به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دانشگاه آزاد که به شکلی میتوان آن را متمول ترین دانشگاه ایران دانست با دریافت شهریه از چندین میلیون دانشجو در طول سالیان گذشته روند با اما و اگری را دنبال کرده و به طور مستمر دست کم در سطح دانشگاه های کشور بحث آفرین بوده هست. سال […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دانشگاه آزاد که به شکلی میتوان آن را متمول ترین دانشگاه ایران دانست با دریافت شهریه از چندین میلیون دانشجو در طول سالیان گذشته روند با اما و اگری را دنبال کرده و به طور مستمر دست کم در سطح دانشگاه های کشور بحث آفرین بوده هست. سال کنونی نیز به نظر می آید با اتفاق هایی که در راستای اخراج اساتید، پذیرش بیشتر از حجم دانشجوهای پزشکی و سانحه واژگونی اتوبوس در واحد علوم و تحقیقات رخ داده میتوان این دانشگاه را سردمدار حاشیه سازی دست کم در بخش دانشگاهی دانست؛ سال کنونی نیز به نظر می آید با اتفاق هایی که در راستای اخراج اساتید، پذیرش بیشتر از حجم دانشجوهای پزشکی و سانحه واژگونی اتوبوس در واحد علوم و تحقیقات رخ داده میتوان این دانشگاه را سردمدار حاشیه سازی دست کم در بخش دانشگاهی دانست؛ دانشگاهی که گاه به نظر می آید با توجه به ساختاری که دارد از بحث نظارت های ذی ربط نیز قِسِر در رفته و به شکلی جاخالی می دهد به شکلی که حتی در دوره برکناری حمید میرزاده از ریاست این دانشگاه چنین مطرح می شود که این دانشگاه به مدت ۳۵ سال از نظارت های بیرونی در امان بوده هست.

حال با به قتل رسیدن ۱۰ نفر در سانحه واژگونی اتوبوس علوم و تحقیقات به نظر می آید این دانشگاه بیشتر از همیشه بر لب تیغ هست و مباحث ساخت این دانشگاه بر روی گسل و در ارتفاع ۱۸۰۰متری و حتی بالاتر این روزها داغ هست. دراین میان هنوز خون های دانشجوهای کشته شده در این سانحه خشک نشده که همصدا با دانشجوهای این دانشگاه تعدادی نیز به دستاویز تصرف زمین هایشان توسط دانشگاه آزاد به اعتراض پرداخته اند.

البته بحث غصبی بودن زمین های علوم و تحقیقات مبحث تازه ای نیست و بیشتر از ۱۰ سال پیش نیز دراین باره مستندی تهیه و بخش هایی از آن منتشر شد. مستندی که راوی ناخشنودی خانواده “هادوی”(اولین دادستان کشور و وقف کننده زمین های این دانشگاه) هست و در قالب آن اینچنین اظهار می شود که مسئولین وقت دانشگاه آزاد به صورت تدریجی زمین های اطراف این دانشگاه را به تصرف خود در آورده و حتی در این راه تعدادی را برای آزار و اذیت خانواده “هادوی” اجیر می کنند تا آنان از پیگیری حقوق خود در این زمینه عقب نشینی کنند!

در این فیلم و توضیح هایی که بعدها در مورد آن عرضه شده اینچنین اعلام می شود که تعدادی که بعداً معلوم می شود اَجیر شده مسئولین وقت دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات می باشند با بولدوزر و سایر وسایل به تصرف زمین های اطراف (علوم و تحقیقات) می پردازند!

خانه از پای بست ویران هست؟

مستندی که راوی ناخشنودی خانواده “هادوی”(اولین دادستان کشور و وقف کننده زمین های این دانشگاه) هست و در قالب آن اینچنین اظهار می شود که مسئولین وقت دانشگاه آزاد به صورت تدریجی زمین های اطراف این دانشگاه را به تصرف خود در آورده و حتی در این راه تعدادی را برای آزار و اذیت خانواده “هادوی” اجیر می کنند تا آنان از پیگیری حقوق خود در این زمینه عقب نشینی کنند!این مستند که بیشتر از ۱۰ سال از ساخت و انتشار آن می گذرد این روزها دیگربار در شبکه های مجازی دست به دست شده و دیگربار جنجال در مورد آن بالا گرفته هست. ناگفته نماند که اواخر دهه ۸۰ نیز در پی انتشار این فیلم عبداله جاسبی ریاست وقت دانشگاه آزاد به موضع گیری نسبت به آن پرداخته و از اساس آن را تکذیب کرده بود!

در آن دوره وی در صحبت با ایسنا اینچنین اظهار کرده بود که این سی دی که در سراسر کشور بر علیه دانشگاه آزاد منتشر گردیده هست، مونتاژ، جعلی و ساختگی هست و این کار ساخته شده مملو از کذب و تهمت خواهد بود.

