«قاسم ساجدی» با حضور در ایسنا، اظهار کرد:  به دلیل زیست زبانی و تسلط بر زبان عربی به پیشنهاد ترجمه برگزیده‌ای از اشعار نزار قبانی جواب مثبت دادم و نتیجه آن کتاب «به بیروت با عشق» است که توسط انتشارات کوله پشتی منتشر شد. وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۶بازخوردها به این اثر خوب […]

«قاسم ساجدی» با حضور در ایسنا، اظهار کرد:  به دلیل زیست زبانی و تسلط بر زبان عربی به پیشنهاد ترجمه برگزیده‌ای از اشعار نزار قبانی جواب مثبت دادم و نتیجه آن کتاب «به بیروت با عشق» است که توسط انتشارات کوله پشتی منتشر شد.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۶بازخوردها به این اثر خوب بود و هم‌اکنون آماده چاپ دوم است، تصریح کرد: ترجمه کتاب «مراقب آزادی باشید» از دیگر آثاری است که علاقه‌ی زیاد ترجمه‌اش را برایم آسان کرد و آخرین کار من «چشم‌های ذاتا مشکی» ترجمه اشعار محمود درویش است.

این مترجم ادامه داد: متاسفانه در ایران ترجمه در حال حاضر فقط مخاطبان خاص دارد و تعداد تیراژ کتاب پایین آمده که من یکی از دلایل اصلی را فقیر بودن زبان فارسی نسبت به زبان مبدا یعنی عربی می‌دانم.

ساجدی ادامه داد: متاسفانه در زبان فارسی با کمبود کلمه مواجه هستیم و معادل سازی بسیار سخت است و همین شرایط کار را برای مترجمان سخت می‌کند.

وی گفت: متاسفانه مترجمان جوان نه زیست زبانی داشته‌اند و نه تسلط آن چنانی بر زبان مبدا دارند و نه زیست شاعرانه که حداقل با شعر مانوس باشند و صرفا به فرهنگ لغت تکیه می‌کنند و نتیجه‌ی این رویکرد ترجمه‌های صرفا خشک و بی‌روح است.

این شاعر و مترجم تاکید کرد: یک مترجم باید به زبان مبدا تسلط و اشراف کامل داشته باشد و نیاز است که مترجم اشعار بیگانه خودش هم شاعر باشد.

ساجدی در پاسخ به این سوال که چرا برای نشر آثارش از انتشارات استان ایلام استفاده نکرده است، گفت: تلاش ناشران ایلامی قابل تحسین است اما متاسفانه از جریان چاپ و نشر در ایران عقب مانده‌اند و نمی‌توانند رقابت کنند به همین دلیل شاعران رغبت کمتری برای این کار دارند.

وی به ناشران ایلامی توصیه کرد وارد جریان چاپ و نشر به صورت حرفه‌ای شوند و مطالعات خود را در این زمینه بالا ببرند و ارتباطات خود را با نخبگان فرهنگی کشور افزایش دهند.

انتهای پیام