روزنامه ایران: خودرو این روزها برخلاف تمام بازارها حرکت می‌کند. در حالی که طی هفته‌های گذشته نرخ ارز ۸ هزار تومان کاهش یافت و به کانال ۱۱ هزار تومان رسید و از طرفی سکه هم کاهش یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی را تجربه نمود. هیچ‌کدام از مسئولان نمی‌خواهند مهر گرانی خودرو بر کارنامه کاریشان […]

روزنامه ایران: خودرو این روزها برخلاف تمام بازارها حرکت می‌کند. در حالی که طی هفته‌های گذشته نرخ ارز ۸ هزار تومان کاهش یافت و به کانال ۱۱ هزار تومان رسید و از طرفی سکه هم کاهش یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی را تجربه نمود.

هیچ‌کدام از مسئولان نمی‌خواهند مهر گرانی خودرو بر کارنامه کاریشان بخورد بدین جهت، زمان می‌خرند تا نگاه کنند چه رخدادی برای این صنعت پیش می‌آید و آیا خودروسازان می‌توانند خود چاره‌اندیشی کنند. این معطلی موجب شده مردم بی برنامه در خرید خودرو گردند و در این میان فروشندگان خودرو همه روزه بر قیمت‌های خود می‌افزایند و یا در مقابل افزایش تقاضاها از نبود خودرو گفت وگو می‌کنند.

پیش‌بینی نمایشگاه‌داران خودرو هم این هست که روند افزایشی نرخ خودرو متوقف نخواهد گردید و اگر کسی حالا زمان خرید را از دست بدهد دیگر امکان خرید خودرو را نخواهد داشت. این گفته‌ها موجب می‌شود کسانی‌که به خودرو احتیاج ندارند هم برای خرید آستین بالا بزنند. در ادامه گزارش به این مبحث خواهیم پرداخت که به چه سبب نرخ خودرو در بازار کاهش پیدا نمی‌کند و آیا قیمت‌های فعلی خودرو حباب دارد؟

نرخ خودروها در بازار به نرخ حقیقی نزدیک هست

در ادامه گزارش به این مبحث خواهیم پرداخت که به چه سبب نرخ خودرو در بازار کاهش پیدا نمی‌کند و آیا قیمت‌های فعلی خودرو حباب دارد؟محمدرضا نجفی‌منش ریاست انجمن صنعت های همگن قطعه‌سازی در مورد اینکه به چه سبب نرخ خودرو از کاهش ارز و سکه پیروی نمی‌کند و همچنان رشد نرخ دارد، اظهار کرد: کاهش نرخ ارز بر نرخ خودروهای بیگانه اثر گذاشته و موجب شده تا حدی نرخ آنان کاهش پیدا نماید ولی در مورد خودروهای داخلی چنین رخدادی نیفتاده هست. دلیل این مبحث هم این هست که نرخ خودروها در بازار به نرخ حقیقی آن نزدیک هست بنابراین دلیلی برای کاهش قیمت‌ها وجود ندارد.

وی دنبال کرد: خودروهای بازار طبق ارز نیما قیمت‌گذاری شده هست. اگر ارز نیما کاهش پیدا نماید، نرخ خودروها در بازار روند نزولی به خود می‌گیرد بنابراین در مقطع فعلی که نرخ ارز نیما ثابت هست نباید انتظار کاهش نرخ را داشت. ریاست انجمن صنعت های همگن قطعه‌سازی در جواب به این سوال که نرخ خودروها در بازار حباب دارد، اظهار کرد: هر کالایی طبق اعتبار ماهیتی آن قیمت‌گذاری می‌شود. نرخ خودروهای کارخانه با توجه به ارز ۳۸۰۰ تومان هست اما نرخ خودرو در بازار آزاد بر پایه ارز ۹ هزار تومان(سامانه نیما) هست، بنابراین حبابی وجود ندارد.

اختلاف ۶ میلیون تومانی با بازار

وی افزود: بر طبق بررسی‌های صورت گرفته نرخ خودروها با توجه به میزان ارزبری که دارند باید بین ۶۰ تا ۸۰ درصد افزایش نرخ داشته باشد. این درصد با در نظر گرفتن ارز ۹ هزار تومانی هست. با درصد یادشده که همان آزادسازی قیمت‌ها هست، نرخ خودرو در بازار هم کاهش پیدا می‌کند. به عنوان مثال خودروی ۲۰۶ صندوقدار که در کارخانه ۴۲ میلیون تومان هست با افزایش نرخ مواد اولیه، ارز، قطعه و با توجه به درصد داخلی‌سازی‌ باید ۶۰ درصد افزایش پیدا نماید که طبق این محاسبه نرخ خودرو به حدود ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد. حال نرخ این خودرو در بازار بین ۷۲ تا ۷۳ میلیون تومان هست. بنابراین اصلاح قیمت‌ها سر انجام به سود مردم می باشد.

۹۵ درصد مردم برای استفاده شخصی خودرو نمی‌خرند

نجفی منش با بیان اینکه طی ماه‌های موخر ۹۵ درصد افرادی که خودرو خریداری کردند، برای استفاده شخصی نبوده و تنها با هدف اکتساب سود بوده هست، اظهار کرد: بر طبق بررسی‌های صورت گرفته بخش اعظم مردم که در سایت خودروسازان ثبت اسم کردند بیشتر از یک هفته خودرو را نگه نداشتند. وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد با واضح شدن مقوله آزادسازی نرخ خودرو و سود آن برای مردم و تولیدکنندگان، تصمیم سازان با اصلاح نرخ خودرو موافقت نمایند. وی با اشاره به اینکه اگر اصلاح نرخ خودرو اتفاق نیفتد وضع بازار با شرایط بدتری روبه‌رو خواهد گردید، متذکر گردید: طی چند وقت موخر وضع ۷۰ قطعه ساز پایش و طبق آن مشخص گردید که آنان ۳۷ درصد تعدیل نیرو داشتند. شرایط تولیدکنندگان خودرو و قطعه به هیچ عنوان خوب نیست و وزارت صنعت باید هر چه سریع‌تر نسبت به اصلاح قیمت‌ها اقدام نماید.

بزودی نرخ خودروها کاهش پیدا می‌کند

سعید مؤتمنی ریاست اتحادیه فروشندگان خودرو در مورد وضع بازار خودرو و روندی که نرخ خودرو دارد، اظهار کرد: اعتقاد دارم که بزودی نرخ خودروها در بازار کاهش پیدا می‌کند. قرار بود روز پنجشنبه وزارت صمت تصمیم خود را در مورد قیمت‌ها عنوان کند اما به تعویق افتاد. وی اضافه کرد: با تعیین قیمت‌های جدید به‌طور قطع روند قیمتی در بازار کاهشی می باشد و از طرفی واسطه گری در بازار از بین خواهد رفت. مؤتمنی تصریح نمود: از مردم می‌خواهم تا تعیین قیمت‌ها از سوی وزارت صمت خرید خودرو را متوقف نمایند.