به گزارش خبرنما ،محمد شکیبی‌نسب  در  بوشهر با اشاره به رونق تجارت دریایی در بنادر استان بوشهر از تخلیه و بارگیری ۴۰ میلیون تن کالا در ۱۰ ماه امسال خبر داد و اظهار داشت: از تخلیه و بارگیری ۴۰ میلیون تن کالا در بنادر استان بوشهر ۷۵ درصد آن در حوزه کالای نفتی بوده […]

 

 

به گزارش خبرنما ،محمد شکیبی‌نسب  در  بوشهر با اشاره به رونق تجارت دریایی در بنادر استان بوشهر از تخلیه و بارگیری ۴۰ میلیون تن کالا در ۱۰ ماه امسال خبر داد و اظهار داشت: از تخلیه و بارگیری ۴۰ میلیون تن کالا در بنادر استان بوشهر ۷۵ درصد آن در حوزه کالای نفتی بوده است.

وی با اشاره به تخلیه و بارگیری ۹ هزار و ۵۰۰ تن کالای غیرنفتی در بنادر ۱۳ گانه استان بوشهر خاطر نشان کرد: در ۱۰ ماه امسال ۳۲٫۲ میلیون تن کالای نفتی در بنادر استان بوشهر تخلیه و بارگیری شده است.

معاون امور دریایی و بندری اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، از رشد صادرات کالا از بندر بوشهر خبر داد و بیان کرد: در ۱۰ ماه امسال صادرات کالای غیرنفتی در بندر بوشهر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۷ درصد افزایش یافته است.

شکیبی‌نسب به تخلیه و بارگیری کالای کانتینری در بنادر استان بوشهر پرداخت و خاطر نشان کرد: در ۱۰ ماه امسال ۱۹۳ هزار و ۸۰۸ کالای کانتینری در بنادر استان بوشهر تخلیه و بارگیری شده‌ است.

وی از تردد ۱۱ هزار و ۸۰۰ فروند شناور به بنادر استان بوشهر در ۱۰ ماه امسال خبر داد و بیان کرد: در مدت یاد شده ۱۱ هزار و ۸۰۰ فروند شناور به در بنادر استان بوشهر تردد کرده‌اند که ۳ هزار و ۳۷۰ فروند شناور آن دارای ظرفیت بارگیری بالای یک‌هزار تن کالا بوده‌اند.

وی با بیان اینکه در این مدت ۵ هزار و ۹۰۰ فروند شناور به بنادر استان برای تخلیه کالا وارد شده‌اند تصریح کرد: از این میزان کشتی، یک‌هزار و ۶۷۷ فروند آن مربوط به شناورهای بالای یک‌هزار تن و افزون بر ۴ هزار و ۲۲۴ کشتی زیر یک‌هزار تن ظرفیت بوده‌اند.

معاون امور دریایی و بندری اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، تعداد شناورهای خروجی از بنادر این استان را حدود شش‌هزار فروند اعلام کرد و گفت: از این تعداد کشتی تجاری، یک‌هزار و ۶۸۰ شناور آن ظرفیت بالای یک‌هزار تن کالا بوده‌اند.

شکیبی‌نسب به تردد مسافر در بنادر پرداخت و تصریح کرد: در ۱۰ ماه امسال ۲۱۵ هزار و ۴۱۸ مسافر در بنادر بوشهر و گناوه به جزیره خارگ و یا بالعکس جابه‌جا شدند.

وی، عمق آب کانال بندر بوشهر را ۱۱ متر دانست و تصریح کرد: این میزان عمق زمینه پهلوگیری کشتی‌هایی با ظرفیت تا ۳۰ هزار تن را فراهم می‌کند و این در حالی است که برای تردد کشتی‌های تجاری تا ۵۰ هزار تن ظرفیت در بوشهر،  طرح افزایش عمق آب حوضچه و اسکله‌های بندر بوشهر در دستور کار قرار دارد.

معاون امور دریایی و بندری اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، ویژگی بنادر این استان را برشمرد و افزود: بنادر ۱۳ گانه استان بوشهر به سبب داشتن انبار و اسکله‌های متعدد و کوتاه‌ترین فاصله تا مراکز تولید کالاهای صادراتی، برای سرمایه‌گذاری ظرفیت مطلوبی دارد.

شکیبی‌نسب بیان کرد: استان بوشهر در کنار آبراه بین‌المللی خلیج‌فارس دارای طولانی‌ترین مرز دریایی است که همسایگی با کشورهای مختلف حاشیه خلیج‌فارس و دسترسی به دیگر دریاها یکی از نقاط مهم و استراتژیک کشور محسوب می‌شود.