به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در روزهای موخر همزمان در بعضی رسانه های داخلی و بیگانه، خبر ممانعت گرجستان از ورود اتباع ایرانی به داخل این کشور منتشر و سفارش گردید تا اطلاع ثانوی از عزیمت به این کشور اجتناب گردد. بعضی رسانه ها دلیل این برخورد دولت گرجستان را که همزمان با […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در روزهای موخر همزمان در بعضی رسانه های داخلی و بیگانه، خبر ممانعت گرجستان از ورود اتباع ایرانی به داخل این کشور منتشر و سفارش گردید تا اطلاع ثانوی از عزیمت به این کشور اجتناب گردد.

بعضی رسانه ها دلیل این برخورد دولت گرجستان را که همزمان با انتخابات رئیس جمهوری این کشور شده، سیاسی دانسته و نوشته اند: «این روند از یک ماه پیش، بعد از به قدرت رسیدن «سالومه زورابیشویلی» ـ رییس جمهور جدید گرجستان ـ با توجه به سیاست های ضد مهاجرتی اش شدت گرفته است. »

»دولت گرجستان تا به حال به این اتفاق عکس العمل رسمی نشان نداده است. سایت سفارتخانه این کشور در ایران هم سفارش یا سفارشی در مورد عزیمت اتباع ایرانی به این کشور نداشته است، اما سفارت ایران در گرجستان ساعت هایی بعد از انتشار آن خبر ها به این اتفاق عکس العمل نمایش داد و در اطلاعیه ای اعلام کرد، این نمایندگی طبق وظیفه ها ذاتی خود در صیانت از حرمت اتباع کشورمان و سرمایه های مادی و معنوی هموطنان عزیز کارهای مقتضی را در دستور کار قرار داده است و از مسیرهای دیپلماتیک مباحث را پیگیری می کند.

بهرام قاسمی ـ سخنگوی وزارت امور خارجه ـ ـ نیز در نشست خبری هفتگی به استناد گزارش های موجود، از دیپورت ۲۰۰ تبعه ایرانی از گرجستان در هفته های موخر خبر داد و در توضیح علل آن اظهار کرد: گویی بعضی از این اشخاص از داشتن مدارک اولیه برای ورود به این کشور محروم بوده اند و گمان می کنم بعضی از آژانس های مسافربری که صلاحیت لازم را ندارند، با گرفتن مبالغی از این شهروندان برای عزیمت آنان به گرجستان اقدام کرده اند، ولی با توجه به این که مدارک لازم را نداشته اند، این شهروندان دچار مشکل شده اند. ما به شهروندان ایرانی سفارش می کنیم هنگام عزیمت به این کشور دقت کنند، تمام مدارک لازم را همراه داشته و مواظب باشند فریب بعضی از آژانس هایی که صلاحیت لازم را ندارند، نخورند.

این دیپلمات ارشد ایرانی اضافه کرد: بعضی دیگر از شهروندان ایرانی که دیپورت شده اند، مدارک کافی و لازم را داشته اند، این که به چه سبب به آنان اذن ورود به گرجستان داده نشده است، معلوم نیست.

قاسمی با اشاره به گفتگوها سفارت ایران در تفلیس با دولت گرجستان برای پیگیری این مبحث، اظهار کرد: گزارش هایی را دریافت نموده ایم که افرادی با وجود داشتن مدارک، مواد مخدر بهمراه داشته اند که این مبحث نیز در حال پیگیری است و سفارت ما موظف است که پیگیری های لازم در مورد این مباحث انجام دهد.

جریان عزیمت از ایران به گرجستان قطع نشده و پروازها بین دو کشور همچنان برقرار است. گرجستان نظیر هر کشور دیگری، از ورود اتباع بیگانه که مدارک معتبر (گذرنامه، بلیت و ویزا) نداشته باشد، جلوگیری می نماید. این قانون هم منحصرا مختص ایرانی ها نیستبا وجود این آشوب ها اما ارزیابی های خبرنگار ایسنا بیانگر از آن است که این قانون هم منحصرا مختص ایرانی ها نیستسفر ایرانی ها به این کشور متوقف نشده و پروازها بین دو کشور همچنان برقرار است.