ناگفته نماند که اواخر دهه ۸۰ نیز در پی انتشار این فیلم عبداله جاسبی ریاست وقت دانشگاه آزاد به موضع گیری نسبت به آن پرداخته و از اساس آن را تکذیب کرده بود!. نیروی انتظامی باید با این اشخاص مخرب برخورد سراسری و ملی داشته باشد، ولی متاسفانه هنوز این اتفاق رخ نداده هست.

ریاست وقت دانشگاه آزاد اضافه کرد: فردی به ادعای کذب به عنوان زمین خوار می خواهد زمین های مربوط به کشور را بگیرد، ولی دانشگاه آزاد از حق قانونی خود از طریق مدارک مستند دفاع می کند، حال چه کسانی و با چه منافعی از این جریان پشتیبانی می کنند معلوم نیست.

اما این اظهار نظرها از سوی وی در شرایطی مطرح شد که حال حتی با گذشت بیشتر از ۱۰ سال همچنان این شائبه ها ادامه دارد و در هفته گذشته نیز تعدادی در اعتراض به غصب زمین هایشان توسط این دانشگاه روز دوشنبه ۱۴آبان ۹۷ در برابر درب ورودی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات دست به تجمع و اعتراض زدند.

این اشخاص که گفته می شود مالکان زمین های “مرادآباد” پونک می باشند مدعی غصب زمین هایشان توسط دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات بوده و اینچنین اعلام می نمایند که با وجودی که سند منگوله دار را در دست دارند، دانشگاه آزاد زمین های آنان را به اختیار خود درآورده هست. آنان در این تجمع علاوه بر این پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی بعضی از آنان نوشته شده بود: «»

قسمتی از زمین های واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که در آن زمین چمن فوتبال و سالن های ورزشی ساخته شده هست

حال جای سؤال هست که اگر به گفته عبداله جاسبی سخنان “مهدی هادوی”(مالک زمین های اطراف علوم و تحقیقات) صحت ندارد تکلیف شکایت این اشخاص چه می شود و چگونه در طول این سال ها هیچ وقت جوابی مناسب به این ادعاها داده نشده هست!؟

در طول سال های پس از این اتفاق نیز به وسیله حضور دائمی جاسبی در تصمیم گیری های دانشگاه آزاد میتوان اظهار کرد که شاید به واقع دانشگاه آزاد فرزند وی بوده و حال جای سئوال دارد که در تمام این سال ها دیدگاه او در مورد ساخت واحدی به نام علوم و تحقیقات که از داستان غصبی بودن زمین تا روایت این روزها مبنی بر غیر اصولی بودن ساخت دانشگاه در چنین محلی حواشی مکرر بهمراه داشته چیست؟ و آیا در آن سال ها وی دیدگاهی در مورد ساخت چنین فضایی بدون گاردریل و با شرایط غیر نرمال و غیر ایمن نداشته هست؟!

هر کار خوبی می کنیم باز ایراد می گیرند

«ما مالکان زمین های مرادآباد مربوط به جهادکشاورزی خواستار خارج شدن سریع دانشگاه آزاد (غاصب) از زمینمان هستیم.

»پس از حدود سی سال ریاست دانشگاه آزاد توسط عبداله جاسبی طی مدتی حدود هفت سال این دانشگاه پنج ریاست دیگر به خود دید اما همچنان در مورد مباحث دانشگاه آزاد با توجه به مدت زمان ریاست جاسبی و از طرفی دیگر حضور دائمی او در میان اعضای هیات امنا نمی شود از نقش پررنگ او در رخدادهای دانشگاه آزادچشم پوشید چون که در تمام این سال ها از ایده ساخت این دانشگاه تا تمامی مورد ها دیگر با حضور او دنبال شده و تنها در برهه ای از زمان در دولت محمود احمدی نژاد شرایط به شکلی پیش رفت که جاسبی برای مدتی روزه سکوت گرفته و سر انجام پس از آنکه جانشین او یعنی فرهاد دانشجو (برادر وزیر علوم وقت) که در دولت احمدی نژاد جایگزین جاسبی شده بود جای خود را به حمید میرزاده داد وی روزه سکوت خود را شکسته و از دانشگاه آزاد به عنوان فرزندی غصبی یاد نمود.

