به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، فیلم بلند شهر مهتابی نخستین فیلم بلند تولید شهرداری کرمان، با هدف نشان دادن بخشی از هویت جدید شهر کرمان در قالب یک داستان دو اپیزودی است که از نوروز ۱۴۰۰ از اپلیکیشن‌های فیلمو، نت‌فیلم و یوتیوب به‌عنوان یک هدیه نوروزی در سراسر دنیا قابل دیدن است. این فیلم با کمترین اصلاحات، […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، فیلم بلند شهر مهتابی نخستین فیلم بلند تولید شهرداری کرمان، با هدف نشان دادن بخشی از هویت جدید شهر کرمان در قالب یک داستان دو اپیزودی است که از نوروز ۱۴۰۰ از اپلیکیشن‌های فیلمو، نت‌فیلم و یوتیوب به‌عنوان یک هدیه نوروزی در سراسر دنیا قابل دیدن است.

این فیلم با کمترین اصلاحات، مجوز فرهنگ ارشاد اسلامی را گرفته و همچنین با توجه به اینکه این فیلم به‌طور ویژه به موضوع تلاش پاکبانان می‌پردازد، به بهانه‌ نخستین نمایش این فیلم، از پنج نفر از پاکبانان پرتلاش شهرداری، به نمایندگی از این قشر زحمتکش و پرتلاش، قدردانی شد.

آیین رونمایی و نمایش نخستین فیلم بلند تولید شهرداری کرمان با نام شهر مهتابی با حضور برخی از اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، شهرداران مناطق و برخی از هنرمندان و هنردوستان برگزار شد.

شهردار کرمان در این آیین در محل سینما شهرتماشای شهر کرمان، ضمن تبریک ایام فرخنده ماه رجب گفت: خدا را شاکریم که پویش افتتاح شهرداری کرمان به هفته سی‌وششم رسید و امروز طی پویش سی‌وششم، از فیلم بلند شهر مهتابی به تهیه‌کنندگی شهرداری کرمان و کارگردانی مسعود اشجعی از هنرمندان صاحب‌نام کرمان، رونمایی می‌کنیم.

سیدمهران عالم‌زاده افزود: هنر که همیشه از آن به‌عنوان شیرین‌ترین و زیباترین راه انتقال مفاهیم، یاد شده و می‌شود، می‌تواند در حوزه‌ فرهنگ‌سازی نقش موثری داشته باشد و در جهت اصلاح رویکردها و آسیب‌های اجتماعی نیز نقش بسزایی دارد.

وی با بیان اینکه ما نمی‌توانیم بدون اینکه از هنر استفاده کنیم، فرهنگ‌سازی و یا رویکردها را اصلاح کنیم، ادامه داد: به‌عنوان مثال وقتی شعر در بستر موسیقی قرار می‌گیرد و به مردم منتقل می‌شود، هم آوای شیرین‌تری دارد و هم اثرپذیری بیشتری خواهد داشت.

عالم‌زاده بیان کرد: هنر فیلم‌سازی و فیلم هم به‌عنوان یکی از شیوه‌های انتقال مفاهیم فرهنگی هنری و محتوایی، نقش بسزایی در اصلاح و حل مشکلات و آسیب‌های اجتماعی دارد.

شهردار کرمان ادامه داد: امروز خوشحالم که شهرداری و مدیران شهری به نقطه‌ای از بلوغ فکری رسیده‌اند که به حوزه‌ فعالیت‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی به‌عنوان یکی از دستورالعمل‌های مهم شهرداری نگاه و توجه ویژه‌ای دارند.

عالم‌زاده گفت: حقیقتا یکی از آرزوهای من در شهرداری کرمان این بود که به این سمت برویم که بتوانیم در حوزه تولید محتوا، کارهای ارزشمندی را با محوریت شهرداری کرمان تولید کنیم که در کشور هم الگوسازی شود؛ چراکه قطعا وقتی یک فیلم یا موسیقی ارزشمند و تاثیرگذار با محتوای مدنظر شهرداری ساخته می‌شود، می‌تواند در کشور الگوسازی کند و سایر شهرداری‌ها هم در این حوزه قدم بردارند.

وی افزود: آن وقت است که شهرداری‌ها در کنار تولیدات خوب، از حوزه فرهنگ و هنر هم به شکلی حمایت و آن‌ها را یاری می‌کنند و مردم نیز به‌عنوان ذی‌نفعان اصلی جامعه، از یک اثر خوب بهره مناسب می‌برند.

شهردار کرمان بیان داشت: به همین دلیل امروز یکی از روزهایی است که بسیار خوشحالم این اتفاق میمون و مبارک رقم خورد و اولین فیلم بلند توسط شهرداری کرمان تهیه شد.

عالم‌زاده گفت: قطعا در سال ۱۴۰۰ با تکیه بر تجربه‌ای که شهرداری کرمان پیدا کرده است، در حوزه فیلم‌سازی و مستندسازی کارهای ارزشمند دیگری را تهیه کرده و به جامعه تقدیم خواهد کرد تا مورد استفاده مردم قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: از اعضای شورای اسلامی شهر کرمان تشکر می‌کنم که در این دوره با توجه ویژه‌ای که به حوزه‌ فعالیت‌های فرهنگی هنری دارند و مصداق آن، افزایش چندبرابری بودجه فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی در این دوره از مدیریت شهری است، نشان داده‌اند که به این موضوع اهمیت می‌دهند.

