به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این مراجع گفتند، هیئت دولت استعفا داده یمن سندی را به منصور هادی در ریاض عرضه کرد که به امضا نکردن این توافق به سبب اینکه صراحتا بر خارج شدن انصارالله از شهر و بندر الحدیده اشاره نمی کرد، سفارش کرده بود اما گویا ریاست جمهوری استعفا داده […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این مراجع گفتند، هیئت دولت استعفا داده یمن سندی را به منصور هادی در ریاض عرضه کرد که به امضا نکردن این توافق به سبب اینکه صراحتا بر خارج شدن انصارالله از شهر و بندر الحدیده اشاره نمی کرد، سفارش کرده بود اما گویا ریاست جمهوری استعفا داده پس از فشارهای عربستان این توافقنامه را امضا نموده است.

مراجع گفتند، محمد العامری، عضو هیئت دولت استعفا داده جلسه اختتامیه رایزنی های سوئد را در اعتراض به موافقت با توافق الحدیده ترک نمود.

این مراجع خاطرنشان کردند، بقیه اعضا من جمله خالد الیمانی، وزیر خارجه دولت استعفا داده نیز مایل به موافقت با توافقات حاصل شده به سبک و سیاق کنونی اش نداشتند و آن را موفقیت و نتیجه ای برای انصارالله می دانند.

در این راستا مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل به یمن در گزارشی به اعضای شورای امنیت از طریق ویدیو کنفرانس از اردن از تلاش های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به سبب نقشش در انجام رایزنی های یمنی ها تشکر نمود.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان نیز اجرای توافق استکهلم را گامی با اهمیت در دستیابی به راه حل سیاسی در یمن در جهت ضمانت احیای کشور، امنیت و ثبات و تمامیت ارضی آن قرائت کرد.

الجبیر خاطرنشان کرد، ولیعهد عربستان کوشش شخصی زیادی برای موفقیت گفتگوها استکهلم انجام داد.

گفتگوها یمنی ها روز پنج شنبه در ریمبو سوئد تحت نظارت سازمان ملل به پایان رسید و هر دو طرف بحران بر آتش بس در شهر الحدیده در غرب یمن، کاهش تنش در شهر تعز در جنوب این کشور و برپایی دور جدید گفتگوها در ماه ژانویه توافق نمودند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز گفت، سازمان ملل نقش کلیدی در بندر الحدیده که بیشتر کمک های انسانی و مواد غذایی از آن گذرگاه برای میلیون ها یمنی وارد می شود، ایفا خواهد کرد.

انتهای پیام