گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه نخستین قدم ها برای تأسیس موزه علوم و تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۳۷۵ به همت دکتر مهدی اقبال، ریاست دانشگاه فرهنگیان (تربیت معلم وقت) برداشته شده هست، زمان بازنمایی این موزه را بهمن ماه ۱۳۷۸ اعلام نمود و توضیح داد: این موزه دارای ۴ سالن کلیدی […]

گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه نخستین قدم ها برای تأسیس موزه علوم و تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۳۷۵ به همت دکتر مهدی اقبال، ریاست دانشگاه فرهنگیان (تربیت معلم وقت) برداشته شده هست، زمان بازنمایی این موزه را بهمن ماه ۱۳۷۸ اعلام نمود و توضیح داد: این موزه دارای ۴ سالن کلیدی علوم طبیعی، فیزیک، نجوم و زمین شناسی بوده و به موازات بازدیدهایی که از آن صورت می گیرد، بخش های دیگری نیز به موزه اضافه شده هست.

وی این بخش ها را ادبیات در موزه، جغرافیا، تکنولوژی، دفاع مقدس، کارآفرینی و

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با بیان اینکه ایده ساخت موزه در این دانشگاه با هوشمندی زیادی همراه بوده هست، سابقه و حجم شهر مشهد و نیز کانون توسعه گردشگری- زیارتی که در سند توسعه راهبردی این شهر حدس شده را یادآور گردید و اظهار کرد: بخش دیگری از این هوشمندی از جهت آن هست که معلمان در سطح جامعه مورد اعتماد مردم می باشند.

شالچیان علاوه بر این به بخش “اطلاعات عمومی” شالچیان علاوه بر این به بخش “اطلاعات عمومی” در این موزه اشاره و تعریف کرد: به منظور آن که اشخاص در سطوح متفاوت به درک و ادبیات یکسانی از مفاهیم موزه های تعاملی برسند، تعلیم های لازم در این بخش به بازدیدکنندگان عرضه می گردد.

وی وجود کارشناسان متخصص در بخش های متفاوت این موزه را مصداقی بر تعاملی بودن آن دانست و با اشاره به اینکه این موزه نخستین موزه علوم و تاریخ طبیعی استان خراسان رضوی هست، افزود: در سال ۱۳۹۲ موزه دانشگاه فرهنگیان به عضویت کمیته ملی موزه های دانشگاهی یونسکو (UMAC) درآمد که در آن زمان تنها ۳ موزه ملی تاریخ علوم پزشکی دانشگاه تهران، موزه دانشگاه شیراز و موزه علوم و تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان عضو این کمیته بودند.

وی پس از آن برپایی دوره های فراغتی در فصل تابستان را یادآور گردید و توضیح داد: این دوره ها با عناوینی مثل “دانشمند کوچولو”، “معمار کوچولو”، “مهندس کوچولو” ..،

نقش پررنگ کارشناسان در تعلیم/ بازدید از موزه، بسته تکمیلی برای محصلین

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با اشاره به وجود بیشتر از ۷۰ گونه از پرندگان، حیوانات اهلی و وحشی در این موزه به طور تاکسیدرمی، افزود: بعضی اشخاص از روی کنجکاوی به موزه مراجعه و از آن بازدید می کنند. این در حالی ست که کارشناسان زبده حاضر در موزه در طول ۹۰ دقیقه بازدید آنان، طوری به معرفی نمونه ها می پردازند که در انتهاء لازم هست از آنان خواهش کنیم ادامه بازدید از موزه را به زمان دیگری موکول کنند تا امکان بازدید برای کسانی که قبل تر نوبت گرفته اند، فراهم گردد.

شالچیان با بیان اینکه کارشناسان حاضر در این موزه معلمان زبده آموزش و پرورش می باشند، توضیح داد: وقتی که محصلین یک مدرسه از موزه بازدید می کنند، این مبحث را که تا کجای کتاب به آنان درس داده شده، جویا می گردیم و کارشناس اهتمام می کند طبق سرفصل های کتاب، تعلیم های لازم را بدهد به به صورتی که تعلیم در موزه، یک بسته تکمیلی برای محصلین به حساب آید.

