به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم، اونال شفیق اوز، معاون ریاست حزب مردم جمهوری خواه ترکیه نشست تهران که هفتم سپتامبر جاری با همکاری رجب طیب اردوغان، ریاست جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین، ریاست جمهوری روسیه و نیز حسن روحانی، ریاست جمهوری کشورمان برگزار گردید را برای […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم، اونال شفیق اوز، معاون ریاست حزب مردم جمهوری خواه ترکیه نشست تهران که هفتم سپتامبر جاری با همکاری رجب طیب اردوغان، ریاست جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین، ریاست جمهوری روسیه و نیز حسن روحانی، ریاست جمهوری کشورمان برگزار گردید را برای انتهاء دادن به نگرانی های ترکیه در مورد ادلب ناکافی دانست و گفت: اطلاعیه انتهایی نشست سران تهران دربردارنده ضمانت هایی برای ادامه آتش بس در ادلب نبود.

وی ضمن عرضه پیشنهاداتی برای حل این بحران تاکید کرد: این وضع احتمال بروز مصیبت انسانی در ادلب را از بین نمی برد.

نقشه راه ایده ای حزب مردم جمهوری خواه ترکیه به عنوان بزرگترین گروه سیاسی مخالف در این کشور دربردارنده بندهای زیر هست:

۱-

۲- ۲- ترکیه باید از تمامی گروه های شبه نظامی مسلح در ادلب بخواهد جنگ افزار هایشان را کنار بگذارند و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذاری نکنند.

۳- ۳- ادلب یک مسئله امنیت ملی برای ترکیه هست و زمان آن دست یافته که در دیدارها با دو طرف ایرانی و روس بر این مسئله تاکید شده و با دولت اسد رایزنی گردد و برای ازسرگیری اجرای توافقنامه آدانا در سال ۱۹۹۸ کوشش گردد.

۴-

۵- ۵- ارزیابی بعد انسانی این مسئله در دیدارها با اتحادیه اروپا با هدف ممانعت از بروز مشکل جدید برای پناهجویان و ضرورت افزایش همکاری های ترکیه با این اتحادیه در زمینه برقرار کردن امنیت و ثبات در سوریه و تاکید بر این مسئله که ادلب تهدیدی برای امنیت ملی ترکیه محسوب می گردد.

۶- ۶- ترکیه باید نظارت تازه ای را بر گروه هایی که بر علیه دولت اسد دست به عملیات می زنند، اعمال کند و این اقدام در زمینه ممانعت از هدف قرار گرفتن نیروهای ترکیه ای مستقر در ادلب صورت پذیرد.

علاوه بر این نهایت قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری خواه ترکیه از مسؤولان این کشور خواست مذاکره با دولت بشار اسد، ریاست جمهور سوریه را شروع کنند.

وی گفت: تنها راه حل بحران سوریه مذاکره با دولت اسد و شروع گفت وگوها با دمشق هست.

قلیچداراوغلو اضافه کرد: دولت اردوغان باید در ارتباط با بحران به وجود آمده در استان ادلب با دولت دمشق بدون اتلاف وقت زیادتر وارد صحبت گردد. صحبت با اسد منفعت های بزرگی را برای ترکیه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: ترکیه باید از خصومت با اسد دست برداشته و در مورد بحران به وجود آمده با او رایزنی کند. کل جهان من جمله آمریکا با دولت سوریه مرتبط هستند پس چه مانعی وجود دارد که ترکیه با دمشق رایزنی کند؟ تمامیت ارضی سوریه برای ترکیه بسیار ارزش دارد.

این رهبر حزب اپوزیسیون ترکیه تاکید کرد: آنکارا باید ظرفیت مصیبت ای که کشور ما در صورت شروع خیز تازه ای از پناهندگی با آن رو به رو می گردد را به مسؤولان روسیه، ایران و آمریکا ابلاغ کند.

انتهای پیام