وی نیز که در مدت ریاست خود به مثل عبداله جاسبی با بحث غصبی بودن زمین های علوم و تحقیقات رو به رو بود در آن دوره اینچنین بیان کرد که ” پس از تلاش های متعددی که در دولت محمود احمدی نژاد برای دستیابی به دانشگاه آزاد ایجاد شد در همان اوایل کار دولت حسن روحانی و در ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ حمید میرزاده با رأی شش تن از هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی من جمله زنده یاد آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، حجت الاسلام سیدحسن خمینی، سیدحسن قاضی زاده هاشمی(وزیر وقت بهداشت)، جعفر توفیقی(وزیر علوم وقت)، حمید میرزاده و بهمن یزدی، میرزاده سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی شد و در ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۲ با رأی مثبت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی رسماً ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را عهده دار شد. در این میان تفاوتی که میان دوره ریاست میرزاده با جاسبی وجود داشت آنکه عبداله جاسبی به عنوان پیشنهاد دهنده ساخت دانشگاه آزاد در ایران و نخستین ریاست این دانشگاه که به مدت ۳۰ سال بر مسند ریاست تکیه داشت در اغلب تصمیم گیری های با اهمیت من جمله انتخاب محل ساخت و نحوه ساخت واحدهای دانشگاه آزاد حاضر بود اما میرزاده بنایی از پیش ساخته شده را تحویل گرفت. وی نیز که در مدت ریاست خود به مثل عبداله جاسبی با بحث غصبی بودن زمین های علوم و تحقیقات رو به رو بود در آن دوره اینچنین بیان کرد که “بعضی اشخاص دانشگاه آزاد را متهم به زمین خواری می کنند.”

نمایی از مسجد واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که ارتفاع ساخت آن در عکس از سطح شهر تماما مشخص هست

این دانشگاه قبول کنندگان و مخالفان زیادی دارد، بعضی از مخالفان اطلاعی از فعالیت های ما ندارند و تحت تاثیر مخالفانی قرار می گیرند که هر کار خوبی انجام دهیم دو مرتبه هم ایراد می گیرند. باور کنید من حدس کرده بودم که امکان دارد روزی این اتوبوس ها بخاطر نقص فنی از بالای دره های پرخطر واحد علوم و تحقیقات به پایین سقوط کنند به همین سبب سریعا و با هزینه حدود ۴۵ میلیارد تومان تله کابین را با اذن زنده یاد آیت الله هاشمی ساختیم که توان دارد ساعتی ۲۰۰۰ نفر را جابجا کند و طرح نیز اواخر ۹۵ به اتمام رسید و حتی ابتدای ۹۶ پایلوت راه اندازی شد ولی آقایان به علت اینکه این طرح به نام ما تمام نشود از راه اندازی آن اجتناب کردند!!

کابین های تله کابین دانشگاه آزاد که در واحد علوم و تحقیقات تا فاز بهره برداری رفتند ولی هیچ گاه دانشجوهای را جابجا نکردند

باور کنید من حدس کرده بودم که امکان دارد روزی این اتوبوس ها بخاطر نقص فنی از بالای دره های پرخطر واحد علوم و تحقیقات به پایین سقوط کنند به همین سبب سریعا و با هزینه حدود ۴۵ میلیارد تومان تله کابین را با اذن زنده یاد آیت الله هاشمی ساختیم که توان دارد ساعتی ۲۰۰۰ نفر را جابجا کند و طرح نیز اواخر ۹۵ به اتمام رسید و حتی ابتدای ۹۶ پایلوت راه اندازی شد ولی آقایان به علت اینکه این طرح به نام ما تمام نشود از راه اندازی آن اجتناب کردند!!میرزاده سر انجام پس از حدود سه و نیم سال ریاست بر دانشگاه آزاد با حواشی بسیار از سمت خود اخراج گردید و در هنگام برکناری او صحبت هایی در مورد اختلافات او با علی اکبر ولایتی مطرح شد و از سوی ولایتی نیز بحث هایی مبنی بر تخلف های مالی وسیع میرزاده و علاوه بر این مداخله فرزند او در امور دانشگاه آزاد مطرح شد.

در افغانستان هم همانند علوم و تحقیقات را باید بسازیم!

سوژه ای که در همان زمان میرزاده پیشنهاد مناظره رو در رو در مورد آنان را مطرح نمود اما به هر حال بدون برپایی چنین نشستی ریاست از او گرفته شده و به مدت حدود دو ماه علی محمد نوریان به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد معرفی شد. حال گرچه بیشتر از یک سال از زمان ریاست او بر دانشگاه آزاد می گذرد اما نکته جالب اینجاست که حتی در دوره میرزاده که به گفته خود او از وضع حمل و نقل دانشجوهای تا این اندازه احساس نگرانی میکرده هم فکری برای گاردریل نشده یا اقدامی جدی در این زمینه رخ نداد تا امروز شاهد اتفاق هایی مثل واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد نباشیم.

البته وی در همین دوره کوتاه از اعلام آمادگی دانشگاه آزاد برای ساخت دانشگاهی همانند علوم و تحقیقات در افغانستان خبر داده و بیان کرد: این دانشگاه قادر هست ظرف مدت ۵ تا ۱۰ سال مجموعه هایی مثل واحد علوم و تحقیقات را در افغانستان ایجاد کند.

