به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، محمدباقر نوبخت که در یک برنامه زنده تلویزیونی شرکت کرده بود، در سخنانی در مورد اینکه آیا قرار هست نرخ حامل های انرژی من جمله بنزین افزایش یابد؟ اظهار کرد: الان ما در بودجه هیچ حدس ای برای این کار نکردیم. یعنی یک ریال از این ۴۰۷ هزار […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، محمدباقر نوبخت که در یک برنامه زنده تلویزیونی شرکت کرده بود، در سخنانی در مورد اینکه آیا قرار هست نرخ حامل های انرژی من جمله بنزین افزایش یابد؟ اظهار کرد: الان ما در بودجه هیچ حدس ای برای این کار نکردیم. یعنی یک ریال از این ۴۰۷ هزار میلیارد تومانی که برای مراجع مان نگاه کردیم یا آن ۱۴۲ هزار میلیارد تومانی که در تبصره ۱۴ برای هدفمندی یارانه ها نگاه کردیم مربوط با افزایش نرخ حامل های انرژی نیست. چون الان به صورت متوسط نرخ هر لیتر بنزین حدود ۵۲ تا ۵۴ سنت هست ولی ما در ۱۲ سنت عمل می نماییم. مردم بیان می کنند اگر قرار هست با نرخ منطقه ای بنزین را نرخ گذاری کنید حقوق ما را هم با آن نسبت دهید که سخن درستی هست و ما باید قبول کنیم به همین خاطر ساده نیست که ما بخواهیم در این خصوص تصمیم دریافت کنیم.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم این ۵۲ سنت را قایل شویم چه طبق نرخ دلار ۴۲۰۰ چه طبق نرخ ارز نیمایی بین ۷ تا ۸ هزار تومان ما این مطالبه را از اقتصاددان ها داریم. مجوزش در قانون برنامه وجود دارد ولی ما الان در بودجه حتی یک ریال هم بابت ما به تفاوت ها مشاهده نکردیم. یارانه مخفی الان ۹۳۴ هزار میلیارد تومان هست.

وی در جواب به مجری برنامه که اظهار کرد چگونه امکان دارد در چینین شرایطی که شما دنبال مراجع جدید هستید؟ اظهار کرد: اگر شما اصرار دارید که ما نرخ بنزین را گران کنیم چشم!

نوبخت در جواب به اینکه به چه سبب در لایحه بودجه حقوق و دستمزد ۲۰ درصد افزایش پیدا نماید در حالی که تورم ۵۰ درصد افزایش داشته اظهار کرد: برای تورم نرخ تعیین نکنید. نرخ ها خود را تخلیه کردند قرار نیست سال آینده هم به مقدار سال کنونی نسبت به سال گذشته، نرخ ها افزایش پیدا نماید ما اهتمام کردیم کاهش قدرت خرید را کم کنیم.

وی اضافه کرد: ما با ۱۴ میلیارد دلار قرار هست با ارز ۴۲۰۰ تومان نیازهای معیشتی مردم را برای ۲۵ قلم کالا تامین کنیم. اگر این چنین حساب کنیم ما بیشتر از ۵۰ درصد داریم این را انجام می دهیم.

ریاست سازمان برنامه و بودجه در جواب به اینکه در لایحه چه اقداماتی برای کنترل تورم خواهید کرد؟ اظهار کرد: ما باید نظارت را زیادتر کنیم از همان سه مسیری که تورم در اقتصاد ما ظاهر می گردد آن را کنترل می کنیم، یک بخش افزایش نقدینگی هست. دولت قرض هایش را به بانک ها بتواند بپردازد. قسمتی دیگر فشار هزینه را از عاملان تولید کم می کنیم تا بتوانیم به صورت وام های بلاعوض یا ارزان نرخ به واحدهای تولیدی کمک می کنیم. ما اهتمام می کنیم توقع ها تورمی را مورد توجه قرار دهیم.

وی در جواب به اینکه به چه سبب سال کنونی ۱۵ آذر بودجه را به مجلس ندادید؟ اظهار کرد: ما همان روز هم لایحه بودجه را با ملحق شد هاش تقدیم مجلس کردیم. ما با توجه به تنگنا مراجع به شکلی بودجه را طراحی نمودیم که بتوانیم که یک دوازدهم از ارزی که به صندوق توسعه واریز می کنیم؛ برداشت نماییم به به صورتی که کف صندوق ۱۰ درصد گردد.

نوبخت دنبال کرد: بودجه دو ساله دیده گردد هر چه ما به صندوق توسعه ملی زیادتر واریزی داشته باشیم شرایط خوب تر می باشد ما ۲۷ هزار میلیارد تومان اضافه واریزی داشتیم که برای سال ۱۳۹۹ دیده شده هست. ما نقشه راه تعیین کردیم، در سال جاری ما با واریزی به صندوق وابستگی به نفت را کم کردیم.

وی تاکید کرد: ما برای افق دو ساله هم اصلاحاتی را انجام دادیم گفتن اصلاحات ساده هست ولی اجرا سخت هست وقتی به سراغ جاهای متفاوت می رویم با مقاومت هایی مواجه می گردیم.

