریه نداشته هست.

رابرتسون به صدای آمریکا تاکید کرد: توان دارم صریحا بگویم که حمله کار ما نبود.

به گزار رویترز، در و اکنش به انتشار خبر این حمله، سخنگوی ارتس رژیم اسرائیلی اعلام کرد، اسرائیل هیچ گونه دیدگاهی در مورد گزارش های بیگانه نمی دهد.

وزارت دفاع روسیه اعلام نموده که شلیک موشک هایی را از ناوچه فرانسوی در دریای مدیترانه کاوش کرده هست.

وزارت دفاع روسیه تاکید کرد: رادارهای نیروهای هوایی روسیه شلیک موشک هایی از یک ناوچه فرانسوی در دریای مدیترانه را دیشب مصادف با ۱۷ سپتامبر کاوش کردند.

وزارت دفاع روسیه خاطرنشان کرد، ناوچه فرانسوی اوویرن موشک هایی را وقتی که چهار جنگنده اسرائیلی لاذقیه را هدف قرار می دادند شلیک کرده هست.

به گزارش خبرنما به نقل از وزارت دفاع روسیه در این در خلال رابطه هواپیمای ایل ۲۰ روسیه که در آن ۱۴ نظامی روس بودند، قطع گردید.

وزارت دفاع روسیه خاطرنشان کرد، این هواپیما در جریان برگشت به پایگاه هوایی حمیمیم بالای دریای مدیترانه و در فاصله ۳۵ کیلومتری از سواحل سوریه رابطه کادر هواپیمای ایل ۲۰ با این پایگاه قطع گردید.

این در حالی هست که مسؤول آمریکایی مدعی هست، به گمان آمریکا سیستم های دفاع هوایی سوریه بدون عمد هواپیمای نظامی روسیه را که رسانه های رسمی روسی اعتقاد دارند بالای حریم مدیترانه از مفقود شده، ساقط کرده اند.

این مسؤول می گوید، دولت آمریکا معتقد هست سیستم های دفاع هوایی سوریه این هواپیمای روسی را به اشتباه در جریان رهگیری موشک های اسرائیلی ساقط کرده اند.

انتهای پیام