آفتاب نیوز : معاون وزیر ارتباطات اظهار کرد :کاهش نرخ تلفن همراه تلفن همراه در بازار مشروط به تصمیماتی هست که همه دستگاه ها باید آن را اجرایی کنند .به گزارش خبرنما به نقل از آفتاب‎نیوز؛ حسین فلاح در برنامه گفتگوی مخصوص خبری شبکه دو سیما با اشاره به اینکه تلفن همراه تلفن معیت که […]

آفتاب نیوز : معاون وزیر ارتباطات اظهار کرد :کاهش نرخ تلفن همراه تلفن همراه در بازار مشروط به تصمیماتی هست که همه دستگاه ها باید آن را اجرایی کنند .
به گزارش خبرنما به نقل از آفتاب‎نیوز؛ حسین فلاح در برنامه گفتگوی مخصوص خبری شبکه دو سیما با اشاره به اینکه تلفن همراه تلفن معیت که از طریق مسافری وارد می گردد قاچاق نیست، اضافه کرد: تلفن همراه هایی که وارد کشور می گردند باید خدمات بعد از فروش دارا باشند اما تلفن همراه های مسافری این خاصیت را ندارند و حقوق استفاده کننده ضایع می گردد در نتیجه باید بحث تأمین ارز حل گردد.
وی با بیان اینکه قبول کننده واردات تلفن همراه به شیوه مسافری نیستیم، اما در ۳_۴ ماه پیش این مساله کمک ساز بوده هست، اظهار کرد: کاهش نرخ تلفن همراه تلفن همراه در بازار مشروط به تصمیماتی هست که همه دستگاه ها باید آن را اجرایی کنند بنابراین همه باید با هم همکاری دارا باشند.
عباس قبادی معاون بازرگانی وزارت صنعت معدن و تجارت نیز در این برنامه اظهار کرد : یکی از کار های بسیار خوبی که در کشور انجام شد اجرای طرح رجیستری موبایل بود، به به صورتی که پیش از آن ۹۵ درصد تلفن همراه ها به طور قاچاق وارد کشور می گردید و طبعا با رخدادی که در اوائل سال کنونی افتاد تا حدی در موضوع واردات موبایل با مشکل روبه رو گردیدیم.
وی اظهار کرد:ما با تشدید و تکرار تحریم های آمریکا و نوسان نرخ ارز رو به رو بودیم و در حقیقت تعدادی از شرکت ها که تلفن همراه وارد کرده بودند یا محصول خود را عرضه نکردند و یا آنان را به نرخ بالا فروختند که توسط دستگاه قضا با آنان برخورد گردید.
قبادی اضافه کرد: قسمتی از تلفن همراه های وارداتی هنوز در گمرک و بخش دیگری از آن نیز توسط دستگاه قضا در حال تعیین تکلیف هست.
وی اضافه کرد: به جهت شرایط کشور بانک مرکزی به عنوان دستگاه صیانت کننده از ارز در تخصیص ارز ورود پیدا نکرد.
معاون بازرگانی وزارت صمت اظهار کرد : تمام شرکت هایی که برای ثبت توصیه مراجعه کنند اگر دارای شرایط لازم باشند و مدارک لازم را عرضه دهند مجوز خواهند گرفت، اما بیم و واهمه هنوز در موضوع ثبت توصیه همچنان وجود دارد از سویی بعضی شرکت ها توصیه خود را ثبت و در صف ارز می باشند.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی در رابطه با موبایل چندان با اولویت عمل نمی کند اضافه کرد : طی نشستی که برگزار کردیم قرار بر این گردید تا موبایل هایی که در گمرک هست با تشکیل کارگروهی از قوه قضاییه برطرف توقیف گردد.
معاون بازرگانی وزارت صمت با اشاره به اینکه بخش عمده ای از موبایل در بازار از طریق مسافری وارد کشور شده هست، اظهار کرد: واردات موبایل باید بدون جابه جایی ارز باشد، در شرایط کنونی که بازار از وجود موبایل خالی هست یکی از راهکار ها تلفن همراه همراه مسافر هست.
