به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری برنا از گیلان؛ مصطفی سالاری در مراسم جشن روز ملی روسیه که در سرکنسولگری این کشور در رشت برگزار شد،  ضمن تبریک روز ملی روسیه به نمایندگان دولت و اتباع روسیه در استان گیلان و با اشاره به توسعه روابط و همکاری‌های متقابل و مشترکی که بین دو […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری برنا از گیلان؛ مصطفی سالاری در مراسم جشن روز ملی روسیه که در سرکنسولگری این کشور در رشت برگزار شد،  ضمن تبریک روز ملی روسیه به نمایندگان دولت و اتباع روسیه در استان گیلان و با اشاره به توسعه روابط و همکاری‌های متقابل و مشترکی که بین دو کشور باید وجود داشته باشد، افزود: یکی از محورهای قابل توجه که در تاریخ روابط ایران و روسیه به عنوان نقطه مثبت و درخشانی از همکاری و نقش‌آفرینی متقابل و سازنده بین دو کشور یادآوری می شود؛ شکل گیری برجام بوده است.

استاندار گیلان افزود: برجام اگرچه ماهیتا سیاسی بوده اما آثار اقتصادی بویژه برای دو کشور ایران و روسیه داشته است.

سالاری با بیان اینکه استان گیلان در مباحث امنیتی و منطقه‌ای، استفاده و صیانت از دریای کاسپین، مبادلات و مراودات تجاری و اقتصادی و حوزه های مشابه دیگر، عاملی مهم در توسعه روابط دو کشور است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به تقویت بیش از پیش ارتباط خوب و عمیق بین تجار ایران با تجار روسیه با انتخاب رییس اتاق بازرگانی استان گیلان به عنوان رییس اتاق مشترک ایران-روسیه، خاطرنشان کرد: امیدواریم برخی موانع توسعه و تسهیل روابط بین تجار دو کشور هر چه سریعتر رفع شود.

وی با بیان اینکه روسای جمهور دو کشور بر حذف سریع این موانع کوچک تأکید دارند، خاطر نشان کرد: با توجه به فضای محدودی که وجود دارد وظیفه مهمی در توسعه روابط داریم تا گام‌های خوبی برداریم و شاهد آثار آن باشیم زیرا نقش‌آفرینی‌ بین‌المللی استان گیلان و پیشگامی ما در توسعه روابط ایران با روسیه، در راستای اراده سران دو کشور است.

سالاری به برگزاری جلسات و کمیسیون‌ای مشترک همکاری‌های دو کشور در هفته آینده اشاره کرد و گفت: فرصت خوبی است که می‌تواند تسریع کننده روابط تجاری، اقتصادی و اجتماعی و تدوین سازوکارهایی برای تسهیل و تسریع مراودات دو کشور باشیم.

وی با اشاره به اینکه آثار اقدامات و پیگیری‌های مرتبط با توسعه روابط دوطرفه در استان گیلان نظیر راه‌آهن، بنادر و نیز تدوین مقررات برای تسهیل و تسریع مبادلات تجاری صرفا محدود به گیلان نیست، افزود: مجموع امور مذکور نقش و آثار ملی دارند که امیدواریم از این ظرفیت‌ها برای توسعه روابط دو کشور استفاده کنیم.

گفتنی است مراسم  روز ملی روسیه با حضور مصطفی سالاری استاندار گیلان ، آندره گئور گیوویچ وادوف سرکنسول روسیه در رشت و جمعی از مقامات سیاسی و اقتصادی استان گیلان در محل سرکنسولگری روسیه در رشت برگزار شد.

 

گالری_4