اپراتور یکی از آژانس های عمده فروش بلیت پروازهای گرجستان به ایسنا می گوید: برای توقف پروازها یا عزیمت به کشورهای دیگر از مراجع ذی صلاح باید فرمان و بخشنامه رسمی صادر گردد که هنوز چنین رخدادی نیافتاده و جریان عزیمت به گرجستان همچنان ادامه دارد.

او دنبال کرد: گرجستان نظیر هر کشور دیگری، از ورود اتباع بیگانه که مدارک معتبر (گذرنامه، بلیت و …) این قانون هم منحصرا مختص ایرانی ها نیست.

اپراتور آژانس دیگری که مجری تورها و چارترکننده پروازهای گرجستان است نیز می گوید: همه کشورها به علت مسائل مهاجرتی قوانین خاصی را به اجرا می گذارند، مشابه ایران. آن چنان که اطلاع دارم، دیپورت مسافران ایرانی از گرجستان به علت ناقص بودن مدارک معتبر بوده است. نظیر هر کشور دیگری گرجستان نیز از ورود اتباع بیگانه که مدارک کامل و معتبری نداشته باشند جلوگیری می نماید. برای ورود به این کشور لازم است محل اقامت مشخص و واچر بلیت برای عرضه در مبادی ورودی، همراه مسافر باشد. همچنین گرجستان برخورد سختگیرانه ای با مسافرانی دارد که منحصرا بلیت یکطرفه One-way ) تهیه کرده اند.

به گفته او، درحال حاضر چهار پرواز در هفته از ایران به گرجستان در روزهای شنبه، دوشنبه، سه شنبه و پنج شنبه انجام می گردد که در برنامه آنان اختلالی ایجاد نشده است.

ایران و گرجستان از سال ۲۰۱۶ ویزا را برای اتباع یکدیگر حذف کرده اند. شهروندان ایرانی بدون کارت اقامت دایم با عرضه مدارک معتبر در مبادی ورودی این کشور توان دارند ۴۵ روز در این کشور بمانند. به گفته سفیر گرجستان در ایران، اجرای همین سیاست از آن زمان تا به حال موجب گردید عزیمت ایرانی ها به این کشور ۶۰۰ درصد رشد داشته باشد.

ویزا تنها عامل افزایش عزیمت ایرانی ها به این کشور نبود؛ بعد از ناآرامی های ترکیه، گرجستانِ ارزان مقصد جذابی برای ایرانی ها گردید، حتی خریداران ملک از ترکیه و دبی راهی گرجستان گردیدند. با این وضع سفیر ایران در تفلیس حدس زد: عزیمت ایرانی ها به این کشور که سال گذشته نزدیک به ۳۵۰ هزار نفر بود، سال کنونی به یک میلیون نفر برسد. جواد قوام شهیدی این اخطار را هم به سرمایه گذاران تازه نفس در گرجستان داده بود که «خرید ملک در این کشور لزوما تضمینی برای اخذ اقامت مدت زمان طولانی این کشور نیست. »

»تسهیلات سرمایه گذاری گرجستان به اتباع بیگانه این اذن را می داد که با خرید ملک به اعتبار حداقل ۳۵ هزار دلار آمریکا، اقامت کوتاه مدت یک ساله را بگیرند. دولت گرجستان پیش تر از تغییر قوانین مهاجرتی و افزایش ظرفیت سرمایه گذاری در این کشور خبر داده بود.     با آن که گرجستان عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگین نیست اما اتباع آن توان دارند بدون ویزا در اروپا عزیمت کنند، عاملی که داعیه کوچ ایرانی ها به این کشور را تقویت نموده است.

البته گرجستان در کوشش است تا سال ۲۰۲۰ عضویت اتحادیه اروپا را کسب کرد. همان دلیلی که صربستان را مجبور کرد از معاهده  لغو روادید با ایران، به دستاویز افزایش جمعیت مهاجران و ناخشنودی کشورهای همسایه اش از این وضع، عقب نشینی کند.

انتهای پیام