شهردار کرمان افزود: همچنین از همه‌ همکارانی که در حوزه‌ فرهنگی هنری کار می‌کنند، ازجمله آقای جوشایی که ابتدا سکان معاونت فرهنگی را برعهده گرفتند، تا الان که محمد جهانشاهی، معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان هستند و نیز مجموعه همکاران‌شان تشکر و قدردانی می‌کنم.

عالم‌زاده ادامه داد: از کارگردان خوب استان و کشور مسعود اشجعی و بازیگران و سایر عوامل فیلم نیز تشکر و قدردانی می‌کنیم و به خاطر همه‌ کمبودهایی که ممکن است از ناحیه شهرداری کرمان صورت گرفته باشد، عذرخواهی می‌کنم و به مردم اطمینان می‌دهم که شهرداری کرمان در این حوزه در سال ۱۴۰۰ نقش متفاوت‌تری خواهد داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر کرمان نیز در این آیین با تبریک ایام ماه مبارک رجب گفت: رونمایی از این فیلم بلند، کار ارزشمندی است که هنرمند شایسته استان کرمان مسعود اشجعی با همراهی دیگر هنرمندان به  تهیه‌کنندگی شهرداری آن را ساخته است.

محمدرضا علیزاده افزود: با اینکه در استان ظرفیت‌های خوبی در حوزه‌ سرمایه و ظرفیت نیروی انسانی و فیلم‌سازی داریم، زیرساخت‌ها و سینماها گسترش خوبی داشته‌اند و در حوزه‌ آموزش فیلم‌سازی هم اتفاقات خوبی افتاده است، اما مشکلی که وجود دارد، نبود تهیه‌کننده و حامی است.

وی ادامه داد: فیلم‌سازان معمولا حامی و تهیه‌کنندگان همراهی نداشتند و اتفاق خوبی که امروز افتاده، همراهی شهرداری کرمان در این دوره است که امیدواریم این همراهی شورای شهر و شهردرای کرمان این خلاء را پر کند.

علیزاده عنوان کرد: از این حیث جا دارد از مجموعه‌ شورای اسلامی شهر و شهردار کرمان و کلیه‌ کسانی که نگاه مثبتی به حوزه هنر و به خصوص سینما دارند، تشکر کنم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر کرمان افزود: در کنار همه‌ اتفاقات خوبی که در شهرداری کرمان در این دوره در حوزه‌های مختلف عمرانی رقم خورده، افزایش بودجه فرهنگی هنری و مهم‌تر نگاه مثبت عوامل مختلف و ارکان مختلف شهرداری به مقوله‌ی فرهنگ و هنر باعث شده شاهد رویدادهای بسیار بزرگی در این ایام در شهر کرمان باشیم و ای کاش بتوانیم این کارها را به شهرداری‌های دیگر استان تعمیم دهیم.

علیزاده با تاکید بر اینکه قطعا شهرداری‌ها به جز فعالیت‌های عمرانی، در حوزه‌ فرهنگی هنری نیز می‌توانند نقش زیادی داشته باشند، اظهار امیدواری کرد این حرکت و حمایت و پشتیبانی و تهیه‌کنندگی شهرداری کرمان که امروز شاهد آن هستیم، ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه به فرموده مقام معظم رهبری «هر چه در قالب هنر نگنجد؛ ماندنی نیست»؛ استفاده از ظرفیت و قابلیت‌های هنری برای تبیین و بیان مسایل و مشکلات و دیدگاه‎ها، آموزش و تغییر نگرش‌های مردم، بسیار حایز اهمیت است و از شهرداری سپاسگزارم که با این نگاه ویژه به مسایل فرهنگی ورود پیدا کردند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان با اشاره به جشنواره جهانی نقاشی کودک شهرداری کرمان که رویداد بسیار بزرگ و در حال اجراست، ادامه داد: سازمان فرهنگ و ارتباطات کشور که خیلی کم به مسایل فرهنگی استان‌ها ورود می‌کنند؛ چون معمولا هماهنگ‌کننده‌ کارهای فرهنگی برون مرزی هستند، مکاتبه کرده‌اند که برای همکاری و همراهی با رویداد نقاشی جهانی که شهرداری کرمان برگزار می‌کند، آمادگی داریم.

وی گفت: این  نامه از این حیث اهمیت دارد که در این سال‌ها سابقه نداشته که سازمان فرهنگ و ارتباطات کشور به برنامه‌های استان‌ها ورود کند و این نشان می‌دهد این اقدام و حرکت‌هایی که در شهرداری کرمان در حوزه فرهنگی و هنری شروع شده و انجام می‌شود، فعالیت‌های قابل تقدیر و قابل تحسینی است.

علیزاده بیان کرد: از مجموعه شورای شهر، شهردار کرمان، شهرداران مناطق، سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری و هنرمندانی که باعث تولید این اثر شدند، تشکر و قدردانی می شود.