اما سر انجام اواخر تیر ماه پارسال فرهاد رهبر به عنوان ریاست بعدی دانشگاه آزاد معرفی شد که دوره ریاست او نیز کمتر از یک سال به طول انجامید. گرچه امکان دارد گفته شود در این مهلت یکساله مجال چندانی برای انجام امور جدی فراهم نمی شود اما به هر صورت در دوره ریاست او نیز در مورد وضع ساخت نامناسب علوم و تحقیقات فکری نشد و داستان هایی مثل زمین های غصبی این دانشگاه هم به قوت خود باقی ماند.

اتوبوس های که در فصول متفاوت سال های گذشته برای جابجای دانشجوهای در دانشگاه از آنان استفاده می شده هست
«این عکس از سایت دانشگاه آزاد ذخیره شده است» اتوبوس های که در فصول متفاوت سال های گذشته برای جابجای دانشجوهای در دانشگاه از آنان استفاده می شده هست
«این عکس از سایت دانشگاه آزاد ذخیره شده است»

ناگفته نماند که دوره ریاست رهبر بر دانشگاه آزاد نیز به شکلی همزمان با دوره کاهش دانشجو در کشور بود و حتی خود او در دوره ای در این باره اظهارکرد: اکنون دوره خشکسالی در دانشگاه آزاد اسلامی هست رهبر با بیان اینکه واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی دارای ۵۰ هزار دانشجو در مقطع ها تحصیلی کارشناسی تا دکتری هست، اظهار کرده بود: دانشگاه تهران با قدمت ۸۰ ساله خود تاحالا به صورت یکجا ۵۰ هزار دانشجو نداشته و این نشان از اعتماد مردم به دانشگاه آزاد اسلامی و جایگاه علمی آن دارد.

و دوران پرآبی دانشگاه چندسال گذشته بود.

از صبح تا شب به فکر ایمن سازی هستیم

طی سال های گذشته چند درصد از شهریه های دانشجویی به بودجه فرهنگی دانشگاه اختصاص می یافت، ولی اکنون شرایط مالی دانشگاه در وضع نابسامانی قرار دارد.

بهر صورت ظاهرا عمر دوره کوتاه مدیریتی وی نیز به حدی نبوده که به این حیطه ورود نماید اما همچنان جای تاکید هست که وضع پرخطر این واحد دانشگاهی بدون بهره مندی از گاردریل به شکلی هست که ایجاب می کرده هر رئیسی نسبت به آن توجه داشته باشد.

اما شاید بدشانس ترین ریاست دانشگاه آزاد را بتوان محمد مهدی طهرانچی دانست که تنها چند ماه پس از نصب او این دانشگاه با حواشی پررنگی رو به رو شده و هر بار درخواست استعفای او از سوی جمعیت معترض شنیده می شود.
وی که کمتر از شش ماه از ریاستش بر این دانشگاه می گذرد در ماه های گذشته با بحران پذیرش دانشجوی بیشتر از حجم دانشگاه رو به رو شد و هنوز بلوای دانشجوهای پزشکی تمام نشده با سانحه واژگونی اتوبوس مواجه شده هست.
«این عکس از سایت دانشگاه آزاد ذخیره شده است»

عکسی از شهر تهران که از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد گرفته شده هست.

البته پس از تمام این حواشی ریاست جدید دانشگاه آزاد در جواب به سوالی در مورد کارهای انجام شده در راستای ایمن سازی دانشگاه های آزاد سراسر کشور، اظهار کرد: علوم و تحقیقات در موقعیت سوق الجیشی خاصی قرار گرفته هست. ۳۰ دیدن این عکس ها ناخودآگاه ما را به یاد تصویرهایی با همین نما از شهر تهران می اندازد که طبق معمول از بلندای توچال یا بام تهران گرفته می شود. زمان کوتاهی که از ریاست او بر دانشگاه آزاد می گذرد مانع از آن بوده که وی نقطه نظرات خود را در مورد زیادی مسائل عنوان کند بخصوص آنکه مدتی هست سیاست دانشگاه آزاد از این قرار هست که ترجیح می دهد در اغلب مورد ها با رسانه ها تعاملی یکسویه داشته و خبر ها خود را از مجرای ارتباطات عمومی منتشر نموده و کمتر در مقام پاسخگویی به رسانه ها برآید، بر همین اساس دور از ذهن هم نیست که بدون طرح سئوال، ارتباطات عمومی این دانشگاه به خودی خود به مباحث پرحاشیه ای چون زمین های غصبی یا بحث ساخته شدن این دانشگاه در محیطی نامناسب ورود نماید.

علی رغم این سخنان قطعاً پنج روز کوشش برای ایمن سازی دانشگاه آزاد پاسخگو نبوده و صحبت این روزها از بنایی هست که نخستین خشت های آن سال ها پیش در بلندای بیشتر از ۱۵۰۰ متری تهران گذاشته شد و اکنون زیادی از زیر بار مسیولیت ساخت آن شانه تهی کرده و حتی گاه به گوشه و طعنه بیان می کنند که قرار نیست از پسر سراغ پدر را بگیرید!

