دکتر مسعود سعادت مهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: درصورتی‌که نرخ ارز دارای نوسانات شدید باشد امنیت سرمایه‌گذاری به خطر ‌خواهد افتاد. وی ادامه داد: در چنین شرایطی تولیدکننده با عدم ثبات در بازار مواجه شده و ریسک تولید به‌شدت افزایش می‌یابد. سعادت مهر اضافه کرد: ‌ازاین‌رو بانک مرکزی وظیفه دارد تا نرخ […]

دکتر مسعود سعادت مهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: درصورتی‌که نرخ ارز دارای نوسانات شدید باشد امنیت سرمایه‌گذاری به خطر ‌خواهد افتاد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی تولیدکننده با عدم ثبات در بازار مواجه شده و ریسک تولید به‌شدت افزایش می‌یابد.

سعادت مهر اضافه کرد: ‌ازاین‌رو بانک مرکزی وظیفه دارد تا نرخ ارز را در دامنه مشخصی تثبیت نگه دارد.

این دکترای اقتصاد افزود: البته این دامنه تثبیت باید سالانه ‌با توجه به نرخ تورم داخلی و بین‌المللی تغییر کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور لرستان خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اساسی در دوران گذشته اقتصاد ایران، ثابت ‌نگه‌داشتن نرخ ارز در چند سال متوالی در یک نقطه و فشرده شده آن همانند یک فنر بوده که پس از چند سال ‌به‌یک‌باره به مرز انفجار رسیده است.

وی تصریح کرد: ازاین‌رو لازم است تا سیاست‌گذاران ارزی نرخ ارز را هرسال با توجه به نرخ ‌تورم تغییر داده و در دامنه مشخص تثبیت کنند.

سعادت‌بار گفت: علاوه بر آن، تک نرخی شدن نرخ ارز یکی از لوازم اصلی یک اقتصاد ‌سالم است. نرخ‌های ارز متعدد زمینه رانت و فساد را در اقتصاد افزایش داده و در اقتصاد رانتی، فضای رقابتی تولید از ‌بین رفته و رشد اقتصادی با مانع مواجه خواهد شد. ‌

انتهای پیام