مجله دیجی کالا: روزی روزگاری گوشی‌های پایین‌رده از هیچ‌گونه خصوصیت قابل ملاحظه ای بهره نمی‌برند و تجربه‌ی کاربری خیلی بدی را رقم می‌زدند. اما حالا، اعضاء می‌توانند یک تلفن همراه بسیار ارزان‌قیمت را خریداری کنند و انتظار تجربه‌ی کاربری نسبتاً خوبی را هم دارا باشند. البته می‌دانیم که چنین گوشی‌هایی از حافظه داخلی چندان بسیاری […]

مجله دیجی کالا: روزی روزگاری گوشی‌های پایین‌رده از هیچ‌گونه خصوصیت قابل ملاحظه ای بهره نمی‌برند و تجربه‌ی کاربری خیلی بدی را رقم می‌زدند. اما حالا، اعضاء می‌توانند یک تلفن همراه بسیار ارزان‌قیمت را خریداری کنند و انتظار تجربه‌ی کاربری نسبتاً خوبی را هم دارا باشند.

نکات با اهمیت خرید تلفن همراه ارزان‌قیمت

البته می‌دانیم که چنین گوشی‌هایی از حافظه داخلی چندان بسیاری بهره نمی‌برند یا دوربین آن‌ها هم چندان حرفه‌ای نیست، ولی در زیادتر مواقع می‌توانند فراتر از توقع ها اعضاء عمل کنند. به همین دلیل، اگر قصد خرید تلفن همراه ارزان نرخ دارید، خوب تر هست به این نکات توجه کنید.

کارکرد

نکات با اهمیت خرید تلفن همراه ارزان‌قیمت

گوشی‌های پایین‌رده طبق معمول از چیپست‌های ۸ هسته‌ای بهره نمی‌برند و عموما باید به چیپست‌های ۴ هسته‌ای اکتفا کنید. این چیپست‌ها برای استفاده‌های روزمره مثل بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی، وب‌گردی و مورد ها همانند کارکرد شایسته ای دارند، ولی به‌هرحال گاهی وقت ها باید انتظار هنگ کردن تلفن همراه را هم دارا باشید.

حتی اگر با نرخ موردنظرتان موفق به پیدا کردن تلفن همراه مجهز به چیپست هشت هسته‌ای شدید، احتمالا از هسته‌های نه‌چندان نیرومند Cortex-A۵۳ بهره می‌برد که در این صورت، دو مرتبه هم تلفن همراه موردنظرتان توان پردازشی چندان بالایی نخواهد داشت. به همین دلیل پس از خرید تلفن همراه ارزان نرخ در پی تجربه‌ی بازی‌های سنگین نباشید و خوب تر هست انتظار خود را در سطح بازی‌های دو بعدی و آسان نگه دارید.

از لحاظ حافظه رم، گوشی‌های ارزان‌قیمت طبق معمول از یک تا دو گیگابایت حافظه رم بهره می‌برند. اگر بودجه‌ی کافی دارید، خوب تر هست تلفن همراه هوشمندی را انتخاب کنید که دست کم از ۲ گیگابایت حافظه رم بهره می‌برد تا هنگام استفاده همزمان از چند نرم افزار متفاوت به مشکل خاصی برنخورید.

البته ما جداً سفارش می‌کنیم که اگر قصد خرید تلفن همراه مجهز به ۱ گیگابایت حافظه رم را دارید، گجت مجهز به اندروید گو را خریداری کنید که نسخه‌ی سبک شده اندروید شمرده می‌شود و فشار کم‌تری بر حافظه رم وارد می‌کند. در ضمن دور گوشی‌های قدیمی مجهز به ۵۱۲ مگابایت حافظه رم را خط بکشید، زیرا هنگام استفاده از اپلیکیشن‌های متفاوت با مشکلات بسیاری رو به رو می‌شوید.

حافظه

نکات با اهمیت خرید تلفن همراه ارزان‌قیمت

گوشی‌های پایین‌رده از لحاظ حافظه داخلی هم چندان دست و دل‌باز نیستند و اگر بودجه‌ی چندان بسیاری ندارید، شاید نتوانید تلفن همراه مجهز به ۱۶ گیگابایت حافظه داخلی را خریداری کنید. البته ما سفارش می‌کنیم اگر قصد خرید تلفن همراه ارزان نرخ دارید، موردی را انتخاب کنید که دست کم از ۱۶ گیگابایت حافظه داخلی بهره ببرد. اگر هم ناچار به خرید یک تلفن همراه مجهز به ۸ گیگابایت حافظه داخلی شدید، با خرید کارت حافظه microSD و بهره‌گیری از سرویس‌های فضای ابری مثل گوگل فوتوز می‌توانید به طور مستمر بخش بسیاری از این حافظه را آزاد نگه دارید.

سیستم‌عامل اندروید طبق معمول ۲ تا ۳ گیگابایت از حافظه داخلی را اشغال می‌کند به همین دلیل سر انجام کمتر از ۸ یا ۱۶ گیگابایت حافظه داخلی نصیب شما می‌شود. در ضمن مرتباً حافظه کش اپلیکیشن‌های متفاوت را پاک کنید، زیرا گاهی وقت ها همین مورد ها می‌توانند بخش بسیاری از حافظه داخلی را پر کنند.