اقدام دیگری که در سراسر کشور صورت گرفته، این هست که دستورالعمل های جدید برای ۴۴۰ واحد دانشگاه آزاد در سراسر کشور تدوین شده هست. اکنون پس از گذشت این همه سال تازه پس از ریخته شدن خون ۱۰ آدم، شهردار تهران با بیان اینکه «واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد طرح جامع مصوب ندارد»، می گوید: در این پنج روزی که از سانحه گذشته همکاران ما تعطیلی نداشتند و از صبح تا آخر شب به فکر ایمن کردن دانشگاه ها بودند.

نمایی از هتل ساخته شده دانشگاه آزاد در ارتفاع بیشتر از ۲۰۰۰متر نمایی از ساختمان بیمارستان نخبگان دانشگاه آزاد
که در مجاورت واحد علوم و تحقیقات و ساختمان مرکزی این دانشگاه ساخته شده هست

البته به شکلی میتوان این سخنان محسن هاشمی را فرافکنانه دانست زیرا غیر از مسیولیت فعلی او به عنوان ریاست شورای شهر تهران، وی در دوره ای چند ساله معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاه آزاد را بر عهده داشته هست و اکنون اینچنین اظهار نظر از سوی وی جای نقد بسیار دارد. اکنون پس از گذشت این همه سال تازه پس از ریخته شدن خون ۱۰ آدم، شهردار تهران با بیان اینکه «واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد طرح جامع مصوب ندارد»، می گوید: طرح واحد علوم و تحقیقات حتی اگر در محدوده خارج از تهران هست، باید به تصویب شورای عالی شهرسازی برسد.

زمین هایی که قلدرمآبانه دانشگاه شد

همان طور که مرور کارکرد روئسای دانشگاه آزاد در طول ۳۶ سال گذشته نمایش داد دست کم در این سطح هیچ وقت دغدغه ای نسبت به وضع امنیت دانشگاه یا کسانی که دست کم ادعای مالکیت زمین های دانشگاه آزاد را دارند رخ نداد اما در پی سانحه اخیر، وزیر اسبق راه و ترابری که در زمان او ساخت دانشگاه علوم و تحقیقات دنبال شده، در مصاحبه ای با ایسنا اظهار کرد: زمین دانشگاه علوم تحقیقات را خارج از ضابطه های قانونی در ارتفاع ۱۸۰۰ متری، قلدرمآبانه تصرف کردند و ساختند و به این قلدری هم افتخار می کردند.

یکی از ساختمان های واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که در بلندای ساخته شده هست

البته این تمام واقعه ی این واحد پُرحاشیه ی دانشگاه آزاد نیست، چون که طی سال های گذشته در زمین های پربحث این دانشگاه یک هتل نیز ساخته شده هست! این هتل که در ارتفاع بیشتر از ۲۰۰۰ متر در زمینی به مساحت ۳۸۷۲۱ مترمربع بنا شده و دارای ۴۴۴۳۵ مترمربع زیر بنا خواهد بود و حجم عرضه خدمات به بیشتر از ۱۰۰۰ نفر را دارد. همان زمان بنده وزیر راه و ترابری بودم و در آن دوره و پیش از آن مسوولیت کمیته راهبردی سبز کردن دامنه البرز را به عهده داشتم که با این پروژه مخالفت کردیم اما به سبب پشتیبانی هایی که از دانشگاه آزاد صورت می گرفت، یک تکه زمین را تصرف کردند و پس از آن هر از گاهی ده ها هکتار دیگر را به تصرف خود درمی آوردند.

یکی از ساختمان های واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که در بلندای ساخته شده هست

هدف اولیه ایجاد این هتل در ابتدا عرضه خدمات به همراهان مریض ها بستری در بیمارستان نخبگان که در کنار واحد علوم و تحقیقات ساخته شده هست بود اما به گفته محسن هاشمی معاون عمرانی وقت دانشگاه آزاد، با افزایش کاربری آن، قرار بوده در حوزه گردشگری به خارج از بخش دانشگاه، برای درآمد زایی نیز مورد استفاده قرار گیرد. احمد خرم با یادآوری اینکه طرح احداث دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در شمال غرب تهران در دولت پنجم یا ششم و زمان شهرداری کرباسچی طرح شده، دنبال کرد: این دانشگاه در ارتفاع بالای ۱۸۰۰ متر ساخته شده که در اختیارمنابع ملی بود و قانوناً ساخت و ساز در آنجا غیرمجاز شمرده می شد. طی آن سه سال دانشگاه آزاد را کنترل می کردیم که تصرف بیشتر از این صورت نگیرد، اما تماما غیرقانونی و قلدرمآبانه این کار را انجام دادند و به این قلدری هم افتخار می کردند.

