انتخاب به نقل از فارین پالیسی درج کرد: به نظر می آید سیاست ترامپ بر علیه مهاجران و انزواطلبی او، دیگر مطلوب مردم آمریکا نیست. این شادمانی از نتیجه انتخابات، به احتمال زیاد نشان دهنده عکس العمل زیادی از دولت های دوست و دشمن بیگانه هست که شاهد بودند دموکرات ها در انتخابات میان دوره […]

انتخاب به نقل از فارین پالیسی درج کرد: به نظر می آید سیاست ترامپ بر علیه مهاجران و انزواطلبی او، دیگر مطلوب مردم آمریکا نیست.

این شادمانی از نتیجه انتخابات، به احتمال زیاد نشان دهنده عکس العمل زیادی از دولت های دوست و دشمن بیگانه هست که شاهد بودند دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای کنترل کنگره را به دست گرفتند؛ رویدادی که وعده دو سال نظارت شدید بر ارتباطات بیگانه آمریکا و رقابت نزدیک در انتخابات سال ۲۰۲۰ را می دهد.

در ادامه این مقاله آمده هست: برای بیشتر کشورهای جهان که هنوز در شوک خارج شدن ترامپ از معاهدات بزرگ، تهدید به وضعیت تعرفه های بالا و عقب نشینی از نظام بین الملل قرار دارند، نتیجه های انتخابات حکایت از این دارد که شمار زیادی از مردم آمریکا نظر مانندی با سایر مردم جهان در مخالفت با سیاست های دولت ترامپ دارند. یک دیپلمات اروپایی قبل از انتخابات بیان کرد “برتری دموکرات ها در انتخابات حداقل مانع از این می گردد که وضعیت از کنترل خارج شود”.

نانسی پلوسی، نماینده دموکرات کالیفرنیا که تلاش دارد نقش سابق خود به عنوان رئیس مجلس نمایندگان را بعد از هشت سال حضور در اقلیت دو مرتبه به دست بگیرد، جمعه شب در جمع طرفداران اظهار کرد: “فردا روز تازه ای در آمریکا خواهد بود”. یک دیپلمات اروپایی قبل از انتخابات بیان کرد “برتری دموکرات ها در انتخابات حداقل مانع از این می گردد که وضعیت از کنترل خارج شود”. نانسی پلوسی، نماینده دموکرات کالیفرنیا که تلاش دارد نقش سابق خود به عنوان رئیس مجلس نمایندگان را بعد از هشت سال حضور در اقلیت دو مرتبه به دست بگیرد، جمعه شب در جمع طرفداران اظهار کرد: “فردا روز تازه ای در آمریکا خواهد بود”. ( او وعده پاسخگو شدن دولت ترامپ را داد.

بالاتر از تمام اینها، برتری دموکرات ها حامل این پیام به ویژه برای متحدین آمریکا بود که تا کمتر از دو سال دیگر از وضعیتی که دولت ترامپ ایجاد نموده رهایی خواهند یافت – یعنی موضع ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ ضعیف خواهد گردید. (هرچند این پیشگویی توان دارد نادرست از آب درآید: دو نفر از رییس جمهوران موخر آمریکا یعنی بیل کلینتون و باراک اوباما، برخلاف شکست حزبی در انتخابات میان دوره، پیروز انتخابات دور دوم رئیس جمهوری بودند).

گرچه جمهوریخواهان کنترل سنا را محافظت کردند اما آنچه زین پس شاهد خواهیم بود، احضارهای مکرر و به راه انداختن تحقیق و تفحص از کارکرد دولت ترامپ بر طبق وعده دموکرات ها می باشد. رهبران دموکرات که یک سال و نیم چنین وعده هایی می دادند حالا به واسطه احضار دولتمردان و کنترل کمیته های کنگره مسلح شده اند و به محض ورود به کار در ماه ژانویه آستین ها را بالا خواهند زد.

انتظار می رود کمیته های متفاوت در کنگره به تحقیق در مورد معاملات تجاری ترامپ و پرداخت های مالیاتی او طی دهه های گذشته بپردازند و جرایمی مثل پولشویی و رابطه نزدیکان ترامپ با دولت روسیه را دو مرتبه مطرح نمایند. تمام اینها بی تردید به معنای ازدیاد تیترهای خبری منفی خواهد که ممکن است از پشتیبانی ترامپ در انتخابات سال ۲۰۲۰ بکاهد به ویژه اگر تحقیقات مولر درخصوص ارتباطات تجاری ترامپ با روس ها منتهی به استیضاح گردد.

علاوه بر این دموکرات ها در کنگره بارها تلاش خواهند نمود مانع لوایح نظامی و سایر لوایح ایده ای ترامپ مثل احداث دیوار در مرز مکزیک گردند. فراتر از آنان انتظار می رود دموکرات ها نشست ها استماعی درخصوص خارج شدن غیرمنتظره ترامپ از تعهدهای بین المللی مثل توافق اتمی ایران و توافق اقلیمی پاریس برگزار کنند. چند عضو پیشتاز در کنگره قرار هست رهبری کمیته های نیرومند نظارتی در کنگره را به دست دریافت کنند من جمله آدام اسمیت عضو کمیته نیروهای مسلح و آدام شیف که قرار هست رهبری کمیته اطلاعاتی را به دست بگیرد و انتظار می رود در تکمیل تحقیقات مولر مصمم باشد.

