به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار گروه اجتماعی برنا، در تمامی جوامع از هدف گذاری و مواضع معطوف به هدف همیشه به عنوان یک هنر یاد شده است، اما طی چند سال گذشته این مسئله کمرنگ تر شده است و نظراتی که در این زمینه موجود است نشان از عدم هدف گذاری در درون […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار گروه اجتماعی برنا، در تمامی جوامع از هدف گذاری و مواضع معطوف به هدف همیشه به عنوان یک هنر یاد شده است، اما طی چند سال گذشته این مسئله کمرنگ تر شده است و نظراتی که در این زمینه موجود است نشان از عدم هدف گذاری در درون جامعه را دارد.

بیشتر افرادی که نمی توانند هدف گذاری مناسبی را در این خصوص داشته باشند، این مسئله را ناشی از نوسانات اقتصادی موجود در جامعه می دانند و تمامی این موضوع را به مشکلات اقتصادی بسط می دهند.

در این رابطه گفتگویی را با امان الله قرایی مقدم؛ جامعه شناس و استاد دانشگاه داشتیم که در ادامه خواهید خواند:

قرایی مقدم در خصوص مبحث هدف گذاری بیان کرد: هدف گذاری را یکی از هزاران هنری دانست که در سطح جامعه وجود دارد چون علم، استعداد و تجربه در آن وجود دارد و اگر هرکدام از این سه مورد مطرح شده وجود نداشته باشد نمی توان آن را هنر دانست، در صورتیکه در هدف گذاری هر سه مورد وجود دارد.

وی ادامه داد: همچنین طی نظریاتی که در زمینه مدیریت وجود دارد از برنامه ریزی به عنوان اصلی ترین اصول هدف گذاری یاد می شود، بنابر این هدف گذاری و اصول آن لازمه اولیه مدیریت در هر امری است و تمامی سطوح خرد و کلان را در بر خواهد گرفت، بنابر این هدف گذاری یکی از ضروریاتی است که باید در تمامی مراحل مدیریتی زندگی رعایت شود.

قرایی مقدم در رابطه با این موضوع که آیا عدم هدف گذاری  فقط با نوسانات اقتصادی مرتبط است بیان کرد: خیر به هیچ وجهی  نمی توان نداشتن هدف گذاری در بین مردم  را فقط با نوسانات اقتصادی ربط داد و گفت چون مشکلات اقتصادی در درون کشور زیاد است پس نباید هدفی را دنبال کرد، نداشتن هدف عوامل فراوانی را دارد و معضلات اقتصادی فقط یکی از دلایل در این رابطه است .

وی ادامه داد: مقوله ای که در جامعه ما وجود دارد این است که سبک ها و روش های که برای هدف گذاری در بین مردم اشاعه یافته اشتباه است و اهداف را فقط در چند موضوع جزِئی خلاصه کرده ایم و هیچ برنامه ریزی مناسبی چه برای حال و چه برای آینده نداریم.

این جامعه شناس با اشاره به تاثیر   قرار گرفتن غیر متخصصان در جایگاه های تخصصی ادامه داد :  این خود مانعی برای تعیین هدف خواهد بود و اجازه نمی دهد افراد بر اساس اهدافی که در ذهن می پرورانند تخصص لازم را به دست آورند و به کاری گمارده شوند.

قرایی مقدم در پایان در خصوص هدف گذاری برای زندگی حال و آینده در جامعه ایرانی آنهم   در شرایط فعلی  بیان کرد :

در سطوح کلان مسئولین باید بر اساس ساختار و سازمان، هر منطقه ای را در نظر بگیرند و براساس آن از استعدادها و تخصص ها موجود در منطقه  استفاده کنند و اجازه ندهند روابط جای اصل تخصص را بگیرد تا افراد طبق اهدافی که دارند بتوانند توانایی های خود را به منصه ظهور برسانند.

وی ادامه داد: همچنین در سطح خرد نیز می توان به خانواده اشاره کرد که باید براساس نیازهای موجود هدف گذاری و برنامه ریزی های لازم اجرا شود و اجازه نداد کنترل امور از دست فردی که وظیفه مدیریت را برعهده دارد خارج شود.