در ارتباط با کارت حافظه microSD هم باید بگوییم که تقریباً تمام گوشی‌های پایین‌رده از این مشخصه حمایت می‌کنند و در کمال خوشبختی این کارت‌های حافظه نرخ چندان بسیاری ندارند. اگر هم به‌عنوان مثال به تلفن همراه ارزان‌قیمتی برخوردید که از کارت حافظه حمایت نمی‌کرد، خوب تر هست آن را فراموش کنید، زیرا گزینه‌های بسیار بهتری وجود دارد.

صفحه‌نمایش

نکات با اهمیت خرید تلفن همراه ارزان‌قیمت

همین اوائل امر باید بگوییم که اگر قصد خرید تلفن همراه ارزان نرخ دارید در پی نمایشگر مجهز به رزولوشن ۱۰۸۰ p. زیادتر گوشی‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، از نمایشگر‌هایی با رزولوشن ۴۸۰ p. و ۵۴۰ p. بهره می‌برند. البته بعضی گوشی‌ها مثل شیائومی Redmi ۶A از نمایشگر ۷۲۰ p.

نمایشگر‌های AMOLED نرخ بالایی دارند و طبق معمول در این دسته از گوشی‌ها به کار گرفته نمی‌شوند.

به همین دلیل زیادتر گوشی‌های ارزان‌قیمت از نمایشگر LCD بهره می‌برند و انتظار خود را با توجه به این حقیقت تطبیق دهید. هرچند دوربین‌های دوگانه دیگر مختص به گوشی‌های پرچم‌دار نیستند، اما در بین گوشی‌های ارزان‌قیمت هم طبق معمول حضور چندانی ندارند.

دوربین

نکات با اهمیت خرید تلفن همراه ارزان‌قیمت

اگر هم در یک تلفن همراه ارزان‌قیمت شاهد دوربین دوگانه‌ای باشید، احتمالا دوربین ثانوی از کیفیت VGA یا سنسور ۲ مگاپیکسلی بهره می‌برد. با توجه به این مبحث، اگر قصد خرید تلفن همراه ارزان نرخ دارید باید انتظار یک دوربین کلیدی ۵ تا ۱۳ مگاپیکسلی را دارا باشید.

این دوربین‌ها در قیاس با حریفان گران‌قیمت خود کیفیت خیلی خوبی ندارند که این مبحث زیادتر از هر چیزی به کوچک و بی‌کیفیت بودن سنسور آن‌ها و قدرت پایین در زمینه‌ی دریافت نور برمی‌گردد. علاوه بر مورد ها مذکور، باید خاطرنشان کنیم که ۹۹ درصد از این گوشی‌ها بدون لرزش‌گیر اپتیکال دوربین می باشند.

علی رغم این فقدان‌ها، دوربین موجود در این گوشی‌ها از باز پس گیری عکس‌های معمولی برمی‌آیند. از لحاظ دوربین سلفی هم این گوشی‌ها طبق معمول از سنسور‌های ۲ تا ۸ مگاپیکسلی بهره می‌برند.

مثل دوربین‌های کلیدی، دوربین سلفی این گوشی‌ها هم از سنسور‌های چندان شایسته ای بهره نمی‌برند و به همین دلیل در محیط‌هایی که نور خیلی خوبی وجود ندارد، طبق معمول عکس‌های سلفی ناامیدکننده‌ای ثبت می‌شود. در ضمن خوب تر هست انتظار استعداد پرتره را هم نداشته باشید، زیرا این مشخصه عموما در گوشی‌های گران‌تر وجود دارد. روی هم رفته، گوشی‌های پایین‌رده از باتری‌های ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی بهره می‌برند.

عمر باتری

نکات با اهمیت خرید تلفن همراه ارزان‌قیمت

به دلیل رزولوشن پایین نمایشگر این گوشی‌ها و کم‌مصرف بودن تراشه‌ها، طبق معمول باتری این گجت‌ها حدود یک روز دوام می‌آورند. البته بعضی از گوشی‌های پایین‌رده، مثل نوکیا ۲، از باتری‌های ۴۰۰۰ یا حتی ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی بهره می‌برند. چنین ظرفیت‌هایی استثناء می باشند، ولی در کل باید بگوییم که اگر باتری تلفن همراه پایین‌رده شما بیشتر از ۴۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت حجم دارد، می‌توانید انتظار عمر دو روزه آن را دارا باشید. خرید تلفن همراه ارزان نرخ به معنای این هست که ویژگی‌های خستین نصیب شما می‌شود؛ به همین دلیل مواردی مثل حمایت از شارژ بی‌سیم، بهره‌گیری از پورت USB-C یا مقاومت در مقابل آب، انتظاراتی غیرعقلانی شمرده می‌شوند.

دیگر ویژگی‌ها

نکات با اهمیت خرید تلفن همراه ارزان‌قیمت

البته بعضی از این گوشی‌ها از نرمال بلوتوث ۵. ۰ و حسگر اثر انگشت بهره می‌برند که چنین مواردی همه‌گیر نیست و منتج به شاخص‌تر شدن این گوشی‌ها می‌شود.۰ در این مطلب کوشش کردیم که به مهم‌ترین نکته هایی که پیش از خرید تلفن همراه ارزان نرخ باید بدانید، پرداخت کنیم.

شما چه فکر می‌کنید؟ به نظر شما برای خرید چنین گوشی‌هایی باید به چه مواردی توجه کنیم؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.