گفت وگو کردن از اصلاح ساختاری ساده هست ولی باید اظهار کرد از کجا؟ آموزش و پرورش؟ بهداشت و درمان؟ دفاعی؟ از کجا؟

وی اضافه کرد: گفته گردید که بودجه ریزی بر مبنای کارکرد باشد یعنی بگویید شما چه ماموریتی قرار هست انجام دهید و نرخ تمام شده فعالیت ها چقدر هست. برای آموزش و پرورش این کار را کردیم. من برای آموزش و پرورش را می گویم به ازای هر دانش آموز یک میلیون باید باشد اما الان ۳ تا ۴ میلیون تومان هست ولی وقتی رییس جمهور این مبحث را در مجلس اظهار کرد عزیزی به آن انتقاد نمود. همه باید کمک کنند که این اصلاح ساختاری صورت پذیرد.

وی اضافه کرد: سال جاری ما ۲۷ میلیارد دلار درآمدهای نفتی را در بودجه آوردیم سال بعد ۲۱ میلیارد دلار هست. یعنی ۲۸ درصد وابستگی را به نفت کم کردیم این عزم ما نبود اجباریست که شده هست.

نوبخت اضافه کرد: ما باید برای تقویت بودجه دفاعی ۵ درصد از بودجه عمومی را نگاه کنیم یعنی مراجع عمومی به علاوه درآمدهای مخصوص. بودجه ما دو سقفی هست و در سقف دوم ما این را دیده ایم. اگر تحریم ها رفع گردد اگر از بابت فروش نفت یا شیوه های دیگر منابعی داشته باشیم سقف دیگری دیده ایم.

ریاست سازمان برنامه و بودجه در مورد اشتغال و تولید نیز اظهار کرد: در سال جاری ۶۵ هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید مرجع قایل گردیدیم این عدد را برای سال آینده هم در نظر گرفتیم ولی قرار نیست که همین گونه پول دهیم. برای یک میلیون و ۷۷ هزار مجال شغلی برای سال آینده برنامه ریزی کردیم.

نوبخت تاکید کرد: دولت در پی افرایش نرخ و به دست آوردن درآمد به هر نرخ نیست. ما توان داریم آنچه که از مردم می گیریم به مردم برمی گردانیم ما یک بسته جبرانی انجام دادیم و یک ریال از بودجه استفاده نکردیم. همه این ها باید با رعایت حال معیشت مردم باشد.

نوبخت در جواب به اینکه سقف معافیت مالیاتی در سال آینده چقدر تعیین شده؟ اظهار کرد: ما این رقم را در حد دو میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین کرده ایم. همان چیزی که برای سال جاری هست برای سال آینده هم لحاظ کردیم. درآمدهای مالیاتی ۱۲۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان هست که نسبت به سال جاری که ۱۱۴ میلیارد تومان هست چیزی حدود ۱۱ درصد رشد دارد.

وی در جواب شما چگونه می خواهید در حالی که ترس رکود می رود افزایش ۱۱ درصدی مالیات را هم داشته باشید؟ اظهار کرد: به اندازه نرخ تورم عدد مالیاتی را ۱۱ درصد زیاد کردیم وقتی می گویید از نفت وابستگی را قطع نماییم تنها چیزی که می ماند مالیات هست و اقتصاد مقاومتی هم همین را می گوید شما باید هزینه ها را از مالیات ها بدهید. دولت رعایت حال تولیدکنندگان خود را می کند و هیچگاه راضی نیست برای افزایش درآمد مالیات را بالا ببرد. ما باید رعایت حال تولیدکنندگان را داشته باشیم. همیشه باید نرخ تورم به علاوه رشد اقتصادی را مد نظر داشته باشیم که می گردد یک تلاش مالیاتی که باید صورت پذیرد.

نوبخت در جواب به اینکه آیا در سال آینده با کسری بودجه روبه رو خواهیم بود؟ اظهار کرد: آیا از سال ۹۲ تاکنون ما یک ریال از بودجه را از طریق استقراض از بانک مرکزی کرده ایم؟ اوراق همکاری و سندهای خزانه از بانک مرکزی نیست.

وی اضافه کرد: من قول به فرهنگیان دادم که تا انتهاء شهریورماه ۳۴۰۰ میلیارد تومان جایزه بازنشستگان را دهیم.    کوششمان این هست که به شکلی عمل کنیم که هیچ شوکی از این حیث نداشته باشیم و به نظم پرداخت ها را انجام دهیم من دارای تعهد میشم با همین عدد ۴۰۷ هزار میلیارد تومانی که الان هست این مبحث را انجام دهیم. همیشه حدس دولت قرین به صحت هست.

ریاست سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: من از بابت تمام مشکلاتی که متاثر از مسایل اقتصادی به مردم وارد گردیده واقعا شرمنده ام و معذرت خواهی می کنم ولی هیچکدام از اینها متاثر از بی توجهی کارگزاران مردم در دولت نیست. ما همه تجربه را استفاده می نماییم که پایین ترین زحمت برای مردم ایجاد گردد.

انتهای پیام