در این گزارش آمده است: مارک اسپر سرپرست وزارت دفاع آمریکا در جمع بندی اولین نشست با متحدان گفت که اعضای ناتو هیچ تعهد محکمی به ایالات متحده برای شرکت در تلاش جهانی برای تامین امنیت آبهای بین المللی در مقابل تهدیدات از سوی ایران ندادند. براساس این گزارش، اسپر افزود که آمریکا در نشست […]

در این گزارش آمده است: مارک اسپر سرپرست وزارت دفاع آمریکا در جمع بندی اولین نشست با متحدان گفت که اعضای ناتو هیچ تعهد محکمی به ایالات متحده برای شرکت در تلاش جهانی برای تامین امنیت آبهای بین المللی در مقابل تهدیدات از سوی ایران ندادند.

براساس این گزارش، اسپر افزود که آمریکا در نشست ماه آینده جزئیات بیشتری درباره تشدید تهدیدهای ایران در ماه های اخیر در اختیار متحدان بی میل قرار خواهد داد.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا هنگام ترک بروکسل همچنین گفت: در پایان وظیفه ما این است که رفتار بد ایران را به صورت علنی محکوم کنیم و در عین حال برای اجتناب از افزایش تنش نظامی، به آمریکا کمک کنیم که آزادی تردد در تنگه هرمز و دیگر آبراه ها را حفظ کند.

به نوشته آسوشیتدپرس، اسپر که انتظار تعهدات محکمی را نداشت، به هیچیک از دو هدف خود نرسید اما گفت که برخی اعضای ناتو به صورت خصوصی اظهار علاقه مندی برای دریافت اطلاعات بیشتر در این باره کرده‌اند.

اسپر که به تازگی به سرپرستی وزارت دفاع آمریکا منصوب شده، اواسط این هفته هدف خود را متقاعد کردن متحدان ایالات متحده به جهانی بودن موضوع تقابل با ایران و لزوم واکنش بین المللی اعلام کرد. اما متحدان آمریکا در ناتو تمایلی به مشارکت در اقدامات نظامی واشنگتن در خلیج فارس یا برای تقابل با ایران نشان نداده اند. در عوض اروپا خواستار تاکید بیشتر بر به حداقل رساندن احتمال جنگ، به ویژه پس از ادعای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر لغو فرمان حمله ۱۰ دقیق پیش از آن، هستند.

به اذعان «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، با وجود آنکه آمریکا گزینه‌ها برای شرکت در تلاش خود علیه ایران را از مشارکت در تجسس هوایی و اسکورت دریایی تا تشکیل زنجیره ای از کشتی ها متنوع کرده است، هیچیک از اعضای ناتو هیچ تصمیمی برای مشارکت در این اقدامات اعلام نکردند.

استولتنبرگ تاکید کرد: گفت وگو میان متحدان ادامه می یابد، اما پیام اصلی – محور اصلی – همه متحدان تنش زدایی است؛ پرهیز جدی از درگیری و یافتن راهی برای کاهش تنش است.

در همین ارتباط، یک دیپلمات اروپایی به آسوشیتدپرس گفت که ناتو می خواهد از مسائل مربوط به ایران دور بماند؛ خواسته ناتو این است که شاهد آرامش میان ایران و آمریکا باشد و نمی خواهد ببیند که این موضوع به مسئله ای برای ناتو بدل شده است.

آمریکا در هفته های اخیر تلاش خود را برای مقصر جلوه دادن ایران در حملات علیه نفتکش ها در خلیج فارس و دریای عمان را شدت بخشیده است. همچنین پس از انهدام یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی در آب های سرزمینی ایران توسط پدافند هوایی کشورمان، واشنگتن مدعی شد که این پهپاد در آب های بین المللی مورد اصابت قرار گرفته است.

مایک پمپئو زیر خارجه آمریکا این هفته در سفر خود به منطقه، از تلاش واشنگتن برای تشکیل ائتلافی به بهانه حراست از دریانوردی آزاد در خلیج فارس و تنگه هرمز خبر داد و به دنبال آن، سرپرست وزارت دفاع آمریکا نیز رای جلب حمایت ناتو به نشست این سازمان در بروکسل رفت.