به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بعد از طرح رجیستری تلفن همراه که راه افزایش نرخ موبایل را برای سودجویان باز کرد، افزایش نرخ ارز هم سبب دیگری برای افزایش نرخ تلفن همراه گردید و از سویی بعضی از واردکنندگان در حالی که با ارز دولتی تلفن همراه وارد کرده بودند، به فروش همان تلفن […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بعد از طرح رجیستری تلفن همراه که راه افزایش نرخ موبایل را برای سودجویان باز کرد، افزایش نرخ ارز هم سبب دیگری برای افزایش نرخ تلفن همراه گردید و از سویی بعضی از واردکنندگان در حالی که با ارز دولتی تلفن همراه وارد کرده بودند، به فروش همان تلفن همراه ها با ارز آزاد اقدام کردند که محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – فهرست این واردکنندگان را منتشر نمود و قسمتی از دلیل گرانی تلفن همراه ها مشخص گردید.

با انتشار این فهرست، مشخص گردید که زیادی از شرکت هایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دریافت کرده اند، نه فقط هنوز تمامی ارز اختصاص یافته را هزینه ی واردات نکرده اند، لکن بعضی از شرکت ها من جمله بعضی از تامین کنندگان و یا واردکنندگان در عین دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، نوسانات ارز را دستاویز کرده و با افزایش نرخ آزاد ارز، نرخ کالاها را افزایش داده و گاها با دلار ۷۰۰۰ تومانی محاسبه کرده و به فروش رسیده اند.

در چنین شرایطی اعلان شد که ۱۰۰ هزار تلفن همراه احتکارشده، توقیف شده و هم چنین ۱۰۰ هزار تلفن همراه در گمرک مانده هست و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اظهار کرد که در حالتی که این تلفن همراه های توقیف شده به بازار تزریق گردد و البته با وجود تثبیت نرخ ارز، نرخ ها به وضع رضایت بخش نزدیک گردد.

آذری جهرمی اوایل مردادماه هم از کوشش برای ارائه تلفن همراه های توقیف شده به بازار اطلاع داد و دلیل عدم تثبیت در مورد تلفن همراه های موبایل را علاوه بر ارائه نشدن تلفن همراه های توقیفی، عدم تثبیت نرخ ارز دانست.

وی هم چنین همان زمان در مورد ی دلایل بالا رفتن نرخ تلفن همراه، به عللی من جمله مشکلات واردات، تلفن همراه های توقیف شده در گمرک به سبب ارز غیرتخصیصی و تلفن همراه های توقیف شده با ارز دولتی اشاره کرده بود. البته کارشناسان حوزه موبایل معتقد بودند حتی با وجود ارائه ی تلفن همراه های توقیفی، با توجه به تقاضای ماهیانه حدود ۸۰۰ تا یک میلیون تلفن همراه و حتی درصورتی که تمام تلفن همراه های توقیف شده به دست استفاده کننده پایانی برسد، تنها در یک بازه ی کوتاه، نرخ ها پایین خواهد آمد و پس از ان دوباره نرخ ها بالا می رود.

اما جدیدا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به گرانی های بازار موبایل دیگربار عکس العمل نشان داده و در صفحه توییتر خود در جواب به یکی از اعضاء نوشته هست: “اما جدیدا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به گرانی های بازار موبایل دیگربار عکس العمل نشان داده و در صفحه توییتر خود در جواب به یکی از اعضاء نوشته هست: “متاسفانه نه مشکل واردات تلفن همراه حل شده و نه تلفن همراه های موجود در گمرک ترخیص شده هست. با وجود پایین آمدن نرخ ارز، هنوز نرخ تلفن همراه متناسب نشده هست. “

“گرچه بعد از بالا رفتن نرخ ارز در دو مقطع اجرای رجیستری و پس از ان افزایش نرخ ارز، مدیران در ابتدا استفاده کنندگان را به حوصله کردن و نخریدن تلفن همراه تشویق کردند، اما در این مدت هنوز نرخ تلفن همراه کاهش نیافته هست. البته عللی مثل مشکلات واردات هم در این مبحث موثر هست اما سرانجام هنوز کاهش قیمتی رخ نداده هست و مدیران دولتی هم چنان وعده  بررسی و پیگیری می دهند.

انتهای پیام