ساختمان های واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که در بلندای ۱۸۰۰متری و بالاتر ساخته شده اند

همان زمان بنده وزیر راه و ترابری بودم و در آن دوره و پیش از آن مسوولیت کمیته راهبردی سبز کردن دامنه البرز را به عهده داشتم که با این پروژه مخالفت کردیم اما به سبب پشتیبانی هایی که از دانشگاه آزاد صورت می گرفت، یک تکه زمین را تصرف کردند و پس از آن هر از گاهی ده ها هکتار دیگر را به تصرف خود درمی آوردند. بر طبق اصول شهرسازی، محیط دانشگاه و اطراف آن حتماً باید برای گذر پیاده، دوچرخه و خودرو شیب ملایم داشته باشد و به هیچ عنوان نباید در محیط ناهموار این چنینی اقدام به ساخت و ساز کرد.

شهرداری که پس از سال ها اکنون باید پاسخگو باشد!

این سخنان تنها انتقادات طرح شده نسبت به جانمایی و ساخت دانشگاه علوم و تحقیقات نیست به به صورتی که ریاست کمیسیون تندرستی شورای شهر تهران نیز پس از سانحه ذکر شده به ایسنا اظهار کرد: وقتی کوه را برای احداث دانشگاه می تراشند، وی اضافه کرد: بر طبق برنامه ای که ارایه دادیم مقرر شد مسوولیت سبز کردن ارتفاع ۱۸۰۰ متری در منطقه های ۱ و ۲ و ۴ و ارتفاع ۱۴۰۰ متری در منطقه ۵ را انجام دهیم که دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات نیز در این محدوده قرار داشت.

محل ساخت بیشتر ساختمان های واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در زیر دکل های فشار قوی برق خواهد بود محل ساخت بیشتر ساختمان های واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در زیر دکل های فشار قوی برق خواهد بود

طی آن سه سال دانشگاه آزاد را کنترل می کردیم که تصرف بیشتر از این صورت نگیرد، اما تماما غیرقانونی و قلدرمآبانه این کار را انجام دادند و به این قلدری هم افتخار می کردند. وزیر اسبق راه و ترابری افزود: محل احداث دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در منطقه ۵ تهران یکی از بدترین مکان های استقرار در جهان هست. بر طبق اصول شهرسازی، محیط دانشگاه و اطراف آن حتماً باید برای گذر پیاده، دوچرخه و خودرو شیب ملایم داشته باشد و به هیچ عنوان نباید در محیط ناهموار این چنینی اقدام به ساخت و ساز کرد. چگونه می شود که قانون همانند چوب تری نحیف در دستان شما به هر طرف خم می شود!؟

باید در شرایط عادی مدیریت خطر دارا باشیم

رییس دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی بر این نکته تاکید دارد که ما مدیریت عادی نداریم و باید در شرایط عادی، “مدیریت ریسک” صورت گیرد، زهرا صدراعظم نوری دنبال کرد: چگونه می شود زمین های ملی تصرف و در ارتفاع غیرمجاز مجوز ساخت دانشگاه صادر می شود؟ چگونه آرام آرام پهنه دانشگاه در زمین های ملی مجاور وسیع تر می شود بی آنکه تحولات لازم برای تامین دسترسی ایمن برای آن لحاظ شود؟ چگونه دانشگاه اذن دارد از جاده های باریک و پر پیچ خم بدون وجود گاردریل و حفاظ برای دسترسی به دانشگاه های خود استفاده نماید و اتوبوس های کهنه ای را که بیشتر از ۸ سال هست از رتبه خارج شده اند به صورت غیرقانونی به کار بگیرد؟ ریاست هئیت امنای دانشگاه آزاد باید پاسخگو باشد، چون که درمورد جزئی ترین مسائل واحدهای شهرستانی اظهار نظر می کند ولی در این سانحه دلخراش غایب بزرگ هست.

دانشیار دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که احداث دانشگاه بر روی کوه یک تجربه جهانی هست، اضافه کرد: دانشگاه “اوزاکای”

گسل “شمال تهران” زیر پای واحد علوم و تحقیقات

مدیر بخش زمین لرزه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز بر این نکته تاکید دارد که هر چند ساخت واحد علوم و تحقیقات پیش از ابلاغ قانون منع ساخت و ساز در حریم گسل ها

به گفته کارشناسان تمامی ساختمان های واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد بر روی گسل شمال تهران قرار دارد

مدیر بخش زمین لرزه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی علاوه بر این متذکر شد: ما حریم گسل ها را برای چند کلانشهر چون تهران، تبریز و کرمان مصوب و ابلاغ کرده ایم، به این مفهوم که این مصوبات در قالب قانون لازم الاجرا هست.

به گفته کارشناسان تمامی ساختمان های واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد بر روی گسل شمال تهران قرار دارد

رییس دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی بر این نکته تاکید دارد که، اظهار کرد: در دنیا تجربه ساخت دانشگاه بر روی کوه وجود دارد، ولی قوانین مدیریت خطر در آن اعمال می شود.