وی شعار کمیته ملی موزه ها را “تعاملی بودن موزه ها” عنوان نمود و اظهار کرد: منظور از تعاملی بودن این هست که تعلیم به طور خطی و یک طرفه نباشد؛ به عنوان مثال معنا “خلاء” منظور از تعاملی بودن این هست که تعلیم به طور خطی و یک طرفه نباشد؛ به عنوان مثال معنا “خلاء” در بخش فیزیک موزه با کمک جاروبرقی و یک توپ تعلیم داده می گردد. ا

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با بیان اینکه جذابیت این موزه صرفاً جنبه بصری آن نیست، بر شکل گرفتن ” اظهار کرد وگو” مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با بیان اینکه جذابیت این موزه صرفاً جنبه بصری آن نیست، بر شکل گرفتن ” اظهار کرد وگو” در موزه اهتمام و اظهار کرد: این اظهار کرد وگو بین کارشناس موزه و بازدیدکننده شکل گرفته و مصداق درستی از موزه های تعاملی به شمار می آید.

شالچیان افزود: آنچه طی سال ها در موزه انجام داده و به آن مفتخر هستیم، اهتمام در ایجاد رابطه مستقیم بین مفاهیم علمی با مفاهیم انسان، خودشناسی و خداشناسی هست.

تصویرسازی درس ها و استفاده از تمثال حیوانات

وی در ادامه به شرح سایر بخش های موزه پرداخت و تعریف کرد: در ادبیات ایرانی گاهاً از تمثال حیوانات برای ملموس کردن مباحث استفاده شده هست. .. داستان هایی دارای پند و اندرز می باشند که در موزه تصویرسازی شده اند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی اضافه کرد:

شالچیان دنبال کرد: در بخش مردم شناسی موزه، لباس اقوام گوناگون و آداب و رسوم آنان را به نمایش گذاشته ایم که بعضی از آنان هدیه شده مردم می باشند.

زمزمه ها برای فراهم شدن امکان گذران دوره کارورزی دانشجوهای در موزه

وی در مورد امکان مشارکت دانشجوهای با موزه توضیح داد: کوشش معاونت پژوهش وفناوری دانشگاه این هست که دانشجوهای دوره کارورزی خود را به عنوان سرفصل آموزشی در موزه بگذرانند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی اضافه شدن قسمت های متفاوت به موزه را برآیند فعالیت های پژوهشی، تحقیقات میدانی و در نظر گرفتن احتیاج مخاطب های دانست و اظهار کرد: اساتید این دانشگاه در تدوین شناسنامه اشیای موزه ای ایفای نقش داشته اند.

شالچیان در ادامه بازدیدهای دانشجویی از این موزه بویژه دانشجوهای رشته گردشگری را یادآور گردید و اضافه کرد: زیادی از مقام های دولتی من جمله وزیر آموزش و پرورش کشور عراق از این موزه بازدید داشته اند.

برون سپاری خدمات به بخش خصوصی در موزه/ نیازمند بودجه دولتی هستیم

ایشانتعیین ردیف بودجه دولتی برای به روزرسانی موزه های دانشگاهی را ضروری دانست و اظهار کرد: چند سال پیش کوشش کردیم که برای موزه چارت مصوب تدوین گردد و  لازم هست تعداد کارشناسان موزه در این چارت افزایش پیدا نماید.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی بازدید هفتگی از موزه را ۲ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام نمود و اضافه کرد: اهتمام داریم از طریق برون سپاری خدمات به بخش خصوصی، حجم های موزه را بیشتر از پیش محقق  کنیم.

شالچیان در انتهاء مهمترین نیازهای این موزه را افزایش بدنه کارشناسی و تعلق بودجه دولتی به آن عنوان و تصریح کرد: اگر در شهر مشهد بودجه ای به گردشگری و زیارت اختصاص یافته، باید توجه داشت که موزه نیز یکی از حجم های این بخش به شمار می آید و لازم هست که به آن بودجه دولتی تعلق گیرد.

انتهای پیام