خلیل ساعی در اظهار کرد  و گو با ایسنا با بیان این که طرح جابه جایی آب رودخانه زاب یکی از مهمترین پروژه های ستاد احیای دریاچه و دولت بوده و تاحالا پیشرفت خوبی داشته هست، اظهار کرد: برای این پروژه، اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه، ابلاغ شده هست که با […]

خلیل ساعی در اظهار کرد  و گو با ایسنا با بیان این که طرح جابه جایی آب رودخانه زاب یکی از مهمترین پروژه های ستاد احیای دریاچه و دولت بوده و تاحالا پیشرفت خوبی داشته هست، اظهار کرد: برای این پروژه، اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه، ابلاغ شده هست که با اجرای آن هر ساله حدود ۶۵۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه تزریق می گردد. 

 

   دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی دنبال کرد: عملیات اجرایی مدول دوم تصفیه خانه تبریز برای جابه جایی پساب ها نیز توسط شرکت آب و فاضلاب استان در دست اجرا بوده و بالای ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته هست.  با اتمام آن  ۱۲۳ میلیون متر مکعب آب به پیکره  دریاچه ارومیه وارد می گردد. 

   وی اضافه کرد: عملیاتی شدن تصفیه خانه های شهرستان ها نیز برای جابه جایی پساب ها به دریاچه در دست اقدام هست.  با عملیاتی شدن تصفیه خانه  ارومیه، ۵۵میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه وارد می گردد. 

 ساعی با بیان این که ستاد احیای دریاچه ارومیه دو سال از برنامه عقب هست، اظهارکرد: عدم تامین ارزش مورد احتیاج پروژه های تعیین شده و ناآگاهی جوامع محلی با وضع فعلی از عواملی بود که با آن رو به رو گردیدیم.  

 وی لایروبی مسیل ها و راه اندازی تصفیه خانه ها را جزء پروژه های با اهمیت ستاد احیای دریاچه ارومیه عنوان نمود و اظهار کرد: تاکنون۹۰ کیلومتر در آذربایجان شرقی و ۱۲۰ کیلومتر مسیل  در آذربایجان غربی لایروبی شده هست تا آب را به پیکره  دریاچه ارومیه جابه جایی دهد.   

   دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه استفاده از تجارب جهانی برای احیای دریاچه ارومیه به طور مستمر مورد توجه ستاد احیا دریاچه ارومیه بوده هست، اظهارکرد: نهادهای بیگانه «فائو» و «جایکا» برای احیای دریاچه ارومیه پشتیبانی های علمی، مالی و فنی انجام می دهند همچنین بعضی از دانشگاه های بیگانه نیز علاقه مند به احیای دریاچه ارومیه هستند و با ما در راستای های علمی مشارکت می کنند. 

 وی در انتهاء اظهار کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه از جوامع علمی برای احیا، با کشور مالزی برای توسعه بخش کشاورزی با استفاده از زنجیره های ارزش نشست های تخصصی برگزار می نماید.
انتهای پیام