جرولد نادلر که انتظار میرود رهبری کمیته قضایی را بر عهده بگیرد، وعده داده به ارزیابی این مبحث پرداخت کند که آیا ترامپ با تجارت خانوادگی و مسدود کردن تحقیقات اف بی آی، مرتکب نقض قانون بنیادی شده هست یا خیر.

انتظار می رود نشست ها استماعی در مورد جنگ عربستان در یمن و سایر نبردهای پنهان در کنگره دموکرات برگزار گردد. آلکساندرا بل، مقام ارشد سابق در امور کنترل جنگ افزار ها می گوید: ” در ماه اکتبر اسمیت و انگل در نامه ای به ترامپ نسبت به خارج شدن از معاهداتی مثل کنترل جنگ افزار های میان برد اتمی اخطار دادند و اینکه باعث دور گردیدن از متحدین شده و به سود پوتین تمام می گردد. ارتش هیچ گونه اشاره ای به احتیاج به موشک های میان برد نکرده و ما به کشورهای دیگر مثل پاکستان نیز مدام سفارش کرده ایم که از سرمایه گذاری در این چنین جنگ افزار ها اجتناب کنند چراکه باعث راه افتادن رقابت تسلیحاتی می شود”.

بعضی از این نشست ها استماع که دموکرات ها از سال ۲۰۱۷ خواهان آن بودند، توان دارند مایه دردسر دولت ترامپ گردند. وزیر امور خارجه ایران، جواد ظریف جدیدا به روزنامه یو اس ای تودی اظهار کرد: “ما به انتخابات میان دوره و سال ۲۰۲۰ دل نبسته ایم”.

بعضی دشمنان آمریکا مثل ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه و شی جین پینگ، رییس جمهوری چین از نتیجه های انتخابات راضی نیستند چون که توان دارد باعث برطرف اختلافات میان آمریکا و کشورهای متحدش گردد. بعضی نیز مثل ایران امیدوارند که نسخه ای از توافق اتمی سال ۲۰۱۵ رهایی یابند گرچه این را معلوم اعلام نمی کنند. وزیر امور خارجه ایران، جواد ظریف جدیدا به روزنامه یو اس ای تودی اظهار کرد: “ما به انتخابات میان دوره و سال ۲۰۲۰ دل نبسته ایم”. او معتقد هست سر انجام مقام های آمریکایی چه دموکرات و چه جمهوریخواه درجات مختلفی از دشمنی را نسبت به ایران نشان داده اند.

بعضی کشورهای دوست بیگانه به عللی همانند رای دهندگان آمریکایی از برتری دموکرات ها خرسندند. آنان خواهان محدود کردن مشی پرخاشگرانه و یکجانبه گرایانه ترامپ نسبت به کنگره و جهان می باشند. رهبر اقلیت سنا، چاک شومر اوایل سال جاری بیان کرد: ” با وجود کاهش قیمت بیکاری به نازل ترین سطح و افزایش دستمزدها، میزان محبوبیت ترامپ در افکار عمومی به زیر ۴۰ درصد دست یافته هست. من سال ها خواهان چنین اقدامی بودم و از کارکرد روسای جمهوری قبل، بوش و اوباما مایوس شده بودم”. کشورهای دیگر برتری دموکرات ها را شکست سیاست نقض قواعد نظام بین الملل توسط ترامپ می دانند. با این وجود برتری دموکرات ها در کنگره باعث نخواهد گردید زیادی از سیاست های ترامپ متوقف گردند.

زیادی از نمایندگان دموکرات از حوزه های انتخابی که باعث برتری ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ گردیدند بیان می کنند تا حدودی قبول کننده دوئل تعرفه ای ترامپ می باشند. رهبر اقلیت سنا، چاک شومر اوایل سال جاری بیان کرد: “می خواهم به ترامپ دست مریزاد بگویم. من سال ها خواهان چنین اقدامی بودم و از کارکرد روسای جمهوری قبل، بوش و اوباما مایوس شده بودم”.

کنگره دموکرات توان ندارد کار زیادی بر علیه دوئل تعرفه ای انجام دهد. در موضوعاتی مثل ارتباطات بیگانه و تایید یا رد معاهدات و نصب مقام های ارشد، مجلس نمایندگان اختیارات کمتری نسبت به سنا دارد. همانند ایران، اغلب کشورهای جهان علاقه ای به نتیجه های انتخابات نشان نمی دهند تا مورد ظن گفتمان غالب بعد از انتخابات سال ۲۰۱۶ مبنی بر مداخله بیگانه بنابراین های انتخابات قرار نگیرند. جیمز استینبرگ، معاون وزیر امور خارجه در دولت اوباما می گوید: ” اما جواد ظریف که زمان زیادی را صرف گفتگوها اتمی کرد و بعد از خارج شدن ترامپ هنوز امیدوار است آن را رهایی دهد، نتیجه های این انتخابات را با دقت دنبال می نماید. اگر کسی بخواهد با ترامپ خرید و فروش ای بکند، مایل هست آن را هم حالا انجام دهد”.