وی با بیان اینکه بحث ارز آزاد مفسده ندارد و واردکنندگان با ارز آزاد توان دارند تلفن همراه تلفن همراه وارد کشور کنند، اضافه کرد: باید سقف واردات تلفن همراه تلفن همراه مسافری باز گذاشته گردد، زیرا با این روش تا حدی مشکلات برطرف می گردد، در بخش مسافری عارضه ها پرداخت می گردد، باید دید چند درصد جامعه از خدمات بعد از فروش راضی می باشند.
قبادی با اشاره به اینکه هر وقت در کالایی بین نرخ دولتی و آزاد اختلاف نرخ وجود داشت فساد به وجود می آید، اظهار کرد : خیلی از کالا ها با ارز غیر دولتی وارد کشور می گردد و نرخ های کنونی موبایل در بازار با ارز بالای ۲۰ هزار تومان هست اما با تصمیماتی که تا انتهاء هفته آینده اتخاذ خواهد گردید ان شاءالله هر چه تندتر به بازار با ثبات خواهیم رسید.
مهدی عبقری عضو انجمن وارد کنندگان تلفن همراه نیز در این برنامه اظهار کرد: آقایان این پول ها را می گرفتند و برای شرکت های خاص یا صرافی ها ارسال می کردند و بر طبق ارزیابی های قوه قضاییه مشخص گردید که کالا ها را با نرخ بالاتری عرضه کرده اند.
وی دنبال کرد: این شرکت ها به میزان ۸۰ تا ۹۰ میلیون جنس وارد کشور نکردند، شرکت هایی که به کمپانی وصل بودند نمی توانستند تخلف کنند و ۳۲ شرکت ارز زیادی را به صراف ها داده اند، اما هنوز محصولی وارد کشور نکرده اند.

وی با اشاره به اینکه کالای مسافری کالای تجاری نیست، اضافه کرد: بین ۳۰ تا ۴۰ درصد حباب در نرخ تلفن همراه تلفن همراه وجود دارد، کالای مسافری در برگیرنده مالیات بر اعتبار افزوده نیست، در ارز آزاد نوسان وجود دارد به به صورتی که تخلفاتی را پشت سر گذاشته ایم و ۱۷_۱۸ شرکت محکومیت گرفته اند، سازمان پشتیبانی همچنان نرخ کالا ها را اعلام نمی کند.
محمد مهدی غفوریان رییس کمیته تخصصی تلفن همراه در مورد کاهش نیافتن نرخ تلفن همراه علی رغم افت نرخ ارز در رابطه زنده تلفنی، اظهار کرد: فروشندگان کالایی ندارند که بخواهند نرخ را بالا و یا پایین بیاورند بنابراین با اهمیت ترین فاکتوری که حالا در موضوع نرخ تاثیر دارد کم بودن کالا هست.
وی اضافه کرد: میانگین واردات تلفن همراه در کشور ما بین ۱ تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه هست که از اوائل فروردین ماه ۹۷ تاکنون به ۹ میلیون تلفن همراه احتیاج داشته ایم.
غفوریان با اشاره به اینکه حدود ۸۰ درصد تلفن همراه هایی که وارد کشور می گردد از طریق مسافری و چمدانی هست، اظهار کرد: اگر بازار از تلفن همراه تلفن همراه تأمین گردد نرخ ۳۰ الی ۴۰ درصد کاهش می یابد، با آزاد گردیدن ارز زیادی از مشکلات حل خواهد گردید، بخش خدمات بعد از فروش تلفن همراه های تلفن همراه مسافری قابل تامل هست، اگر بازار از طریق تجاری تأمین گردد دیگر نیازی به تلفن همراه های مسافری نیست.
مرجع: خبرگزاری تسنیم