به گفته کارشناسان تمامی ساختمان های واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد بر روی گسل شمال تهران قرار دارد

دانشیار دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که احداث دانشگاه بر روی کوه یک تجربه جهانی هست، اضافه کرد: دانشگاه “اوزاکای” ژاپن همانند واحد علوم و تحقیقات بر روی کوه ساخته شده هست و تا نوک کوه دانشکده ها بنا شده اند، ولی مسائل مدیریت بحران در آن اجرایی می شود.

تله کابین علوم و تحقیقات از شوخی و تعارف تا ابزاری برای رسیدن به هتل دانشگاه!

دکتر علی بیت اللهی در اظهار کرد وگو با ایسنا اعلام نمود: منطقه ای که واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در آن بنا شده مناسب مجتمع بزرگ آموزشی نیست و گرچه این دانشگاه پیش از ابلاغ قانون ممنوعیت ساخت و ساز در حریم گسل ها ساخته شده هست ولی دست کم مدیران آن باید تمهیداتی برای کاهش مخاطرات طبیعی و آدم ساز بیندیشند. طبق گزارش های منتشرشده در آن سال ۹۲، در این طرح با محاسبه هزینه جابه جایی دانشجوهای با اتوبوس، اتلاف وقت، سوخت و درآمدزایی تله کابین در روزهای تعطیل برای کوهنوردی و گردشگری شهروندان تهرانی، برگشت سرمایه این سامانه برای دانشگاه آزاد با احداث تله کابین در کمتر از سه سال در نظر گرفته شده بود.

کابین های تله کابین دانشگاه آزاد که در واحد علوم و تحقیقات تا فاز بهره برداری رفتند ولی هیچ گاه دانشجوهای را جابجا نکردند

پس از مقبولیت این طرح، مناقصه ای در سال ۱۳۹۳ برای ساخت تله کابین برگزار شد و شرکت سرشناس “دوپل مایر” بیت اللهی با تاکید بر اینکه واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد پیش از ابلاغ این مصوبه ساخته شده هست، بیان کرد: ولی اطمینان دارا باشید که کل این دانشگاه بر روی خط گسل شمال تهران قرار دارد و هر قدر هم ساختمان هایی که بر روی حریم گسل می باشند مستحکم ساخته شود، در برابر گسیختگی زمین که ۱۰ کیلومتر لایه های خاک را می شکند و جا به جا می کند، پی ساختمان تاب تحمل ندارد.

نمای از دور هتل دانشگاه آزاد که گفته می شود مسیر تله کابین زیادتر برای رسیدن به آن ایجاد شده هست

محسن هاشمی، ریاست فعلی شورای اسلامی شهر تهران و معاون عمرانی سابق دانشگاه علوم وتحقیقات نیز که پس از مدتی حضور در معاونت عمرانی، بعد از مرگ آیت الله هاشمی و ریاست ولایتی، به انزوا رانده شده بود و ملزم به کناره گیری شد، در روزهای بعد از سانحه در پیام تسلیتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، تلویحاً به واقعه ی تغییر ناوگان حمل ونقلی که به عنوان معاون عمرانی دانشگاه موردنظر داشت، اشاره نمودطی این سال ها در شرایطی که کلیت مساله ساخت غیر قانونی این واحد دانشگاهی در ارتفاع ۱۸۰۰ متری نادیده گرفته شد اما در مقطعی بحث هایی مبنی بر راه اندازی تله کابین برای جابجایی دانشجوهای این دانشگاه مطرح شد، برنامه ای که در دوره معاونت محسن هاشمی تا پای اجرا هم رفت اما سر انجام عملیاتی نشد و اکنون زیادی آن را زیادتر راهی برای دسترسی به هتلی که در ارتفاع ۲۵۰۰ متری در بلندای دانشگاه علوم و تحقیقات ساخته شده می دانند.

نمایی از ساختمان های واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در بلندای غرب تهران
«این عکس از سایت دانشگاه آزاد ذخیره شده است»

با این وجود سرپرست اداره کل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی پس از طرح این مبحث در روزهای اخیر، تصریح نمود: تله کابین سخن خوبی هست اما یک تعارف زیادتر نیست! محسن هاشمی، معاون عمرانی وقت دانشگاه آزاد اسلامی، در سال ۹۲، طرح جایگزینی سامانه جابه جایی دانشجوهای و کارمندان واحد علوم و تحقیقات از اتوبوس به حمل ونقل کابلی را مطرح نمود. سؤال اینجاست که دانشجوهای چگونه توان دارند از تله کابین پیاده گردند؟ بهر صورت باید از تله کابین پیاده شده و با اتوبوس منتقل گردند.

دوستانی که این مبحث را مطرح می کنند، قصد بهره برداری سیاسی از آن را دارند و حمل و نقل از طریق تله کابین منطقی نبوده و چیزی بیشتر از یک تعارف نیست.

