به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مانیتورینگ معاملات نشان می دهد بازار مسکن شهر تهران در مسیر انتهایی مقطع هیجانی قرار دارد. افت شدید معاملات، مرز روانی برای رشد نرخ مشخص کرده و دفاتر املاک از فروکش یکباره نرخ های ایده ای املاک نوساز گزارش می دهند. حتی بعضی فروشندگان پول لازم به اضطرار […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مانیتورینگ معاملات نشان می دهد بازار مسکن شهر تهران در مسیر انتهایی مقطع هیجانی قرار دارد. افت شدید معاملات، مرز روانی برای رشد نرخ مشخص کرده و دفاتر املاک از فروکش یکباره نرخ های ایده ای املاک نوساز گزارش می دهند. حتی بعضی فروشندگان پول لازم به اضطرار نرخ ها را تا متری یک میلیون تومان پایین آورده اند. شرایط موجود از انتهاء ماه عسل فروشندگان متوهم حکایت می کند.

در حال حاضر بیشتر از ۸۰ درصد فایل های فروش ملک ذی ربط به منطقه های شمال شهر هست، در حالی که معاملات حتمی، زیادتر در منطقه های جنوبی انجام می گردد. پس از قرار گرفتن درجه قیمتی شمال تهران در نقطه ی اوج، مسیر رشد نرخ به سمت منطقه های جنوبی حرکت کرده اما کارشناسان اعتقاد دارند به سبب پایین بودن توان طرف درخواست ها در این منطقه های، کشش لازم برای جهش بیشتر از حد نرخ ها وجود ندارد. با توجه به حجم فعلی اقتصاد مسکن و چشم انداز آتی آن، فروش در مقطع فعلی بیشتر از آن که به سود خریداران باشد، سود طرف ارائه را در پی دارد.

نرخ های ایده ای آپارتمان در شهر تهران طی آذرماه ۱۳۹۷

محله

متراژ

سن بنا

نرخ (تومان)

شوش

۵۵  متر

۲ سال

۱۶۰ میلیون

جوادیه

۵۰ متر

نوساز

۲۰۰ میلیون

خاک سفید

۵۰ متر

نوساز

۲۶۰ میلیون

منیریه

۴۰ متر

۴ سال

۲۷۶ میلیون

جیحون

۴۲ متر

۵ سال

۳۳۰ میلیون

آهنگ

۱۰۰ متر

۴ سال

۵۰۰ میلیون

برتری

۶۶ متر

نوساز

۵۰۵ میلیون

تهرانسر

۵۵ متر

۴ سال

۵۲۲ میلیون

استاد معین

۸۰ متر

۱۷ سال

۵۸۰ میلیون

افسریه

۷۲ متر

نوساز

۶۰۰ میلیون

تهرانپارس.ف سوم

۵۶ متر

۱۵ سال

۶۳۰ میلیون

نیروی هوایی

۷۵ متر

نوساز

۸۷۵ میلیون

پونک

۸۵ متر

۱۵ سال

یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون

ف سومبه دنبال روند نزولی نرخ دلار و طلا در روزهای گذشته، فاصله قیمتی دلار و سکه با مدت همانند پارسال که در ماه های موخر به بالای ۲۵۰ درصد هم دست یافته بود کاهش پیدا کرده و طبعا این مبحث به بازار مسکن قابل تسری هست. مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک معتقد هست که تا انتهاء سال بازار مسکن به ثبات می رسد؛ چون که با توجه به پایین بودن توان طرف درخواست ها کشش افزایش دو مرتبه نرخ ها وجود ندارد. تا روز سه شنبه ۲۰ آذرماه رشد دلار ۱۶۰ درصد، سکه ۱۹۶ درصد و مسکن ۹۱ درصد نسبت به پارسال به ثبت رسید که در بخش دلار و سکه این فاصله ی قیمتی نسبت به ماه پیش تعدیل شده و انتظار می رود همین روند در بازار مسکن ایجاد گردد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان این که اعتقاد دارم تلاطم بازار مسکن در حال فروکش هست، تصریح نمود: اگر به تجربه سال ۱۳۹۱ دقت کنیم سه برابر شدن نرخ ارز به ایجاد شوک قیمتی و افت معاملات در بازار مسکن منتج گردید اما پس از مدتی وضعیت به حالت عادی بازگشت. در حال حاضر نیز همان اتفاق تکرار شده و توقع داریم در ماه های آینده وضعیت خوب تر گردد.

مصطفی قلی خسروی دنبال کرد: از انتهای سال گذشته مردم سپرده های خود را از بانک بیرون کشیدند و به خرید ارز، طلا و مسکن رو آوردند. در این مقطع زمانی بعضی سرمایه گذاران به قصد فروش یا کرایه اقدام به خرید مسکن کردند. پس از آن تقاضا کنندگان حقیقی به تدریج وارد بازار مسکن می گردند.

اما هم حالا آن تب و تاب خوابیده و بازار به استفاده کنندگان حقیقی دست یافته و حدس این هست که بازار ملک تا انتهاء سال به ثبات قیمتی برسد و احتمال افزایش نرخ ها بعید هست. پس از آن تقاضا کنندگان حقیقی به تدریج وارد بازار مسکن می گردند.

وی اظهار کرد: از یکم تا هجدهم آذرماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۲۷ هزار و ۶۴۹ قرارداد معامله مسکن (مبایعه نامه) در کل کشور به امضا دست یافته که نسبت به مدت همانند پارسال ۱۵ درصد کاهش یافته هست. درخصوص کرایه نیز ۲۲ هزار و ۸۴۲ مورد قرارداد امضا شده که کاهش ۱۳ درصدی کرایه نامه را نسبت به آذرماه پارسال نشان می دهد.

خسروی اظهار کرد: هم چنین در شهر تهران معاملات مسکن طی ۱۸ روز اوائل آذرماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۴۸۰۵ مورد بوده که نسبت به زمان همانند پارسال کاهش ۶۰ درصدی را نشان می دهد.۵ در همین مدت ۶۶۲۴ مورد کرایه نامه در تهران امضا شده که نشان از افت ۱۷ درصدی نسبت به آذرماه پارسال دارد. به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، طبق آخرین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران در آبان ماه ۱۳۹۷، متوسط نرخ معامله یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۹ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان دست یافته که نسبت به ماه همانند پارسال ۹۱.۶ ۵ درصد افزایش نشان می دهد.۷ علاوه بر این تعداد معاملات انجام شده طی این ماه ۶۹۰۰ فقره بود که نسبت به آبان ماه ماه سال گذشته کاهش ۵۳.

انتهای پیام