به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری لبنان تاکید کرد، حق ماموریت نخست وزیر مکلف برای تشکیل دولت را قانون بنیادی به نمایندگان داده هست و سعد حریری در سطح اختیارات محوله طبق قانون بنیادی و نتیجه های رایزنی های پارلمانی باید به صورت کامل به مسؤولیت هایش در تشکیل […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری لبنان تاکید کرد، حق ماموریت نخست وزیر مکلف برای تشکیل دولت را قانون بنیادی به نمایندگان داده هست و سعد حریری در سطح اختیارات محوله طبق قانون بنیادی و نتیجه های رایزنی های پارلمانی باید به صورت کامل به مسؤولیت هایش در تشکیل کابینه عمل کند.

طبق گزارش شبکه المیادین، دفتر اطلاع رسانی میشل عون، ریاست جمهوری لبنان در اطلاعیه ای اعلام کرد، بر طبق تاکید دفتر اطلاع رسانی به سعد حریری نخست وزیر مکلف لبنان وی باید در چارچوب اختیارات محول شده طبق قانون بنیادی و نتیجه های رایزنی هایش مسؤولیت تشکیل کابینه را به صورت کامل قبول کند.

این مرجع به نقل از نخست وزیر مکلف اظهار کرد، هر گونه کوشش برای مسؤول دانستن حریری در این زمینه کوشش برای منحرف کردن افکار عمومی هست.

این مرجع عالی رده اظهار کرد، پیشنهاد تشکیل دولت با ۳۲ وزیر برای توجیه وزرات گروهی از شش نماینده  پذیرفتنی نبوده و ما آن را قبول می کنیم.

در اطلاعیه دفتر حریری آمده هست، شایسته نیست جناب ریاست جمهور از بندهای قانون بنیادی و حقوق طرح شده در آن به عنوان ابزاری برای دستیابی به اختیارات نخست وزیر مکلف استفاده نماید.

دفتر حریری نیز اعلام کرد، نخستین ضررکننده از هدر رفت زمان و دیرکرد در تشکیل دولت شخص نخست وزیر مکلف هست زیرا دولت موقت توان ندارد به حل مشکلات اداری، توسعه ای و اقتصادی دشوار پرداخت کند.

این مرجع خاطرنشان کرد، سعد حریری کسی بود که موفق به جلب دوستان و برادرهای درکنفرانس سیدر گردید.

این در حالی هست که فرانسه روز جمعه اخطار داد، در حالتیکه تشکیل دولت لبنان همچنان به دیرکرد بیفتد این کشور در دستیابی به مدد های مالی و سرمایه گذاری های چندین میلیارد دلاری که احتیاج جدی اقتصاد این کشور هست، متحمل خسارت می گردد و شاهد کاهش در پشتیبانی های بین المللی در این زمینه می باشد.

بیشتر از شش ماه هست که در تشکیل دولت سعد حریری وقفه افتاده و در حالی که لبنان برای استفاده از وام ها و تعهدها جامعه جهانی در پشتیبانی از اقتصاد این کشور به تشکیل دولت احتیاج دارد چراکه لبنان در جریان کنفرانس های بین المللی در راس آن کنفرانس سیدر در پاریس به تعهدها مالی در پشتیبانی از اقتصادش دست یافت.

برونو فوشیه، سفیر فرانسه در لبنان در کنفرانس خبری در ناوچه فرانسوی که در سواحل بیروت توقف کرده بود، اظهار کرد: بسیار متاسف هستیم زیرا دوستان لبنانی ما قادر به توافق بر سر تشکیل دولت نیستند. تعویق در تشکیل دولت اجرای طرح های سرمایه گذاری شگرف بویژه مصوبه های کنفرانس سیدر را که بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار هست، به دیرکرد می اندازد.

فوشیه اخطار داد، عدم تشکیل دولت در لبنان خطرهای از دست دادن این ظرفیت از کمک های جهانی را در پی دارد و متاسفانه دولت خود را ناتوان از محافظت اتحاد داخلی نشان می دهد.

کوشش سعد حریری برای تشکیل دولت با شرط حزب الله لبنان برای حضور شش نماینده سنی مخالف حریری در دولت به عنوان وزیر به مشکل خورده چراکه حریری با آن مخالف هست.

حریری حزب الله لبنان را متهم به مشکل تراشی می کند در حالیکه حزب الله لبنان معتقد هست با هیچ ترکیب دولتی در حالتیکه نمایندگانی از این شش تن نباشند قبول کننده نخواهد بود.

در لبنان تشکیل دولت بدون توافق گروه های بزرگ امکان ندارد نظام سیاسی این کشور طبق سهمیه بندی ها و تقسیم مناصب بین طوایف و احزاب هست.

انتهای پیام