مرتضی آقایی ـ مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت – در این باره به ایسنا اظهار کرد: با توجه به پرداخت ارزی هزینه های اقامت، تغذیه،امنیت و ترانسفر، نرخ عزیمت هوایی به عراق حدود ۶۰ درصد و سفرهای زمینی تا ۴۰ درصد افزایش پیدا نموده است. به گفته او در حال حاضر بسته عزیمت عراق گران […]

مرتضی آقایی ـ مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت – در این باره به ایسنا اظهار کرد: با توجه به پرداخت ارزی هزینه های اقامت، تغذیه،امنیت و ترانسفر، نرخ عزیمت هوایی به عراق حدود ۶۰ درصد و سفرهای زمینی تا ۴۰ درصد افزایش پیدا نموده است.

به گفته او در حال حاضر بسته عزیمت عراق گران ، سه میلیون و ٣٨٠ هزار تومان نرخ دارد که هوایی انجام می گردد و ارزان ترین آن که زمینی است یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تمام خواهد گردید.

آقایی با بیان این که سقف هزینه ارزی که برای هر زیارت کننده در عزیمت عتبات می گردد نزدیک به ۲۰۰ دلار است، توضیح داد: ارز مورد احتیاج عتبات پیشتر به نرخ ۴۲۰۰ تومان تامین می گردید که حالا اعتبار آن به ۸۵۰۰ تومان دست یافته و با این حساب این نرخ ها حدودا دو برابر شده است. البته اثرگذاری تفاوت نرخ ارز در عزیمت زمینی به نسبت هوایی کمتر بوده، چون خدمات گروه های هوایی با کیفیت تر است و این روی میزان رشد نرخ ها بی تاثیر نیست.

وی با اشاره به ادامه رایزنی های سازمان حج و زیارت با بانک مرکزی برای تعدیل نرخ ارز مصرفی عزیمت عتبات، اظهار کرد: بانک مرکزی تصمیم گیرنده انحصاری و پایانی در مورد نرخ پایه ارز نیست. ما نیز انتظار نداریم عزیمت عتبات جزء این کالاها قرار گیرد، اما رایزنی می کنیم نرخی بین ارز دولتی و ثانویه تعیین گردد تا این امکان از مشتاقان عزیمت عتبات که زیادتر هم جزء اقشار کم درآمد جامعه می باشند گرفته نشود.

اما ظاهرا تصمیم گیران تفاوتهای سفرهای زیارتی و سیاحتی را در نظر نگرفته اند، درحالی که مقام معظم رهبری در خطبه های نماز عید سعید فطر امسال با ظرافت و دقت این با اهمیت را مورد عنایت قرار داده و اعلام فرمودند از سفرهای غیرضروری کم گردد و در فرصتهای متفاوت سفارش کرده اند امکان سفرهای زیارتی برای أقشار محروم فراهم گردد. 

 آقایی اظهار کرد: ما بسته عزیمت ارزان عتبات را به نرخ کمتر از ۹۰۰ هزار تومان برای اقشار کم درآمد آماده و اجرا کرده بودیم که با نوسان دلار نرخ آن به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دست یافته و دیگر به عنوان بسته ارزان حساب نمی توان.

او در مورد تاثیر ارز در گرانی عزیمت اربعین نیز اظهار کرد: البته که اهتمام می کنیم در ماه محرم و مناسبت اربعین نرخ عزیمت عتبات کنترل گردد، رایزنی های اولیه ما به کاهش نرخ ها تا ۱۰۰ هزار تومان منتج شده، اما این کفایت نمی کند.

آقایی دنبال کرد: اعتقاد داریم احتیاج مردم برای عزیمت به کربلای معلی در این روزهای سخت بسیار زیادتر از سایر ایام است و جامعه دینی ما برای محافظت نشاط و تقویت توان و روحیه انقلابی خود احتیاج جدی به توسعه سفرهای زیارتی دارد، بنابراین رایزنی ما با شرکت های هواپیمایی ادامه دارد تا نرخ بلیت ها نیز برای این عزیمت زیادتر تعدیل گردد. انتظار عمومی این است که نرخ ارز برای سفرهای زیارتی مختصری تعدیل و شرایط عزیمت عتبات در آستانه محرم حسینی آسان سازی گردد.
انتهای پیام