عصرایران- مک لارن پی۱ یکی از جذاب ترین خودروهای اسپرت جهان است که در فاصله سال های ۲۰۱۳(اکتبر) تا ۲۰۱۵(دسامبر) روی خط تولید قرار داشت و تنها ۳۷۵ دستگاه از آن تولید شد. شاسی مونوکوک فیبر کربن و پیشرانه ۸ سیلندر ۳٫۸ لیتری توربوشارژ از ویژگی های ممتاز این خودرو است. مجموع خروجی پیشرانه ۹۰۳ […]

عصرایران- مک لارن پی۱ یکی از جذاب ترین خودروهای اسپرت جهان است که در فاصله سال های ۲۰۱۳(اکتبر) تا ۲۰۱۵(دسامبر) روی خط تولید قرار داشت و تنها ۳۷۵ دستگاه از آن تولید شد.

شاسی مونوکوک فیبر کربن و پیشرانه ۸ سیلندر ۳٫۸ لیتری توربوشارژ از ویژگی های ممتاز این خودرو است. مجموع خروجی پیشرانه ۹۰۳ اسب بخار محاسبه شده است. این مجموعه با یک جعبه دنده ۷ سرعته دوکلاچه هماهنگ است.

باتری لیتیوم یون پی۱ برابر با ۴٫۷ کیلووات ساعت ظرفیت دارد تا برد حرکتی خودرو را به ۴۸۰ کیلومتر برساند.

از منظر ابعاد، مک لارن پی۱ برابر با ۴۵۸۸ میلیمتر در طول، ۱۹۴۶ میلیمتر در عرض و ۱۱۸۸ میلیمتر در ارتفاع توسعه یافته است. وزن خالص نیز برابر با ۱۵۴۷ کیلوگرم است.

اخیرا یک دستگاه از پی۱ نسخه جی تی آر توسط مرکز تخصصی تیونینگ لنزانته انگلیس ارائه شده که ترکیب رنگ فوق العاده زیبایی را به نمایش می گذارد.

کیت بدنه فیبرکربن همراه با پوشش رنگ آبی و نارنجی با تراکم بسیار بالا، بیننده را برای دقایقی درگیر خود می کند. فضای داخل کابین نیز با جزئیات فیبر کربن مورد توجه تیونر قرار داشته تا این پروژه هرچه بیشتر در مقایسه با نسخه های استاندارد پی۱ متفاوت باشد.

کلید این پی۱ نیز بخشی از برنامه های لنزانته بوده و جزئیات کربنی به آن اضافه شده است.

در رابطه با بخش فنی اطلاعاتی توسط تیونر ارائه نشده اما پیشرانه ۹۸۶ اسب بخاری پی۱ جی تی آر (۸۳ اسب بخار در مقایسه با نسخه خیابانی پی۱ برتری دارد) تنها ۲٫۴ ثانیه زمان لازم دارد تا هیولای انگلیسی را از حالت توقف به سرعت ۹۶ کیلومتر برساعت برساند. بیشینه سرعت نیز بالغ بر ۳۲۱ کیلومتر برساعت محاسبه شده است.

مهمترین ویژگی این خودرو، قانونی بودن آن برای استفاده در خیابان است در شرایطی که پی۱ جی تی آر پیش از این تنها برای استفاده در پیست ارائه شده بود.

مازیار دانیالی بیشتر بخوانید: قلبی که در آمریکا برای ایتالیا می تپد! (+فیلم و تصاویر) مک لارن شیطان سیاه / روح فرمول یک در کالبد اسپرت خیابانی! (+تصاویر) لیکوئید کربن؛ جادوی فیبرکربن در خاص ترین محصول کمپانی فورد (+فیلم و تصاویر) پولستار ۱؛ یک سطح بالاتر در تولید خودرو!/از تراش بلور تا تورک وکتورینگ سوئدی(+تصاویر) “فرانکو اسبارو” و خودروهای عجیبش!/ مردی با ۵ دهه ایده پردازی در صنعت خودرو (+تصاویر) معرفی اولین خودرو ملی ترکیه/ از محصول کاملا داخلی تا شباهت‌های غیرقابل انکار به پینین فارینا (+فیلم و تصاویر)