طباطبایی با اهتمام بر آن که تله کابین قالباً کارکرد تفریحی دارد و در هیچ جای دنیا از آن برای حمل و نقل درون شهری استفاده نمی شود، دنبال کرد: ایرادات فنی جدی به تله کابین وارد هست که در حال رسیدگی و ارزیابی هست .علاوه بر این ایرادات حقوقی و قضایی موجب شده امکان بهره برداری از تله کابین را در حال حاضر نداشته باشیم.

نمایی از ساختمان های واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در بلندای غرب تهران
«این عکس از سایت دانشگاه آزاد ذخیره شده است»

وی اضافه کرد: دولت و مراجع طبیعی شکایتی را از دانشگاه نسبت به ساخت تله کابین مطرح نموده که این مبحث در حال رسیدگی در دادسرا بوده و طبق نتیجه آن میتوان اعلام نمود که مجوز ادامه پروژه تله کابین به دانشگاه داده می شود یا خیر.

سرپرست اداره کل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی تذکر داد: چنانچه اذن حمل دانشجوهای به وسیله تله کابین صادر شود، احتیاج آنان به اتوبوس ها و خودرو برای حمل و نقل را مرتفع نخواهد کرد.

طبق این طرح عرضه شده، مسافت هفت کیلومتری کوهستانی دانشگاه علوم و تحقیقات با حمل ونقل به وسیله تله کابین، می توانست به هزار و ۸۰۰ متر تقلیل پیدا نماید و به احتمال زیاد جلوی حوادث احتمالی را می گرفت… باید ارزیابی شود.

طبق گزارش های منتشرشده در آن سال ۹۲، در این طرح با محاسبه هزینه جابه جایی دانشجوهای با اتوبوس، اتلاف وقت، سوخت و درآمدزایی تله کابین در روزهای تعطیل برای کوهنوردی و گردشگری شهروندان تهرانی، برگشت سرمایه این سامانه برای دانشگاه آزاد با احداث تله کابین در کمتر از سه سال در نظر گرفته شده بود.

«این عکس از سایت دانشگاه آزاد ذخیره شده است»

در سال ۹۴ ساخت تله کابین شروع شد و مطابق ادعای مسئولین وقت دانشگاه آزاد می توانست در هر ساعت و ظرف ۱۰ دقیقه در رفت وبرگشت جابه جایی حدود چهار هزار دانشجو را انجام دهد، اما علی رغم اینکه کار به مراحل پایانی خود نزدیک شده بود، ناگهان با فرمان مدیران جدید دانشگاه آزاد جلوی تکمیل این پروژه گرفته شد و به گفته کارکنان فعلی دانشگاه آزاد، امکانات این تله کابین ها با نرخ بسیار سنگین در انبار دانشگاه علوم و تحقیقات رها شده اند. ه و درج کرد: «در کمتر از چهار سالی که افتخار خدمت به دانشجوهای شریف این دانشگاه را داشتم، کوشش کردم سامانه حمل ونقلی ایمن، به روز و پرسرعت را جایگزین سرویس فعلی دیزلی نمایم و علی رغم پیشرفت بالای پروژه، هنوز بهره برداری از آن ممکن نگردیده هست که امید دارم با همت مسئولین محترم دانشگاه آزاد اسلامی و مشارکت سایر مسئولین، به سرعت این امکان پژوهشگر شود و دیگر شاهد حوادث این چنینی در واحد علوم و تحقیقات نباشیم».

او در عکس العمل به انتشار اعتراضات سابق دانشجوهای علوم و تحقیقات به وضع ناوگان حمل ونقل این دانشگاه اظهار کرد: « در مورد تله کابین سخن هایی می زنند که دور از عقل هست، سؤال اینجاست که دانشجوهای چگونه توان دارند از تله کابین پیاده گردند؟ بهر صورت باید از تله کابین پیاده شده و با اتوبوس منتقل گردند. عکسی از شهر تهران که از  یکی از ساختمان های واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که در بلندای ساخته شده گرفته شده هست. وی در جواب به سؤال خبرنگار ایسنا مبنی بر پیش نیامدن این سانحه در صورت وجود گاردریل در مسیر منتهی به درب خروجی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: این جاده باید گاردریل می داشت که دیگربار ناظر بر قصور مدیران و پیمان کاران قبلی هست. طهرانچی، ریاست فعلی دانشگاه آزاد نیز از این ماجرا روایت متفاوتی دارد. او در عکس العمل به انتشار اعتراضات سابق دانشجوهای علوم و تحقیقات به وضع ناوگان حمل ونقل این دانشگاه اظهار کرد: « ، جمعیت علوم وتحقیقات زیاد هست.

امکان جابه جایی این جمعیت از در ورودی دانشگاه به دانشکده ها وجود ندارد. از لحاظ کارشناسی تله کابینی که کابین چهار نفره دارد، چگونه توان دارد این تعداد دانشجو را منتقل کند.

گزارش از خبرنگار ایسنا: محبوبه نقره خامه

انتهای پیام