خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل– فاطمه صالحی: «طالب الحسنی» کارشناس و تحلیلگر سیاسی یمنی در گفتگو با خبرنگار مهر خاطر نشان کرد که شرایط کنونی منطقه همان چیزی است که امام خمینی آن را پیش بینی کرده و از آن سخن می گفت و تفکرات ایشان نقش به سزایی بر تأسیس و ایجاد مقاومت های […]

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل– فاطمه صالحی: «طالب الحسنی» کارشناس و تحلیلگر سیاسی یمنی در گفتگو با خبرنگار مهر خاطر نشان کرد که شرایط کنونی منطقه همان چیزی است که امام خمینی آن را پیش بینی کرده و از آن سخن می گفت و تفکرات ایشان نقش به سزایی بر تأسیس و ایجاد مقاومت های اسلامی و ملی در لبنان و فلسطین و منطقه داشته است.

*نقش تفکرات امام خمینی(ره) در شکست دادن تئوری وابستگی به شرق و غرب را چگونه ارزیابی می کنید؟

زمانیکه امام خمینی(ره) تئوری شکست وابستگی به غرب و شرق را در اوج نزاع میان شوروی و امپریالیسم غرب مطرح کرد، نفوذ در خاورمیانه بخشی از این نزاع بود. امام خمینی(ره) کشورهای عربی و اسلامی را واداشت تا با بهره بردن از این نزاع خود را از بند وابستگی آزاد کنند و به همین دلیل طرح نه شرقی نه غربی را به عنوان پروژه انقلابی در زمان سقوط بسیاری از ابر قدرتها به دلیل جنگ و درگیری ارائه داد. پروژه امام با استقبال سریعی رو به رو شد.

باید اعتراف کنیم که ملت های عربی و اسلامی شدیدا از حاکمان خود ناامید شده اند. این ملتها دوره های کودتای نظامی در اکثر کشورها و به قدرت رسیدن نظامیان با حمایت روسیه را به چشم دیده اند در مقابل نیز کشورهای غربی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و شیخ نشینان حمایت می کنند. صدام نیز در جریان تجاوز به ایران در اردوگاه آمریکا قرار گرفت. پروژه آزادی از دست شرق و غرب در چارچوب مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی در حال شکل گیری است.

*به نظر شما تأثیر تفکرات امام خمینی(ره) بر جنبش های مقاومت در منطقه چگونه بوده است؟

در اینجا بحث تأثیرات فکری امام خمینی(ره) بر تأسیس و ایجاد مقاومت های اسلامی و ملی در لبنان و فلسطین و مخالفت کشور سوریه با توافقنامه صلح با دشمن صهیونیستی به میان می آید. ما در برابر یک الگو از اسلامی سیاسی عملی مسلحانه قرار داریم که مسیر خود و دشمن خود را به خوبی می شناسد و می داند که دشمن او رژیم صهیونیستی است. در حالیکه اسلام سیاسی مقابل آن، در افغانستان در چارچوب نبرد غربی آمریکایی که ساخته دست رژیم صهیونیستی بود می جنگید. آنها سرزمین اشغال شده یعنی فلسطین را رها کردند و وارد این درگیری شدند. فرق است میان اسلام سیاسی مقاومت طلبانه امام خمینی(ره) و اسلام سیاسی مزدور وهابیت سعودی.

*آیا شما معتقدید که بنیان و اساس انقلاب اسلامی ایران نتیجه و نمود تفکرات امام خمینی و مکتب فکری ایشان است؟

انقلاب اسلامی در ایران نتیجه انقلاب فکری در قلب و فکر امام خمینی(ره) محسوب میشود و این مسأله به صورت کامل با تفکرات اکثریت ملت ایران که از عملکرد رژیم شاه ناراضی بوده و دربرابر سرکوب حاکمان و مداخلات غرب ایستادند هماهنگ بود. امام خمینی(ره) متوجه این مسأله بود که ملت ایران سازنده انقلابی هستند که پایه و اساس انقلاب های عربی و اسلامی مشابه قرار می گیرد بنابراین پیروزی انقلاب ایران آغاز پیروزی دیگر انقلاب ها بود.

*تدبیر امام خمینی(ره) را در قبال جهان اسلام و تحولات آن چگونه ارزیابی می کنید؟

زمانیکه انقلاب اسلامی پیروز شد تأثیر گسترده ای بر آینده جهان عرب و خاورمیانه و جهان به وجود آمد. ۴۱ سال از عمر این انقلاب می گذرد و ما در شرایطی زندگی می کنیم که امام به عنوان آینده منطقه از آن سخن می گفت. یک درک و روند و گرایش ثابت به سمت آزاد سازی فلسطین و شکست دادن رژیم صهیونیستی و شکست دادن غرب وجود دارد. ما در این نبرد نظامی، سیاسی، رسانه ای، اقتصادی، اجتماعی و فکری به سر می بریم.

پیروزی فلسطین در نبرد با دشمن صهیونیستی برخواسته از ۳ مسأله است: مسأله دینی به عنوان جایگاه قدس، مسأله ملی به عنوان اینکه یک سرزمین عربی از سوی رژیم صهیونیستی اشغال شده و مسأله انسانی به عنوان اینکه دشمن صهیونیستی اقدام به ارتکاب جنایت علیه انسانیت می کند.